תוכן פרסומי
ראשי » TheNewCom » האפליקציה שאמורה לצמצם את התורים במחסומים
מחסום קלנדיה. צילום: דובר צה"ל

האפליקציה שאמורה לצמצם את התורים במחסומים

מתאם פעולות הממשלה בשטחים השיק אפליקציה שמטרתה לתת מידע לאוכלוסייה הפלסטינית ולאפשר לאלה מהם שכניסתם לישראל אושרה לעשות זאת במסלול מהיר ● ביחידה אומרים שפיתוחה הוא חלק מהתפיסה שככל שיהיה טוב יותר לתושבים הפלסטינים - זה ייטיב עם ישראל

מאת 9 בנובמבר 2020, 17:39 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הפעילות של צה"ל בשטחים, אל מול האוכלוסייה הפלסטינית, גוררת ביקורת רבה מצד גורמים שונים – בארץ ובעיקר בעולם. הטענות העיקריות הן כי מדובר בכיבוש ובהפרת זכויות אדם – לא רק במצבים של הסלמה, אלא גם, ובעיקר, בחיי היום יום. חלק מהטענות מופנות אל המחסומים – או מעברים, כפי שמכנים אותם בצה"ל – שבהם מצטופפים מדי יום עשרות אלפי פלסטינים בדרכם לעבודה בישראל. ביחידת מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) מנסים מדי פעם להראות שהמצב אינו כך ולהצדיק את הכינוי שהודבק לצה"ל, שלפיו הוא "הצבא המוסרי ביותר בעולם". הטכנולוגיה מסייעת להם בכך.

בראיון לאנשים ומחשבים מספר סא"ל יניב בן שושן, ראש ענף שירות ותקשוב במינהל האזרחי, שפועל תחת מתפ"ש, על האמצעים הטכנולוגיים שבאמצעותם מבקשים ביחידה להקל את החיים של האזרחים הפלסטינים שנמצאים תחת שליטתו הביטחונית. הדבר נובע לא רק מדאגה לאוכלוסייה לכשעצמה, אלא גם, ואולי אף בעיקר, בשל הטענה שככל שהמצב יהיה טוב יותר לפלסטינים, כך ייטב גם לישראל. "המנטרה שלנו היא שככל שאיכות החיים של תושבי יהודה ושומרון תהיה משופרת, כך הדבר יתרום לביטחון בשטח. לטכנולוגיה בכלל ול-IT בפרט יש תפקיד מכריע בכך", אמר. שני צעדים שהביאו זאת לידי ביטוי הם הקמתו במתפ"ש של ענף שירות לאוכלוסיות הפלסטינית והישראלית בשטחים, ואפליקציה שבאמצעותה יכולים פלסטינים לבצע פעולות שונות, בהן לבקש היתרי כניסה לישראל.

סא"ל יניב בן שושן, ראש ענף שירות ותקשוב במינהל האזרחי. צילום: המינהל האזרחי

סא"ל יניב בן שושן, ראש ענף שירות ותקשוב במינהל האזרחי. צילום: המינהל האזרחי

לדברי בן שושן, "תפקידו של ענף השירות, שהוקם לפני כשנתיים, הוא לייעל את מערכי השירות לאוכלוסיות הפלסטינית והישראלית באיו"ש. מדובר בכל רבדי השירות, ואלה ניתנים באופן רב ערוצי: מרכזים פרונטליים, מענה טלפוני, מיילים ושירות דיגיטלי. הרעיון הוא להנגיש את כל השירותים שאנחנו מעניקים לאוכלוסיה בדיגיטל, לטובת קיצור תהליכים ביורוקרטיים וקידום רווחת התושבים. פתחנו מוקד שירות שחולש על כל משרדי המינהל האדרחי, מספק מידע, מקבל בבקשות ומטפל בהן – מילד חולה סרטן שזקוק לטיפול רפואי בארץ וקרוביו רוצים לדעת אילו מעברים פתוחים, ועד למעסיק ישראלי שרוצה לדעת מה סטטוס ההיתרים של הפועלים שלו. המוקד מבוסס בין היתר על מערך בוטים".

לדבריו, במתפ"ש הקימו שלושה מרכזים כאלה – בשער אפרים, בקלנדיה ובתרקומיא. "במרכזים אלה מנפיקים כרטיסים ביומטריים לפלסטינים שאושרה כניסתם לישראל. בעבר, האזרח הפלסטיני היה צריך לחכות יום שלם כדי לקבל את הכרטיס, ואילו כיום משך ההמתנה קוצר לחצי שעה. הנפקנו כבר 600 אלף כרטיסים חכמים. הם מאפשרים מעבר מזוהה חד-חד ערכית, דרך מסלול 'ספיד גייט', שמבוצע במהירות, ללא צורך להמתין יחד עם הפועלים שעוברים במסלול ה-'רגיל'", אמר.

רס"ן זיו כהן, מנמ"ר מתפ"ש. צילום: המינהל האזרחי

רס"ן זיו כהן, מנמ"ר מתפ"ש. צילום: המינהל האזרחי

רס"ן זיו כהן, מנמ"ר מתפ"ש, הוא איש מצפן שבלוטם – בית התוכנה שבאגף התקשוב וההגנה בסייבר. לדבריו, "פיתחנו אפליקציה בשם אלמונסק – תרגום ערבי למילה מתאם. האפליקציה מעניקה שירותים ומידע לאוכלוסייה הפלסטינית. נכון להיום, היא יכולה לקבל בקשות להיתרי כניסה לארץ. מדובר בהיתר דיגיטלי, שחוסך את העיסוק בנייר, ומספק למי שמקבל אותו יכולת לעבור ולהזדהות בפני אנשי ביטחון. אלמונסק יודעת בנוסף לזמן תורים למרכזי השירות. כל תושב יכול לראות מידע הרלוונטי עבורו, למשל למה לא אושרה בקשה שלו, הצגת היתר, תור למעבר, חדשות ועדכונים. כמו כן, בתקופת הקורונה הכנסנו בה שאלון בריאות".

פיתוח האפליקציה ארך שנה וחצי והסתיים בנובמבר אשתקד. עד כה היא זכתה, לדברי רס"ן כהן, לכ-300 אלף הורדות, כאשר כ-30 אלף מהן בוצעו בחודש הראשון שלאחר יציאתה. יותר מ-70% מההורדות בוצעו למכשירים מבוססי אנדרואיד והיתר – למכשירי iOS. הוא ציין ש-"10% מההורדות בוצעו על ידי תושבי עזה". היעד שבמינהל האזרחי הציבו לעצמם הוא להגיע ליותר ממיליון הורדות.

אפליקציית אלמונסק

אפליקציית אלמונסק

רס"ן כהן הסביר כי "אלמונסק מייעלת שירותים פנימיים ויושבת על הענן של Azure. אולם, הענן הוא רכיב אחד, יש לנו רכיבים פנימיים מאחורי ממשל זמין, שמסייע לנו גם בהיבטי הגנת סייבר, בעזרת ארכיטקטורה מאובטחת". הוא ציין כי "המטרה היא לפתח עוד רכיבים, כדי שהתושבים יוכלו לצרוך כמה שיותר שירותים מהבית. נייעל את המעברים, נעשה אותם מהירים יותר".

ביחידה טוענים שהתגובה של הפלסטינים, שנזקקים לשירות בעל כורחם – חיוביות. סא"ל בן שושן אמר כי "הופתענו מהתגובה החיובית של האוכלוסייה לאפליקציה ומריבוי המשובים המפרגנים. היעד המרכזי שלנו הוא המשך תהליכי אוטומציה עם כמה שיותר תשובות מיידיות, מאחר שהשירותים לרווחת התושבים הם חלק אינטגרלי מתפיסת הביטחון שלנו".

האפליקציה שאמורה לצמצם את התורים במחסומים Reviewed by on . הפעילות של צה"ל בשטחים, אל מול האוכלוסייה הפלסטינית, גוררת ביקורת רבה מצד גורמים שונים - בארץ ובעיקר בעולם. הטענות העיקריות הן כי מדובר בכיבוש ובהפרת זכויות אדם הפעילות של צה"ל בשטחים, אל מול האוכלוסייה הפלסטינית, גוררת ביקורת רבה מצד גורמים שונים - בארץ ובעיקר בעולם. הטענות העיקריות הן כי מדובר בכיבוש ובהפרת זכויות אדם Rating: 0

הגיבו