תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » טראמפ אינו מוכן עדיין לאשר את עסקת אורקל-טיק-טוק
מגביר שנאה? נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. צילום: BigStock

טראמפ אינו מוכן עדיין לאשר את עסקת אורקל-טיק-טוק

הסיבה לסירוב הנשיא לחתום על אישור המהלך היא החשש שאם בייטדאנס נשארת בתמונה, תהיה לה עדיין יכולת הגעה לציבור המשתמשים האמריקני, ולפיכך הסכנות לביטחון המולדת לא יתפוגגו

מאת 17 בספטמבר 2020, 13:52 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר אתמול (ד') לכתבים במסגרת תדרוך בבית הלבן כי הוא אינו מוכן עדיין לאשר את העסקה המתגבשת בין אורקל (Oracle) לחברת בייט-דאנס (Bytedance) הסינית. פרטי העסקה הזו טרם נחשפו אמנם, אבל היא עתידה להוות מעין שיתוף פעולה במסגרתו תהיה הענקית האמריקנית אחראית על פעילות האפליקציה טיק-טוק בארה"ב, ובעיקר – העסקה הזו אמורה להציל את אפליקציית סרטוני הווידיאו הקצרצרים המאוד פופולרית, טיקטוק, מחרם בארה"ב.

על פי הודעות קודמות, ענקית התוכנה האמריקנית אורקל היא שנבחרה לקחת על עצמה את התפקיד של "שותפה טכנולוגית" של בייט-דאנס, ואילו הבעלים הסינית של טיק-טוק עומדת לשמור עם זאת על רוב אחזקותיה באפליקציה.

מדבריו של הנשיא האמריקני לעיתונאים ביום ד' ניתן היה להבין כי פתרון שכזה הוא דבר שלא יניח את דעתו, משום שהוא רוצה לראות הסכם בו בייט-דאנס מאבדת את חלקה הגדול באפליקציה, כדי להרגיע חששות בנושא פרטיות המידע וביטחון המדינה, שהביאו אותו לחתום במקור על הצו הנשיאותי להחרמתה. "מבחינה קונספטואלית, אני יכול לומר לכם, אני לא אוהב את זה", אמר טראמפ בנוגע לבעלות של בייט-דאנס מבייג'ינג. "אם זה המצב, אני לא אהיה מאושר מכך".

הוול סטריט ג'ורנל דיווח לאחר מכן כי הבית הלבן קורא למשקיעים האמריקנים, כשכאמור אורקל היא המובילה ביניהם, לקחת לידיהם את רוב עסקי טיק-טוק.

האם אורקל תטפל בפעילותה בארה"ב? טיק-טוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

האם אורקל תטפל בפעילותה בארה"ב? טיק-טוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

לחצים פוליטיים הולידו את הספקות?

"שמעתי שהם קרובים מאוד לעסקה", אמר טראמפ לעיתונאים יום קודם לכן (ג') בנוגע לאורקל ובייט-דאנס, והוסיף: "אנחנו הולכים לקבל החלטה די בקרוב", בהתייחסו לשאלה האם לאשר את ההסכם המתגבש, אם לאו.

אלא שבמסיבת העיתונאים אמש השמיע הנשיא דברים שכבר אינם כה נחרצים: "אני לא מוכן לחתום על שום דבר. הם הולכים לדווח לי מחר בבוקר ואודיע לכם", אמר הנשיא. טראמפ דיבר על עדכונים אחרונים שהוא אמור לקבל היום (ה') אודות ההצעה הקוראת לאורקל להפוך ל"ספקת טכנולוגיה מהימנה" לפעולות האמריקניות של TikTok, אבל ההסתייגות שלו מכך שבייט-דאנס תמשיך לשלוט ביישום היא זו שהודגשה כעת. "זה צריך להיות 100% (כשר – ג"פ) מבחינת הביטחון הלאומי", אמר טראמפ שהמשיך והבהיר, "אני צריך לראות את העסקה".

הנשיא הביע גם את הפתעתו מכך שוושינגטון לא יכולה לדרוש תשלום מהחברות בתמורה לאישור הסכם כלשהו. "באופן מדהים אני מגלה שאסור לך לעשות זאת", הוא אמר לעיתונאים. "איזה סוג של דבר זה?" תהה.

הלך הדברים הנוכחי של טראמפ מגיע לאחר ששישה סנאטורים רפובליקנים קראו לממשל לדחות את עסקת טיק-טוק כל עוד הבעלים הסינית בייט-דאנס נשארת בתמונה. הם היו מי שהציעו במקור שהנשיא יוכל לחסום את ההצעה, ולסרב לאשר את העסקה.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הביע אף הוא דאגה בנוגע לעסקה, כך לפי בלומברג, שציטט מקורות אנונימיים. על פי דיווח זה, פומפאו ובכירים אחרים העלו תהיות לגבי מבנה הבעלות החדש המוצע, וכמה השפעה הוא יעניק לסין על החברה. פומפאו אף ניהל בשבוע שעבר שיחה עם בכירים בבייטדאנס, כך על פי בלומברג. ויש גם בכירים אחרים שבודקים את העסקה, בהם שר האוצר, סטיבן מנוצ'ין, והתובע הכללי, וויליאם בר.

בכל מקרה, השעון מתקתק, משום שלממשלת ארה"ב יש ארכה עד ה-20 בספטמבר לאשר את הארגון מחדש של טיק-טוק ולהפוך אותה לחברה נפרדת. תחת תנאים חדשים אלה, לטיק-טוק החדשה יהיה מטה אמריקני עם דירקטורים עצמאיים, שיאושרו על ידי ממשלת ארה"ב. כדאי לזכור גם כי העסקה של אורקל ובייט-דאנס תזדקק גם לאישור של גורמים סיניים, ולא רק של ארה"ב.

טראמפ אינו מוכן עדיין לאשר את עסקת אורקל-טיק-טוק Reviewed by on . נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר אתמול (ד') לכתבים במסגרת תדרוך בבית הלבן כי הוא אינו מוכן עדיין לאשר את העסקה המתגבשת בין אורקל (Oracle) לחברת בייט-דאנס (Bytedance נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר אתמול (ד') לכתבים במסגרת תדרוך בבית הלבן כי הוא אינו מוכן עדיין לאשר את העסקה המתגבשת בין אורקל (Oracle) לחברת בייט-דאנס (Bytedance Rating: 0

הגיבו