תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » דיווחים: ה-FTC עומדת להגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד פייסבוק
מלאה בפעילות אנטי חיסונים. פייסבוק. צילום: BigStock

דיווחים: ה-FTC עומדת להגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד פייסבוק

נציבות הסחר הפדרלית האמריקנית מתקדמת לקראת הגשת תביעת כנגד הענקית ממאנלו פארק ● התביעה, אם תגיע, תצא לפועל לאחר חקירה ארוכה שעסקה בשאלה האם פייסבוק חונקת את התחרות בתחומה, ותוגש עד סוף השנה

מאת 16 בספטמבר 2020, 11:35 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מספר כלי תקשורת מדווחים החל מאמש (ג') כי נציבות הסחר הפדרלית האמריקנית, ה-FTC, נערכת לתביעה אפשרית נגד פייסבוק (Facebook) שעניינה הגבלים עסקיים.

על פי הוול סטריט ג'ורנל, ה-FTC חקרה את פייסבוק במשך יותר משנה, עקב החשש שענקית המדיה החברתית חנקה את התחרות בתחומה. כעת בלומברג דיווח, בהתבסס על מקורות המכירים את הנושא שנותרו אנונימיים בגלל חשאיות החקירה, כי כחלק מחקירת רשות התחרות של ארה"ב, שעניינה ארבע ענקיות הטכנולוגיה – גוגל (Google), אפל (Apple), אמזון (Amazon) ופייסבוק – מכינים ב-FTC תביעה אפשרית נגד האחרונה, עקב התנהלותה המונופוליסטית, וזו יכולה להיות מוגשת עד סוף השנה.

פייסבוק וה-FTC סירבו להגיב על הדיווחים.

תביעת הגבלים עסקיים נגדה בדרך? פייסבוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

תביעת הגבלים עסקיים נגדה בדרך? פייסבוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

נותרו עוד שלבים בגיבוש התביעה לפני הוצאתה לפועל

החקירה שמנהלים ב-FTC כנגד פייסבוק נמשכת, כאמור, כבר זמן רב. ביולי זומנו מנכ"לי ארבעת ענקיות הטכנולוגיה – טים קוק, ג'ף בזוס, סונדר פיצ'אי, כמו גם מארק צוקרברג – לדיון מול ועדת המשפט של הקונגרס. באירוע, שנערך במתכונת ועידת וידיאו עקב הקורונה, ניסו המחוקקים לברר מול צוקרברג האם החברה שלו הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים כשרכשה את אינסטגרם (Instagram) ואת ווטסאפ (WhatsApp).

כדאי להזכיר כי לענקית הרשתות החברתיות הדומיננטית יש היסטוריה עניפה למדי עם נציבות הסחר – כזכור, ביוני 2019 הטילה ה-FTC קנס עתק של 5 מיליארד דולר על פייסבוק, בגין הפרות פרטיות שמקורן בפרשיית קיימברידג' אנליטיקה.

בעבר הרחוק יותר, בנובמבר 2011, פייסבוק הגיעה להסכם פשרה נטול קנסות עם ה-FTC בגין האשמות שהוליכה שולל את הצרכנים שלה. פייסבוק, כך קבעה נציבות, הבטיחה לשמור על סודיות הפרטים האישיים של משתמשיה, אך בפועל שיתפה את המידע עם גורמי צד שלישי ופרסמה אותו לציבור הרחב.

בכל אופן, החלטה סופית אם לתבוע את פייסבוק לא התקבלה עדיין, כך אמרו המקורות המכירים את העניין לגופי התקשורת, וכן ידוע שהנציבות לא תמיד מביאה תיקים שבחקירתם היא שקועה לכדי תביעה, גם אם יש דיווחים שהיא נערכת לכך. למשל, בשנת 2013, לאחר חקירה ממושכת, היא החליטה שלא להגיש תלונה בנושא הגבלים עסקיים נגד גוגל.

פייסבוק עדיין בתהליך של הצגת עמדתה בפני ה-FTC, בניסיון לגונן על עצמה. לפי הדיווחים, ניכר כי החקירה כבר בשלביה המאוחרים, במיוחד לנוכח העובדה שצוות ה-FTC זימן את המנכ"ל צוקרברג לעדות, דבר שבזמנו, במהלך חקירת הפרות הפרטיות נגד פייסבוק, לא נעשה.

יצוין כי הכנת תביעה מטעם הנציבות, למטרות אכיפת הגבלים עסקיים, כרוכה תמיד בהתדיינות ארוכה במסגרת חקירה, כפי שכבר קרה עד כה, אך הגשת תביעה שכזו בפועל תדרוש תוצאות הצבעה ברוב של חמישה נציבים של ה-FTC בעדה.

דיווחים: ה-FTC עומדת להגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד פייסבוק Reviewed by on . מספר כלי תקשורת מדווחים החל מאמש (ג') כי נציבות הסחר הפדרלית האמריקנית, ה-FTC, נערכת לתביעה אפשרית נגד פייסבוק (Facebook) שעניינה הגבלים עסקיים. על פי הוול סטרי מספר כלי תקשורת מדווחים החל מאמש (ג') כי נציבות הסחר הפדרלית האמריקנית, ה-FTC, נערכת לתביעה אפשרית נגד פייסבוק (Facebook) שעניינה הגבלים עסקיים. על פי הוול סטרי Rating: 0

הגיבו