תוכן פרסומי
ראשי » TheNewCom » ה-IT שמאחורי אפליקציית המגן 2.0
רונה קייזר, מנמ"רית משרד הבריאות. צילום: אילן בשור

ה-IT שמאחורי אפליקציית המגן 2.0

רונה קייזר, מנמ"רית משרד הבריאות, מספרת על מאחורי הקלעים של פיתוח האפליקציה, שמטרתה לקטוע את שרשרת ההדבקה בקורונה ● מה כלל התהליך? כיצד הם הצליחו לצמצם את צריכת הסוללה הנדרשת? ואילו חברות השתתפו בפרויקט?

מאת 10 באוגוסט 2020, 16:15 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

משרד הבריאות העלה לאוויר לפני ימים אחדים את הגרסה העדכנית של אפליקציית המגן – 2.0, שפותחה על ידי אגף מערכות מידע ומחשוב במשרד, בראשות המנמ"רית, רונה קייזר. האפליקציה נועדה לסייע למאמצים לקטיעת שרשרת ההדבקה של הקורונה ולהתריע בפני משתמש על חשיפה אפשרית לחולים מאומתים שהיו בקרבת המשתמש. זאת, על ידי שימוש בטכנולוגיית הבלוטות', בנוסף לשימוש בטכנולוגיית ה-GPS, שהייתה קיימת כבר בגרסה הראשונה.

בראיון ראשון לאחר פיתוח הגרסה החדשה מספרת קייזר על ההיבטים הטכנולוגיים שיושמו באפליקציה, מה ההבדלים בינה לבין הגרסה הקודמת ואיזה מקום היא תופסת במאבק הכולל בנגיף.

מהו ההבדל בין גרסה 2 של המגן לגרסה הראשונה וכיצד זה עובד?
"השוני העיקרי הוא ברמת הדיוק. המטרה הייתה לצמצם במידת האפשר את היקף הטעויות בזיהוי חולים או כאלה שעלולים להידבק. כולנו שמענו על התקלות שהיו, שהן בלתי נמנעות בסדרי גודל כאלה, אבל היה לנו ברור שצריך למצוא פתרונות שיגדילו את רמת הדיוק ויסייעו באופן ישיר לצמצום שרשרת ההדבקה, ובכך ישפיעו על עקומת התפשטות המחלה. אחד הדברים שאפשרו זאת הוא הטמעת טכנולוגיית הבלוטות' באפליקציה, המשפרת את הדיוק ובעלת טווח טעות קטן יותר באופן משמעותי".

במה היא טובה יותר מטכנולוגיות אחרות?
"ראשית, מדובר בטכנולוגיה מוצפנת ברמה גבוהה, וכך היא שומרת על הפרטיות באופן מובהק. מכאן הבנו שהשימוש בבלוטות' יגביר מאוד את אמון הציבור ביכולת האפליקציה להגן על הפרטיות – נושא רגיש מאוד. אבל אנחנו לא זונחים את ה-GPS, וכעת יהיו שני מקורות שיתנו אינדיקציה למפגש עם חולה קורונה מאומת, ברמת דיוק גבוהה יותר".

כיצד מועבר המידע?
"כאשר חולה מאומת משתף מידע בהסכמה, בטכנולוגיית בלוטות' – משותף הקוד המוצפן שלו והוא מועבר לשרת ההפצה שלנו. אחת לכמה שעות המכשירים מבצעים משיכה משרת ההפצה של אותו קוד מוצפן, ואז מתבצעת הצלבה. אם נמצאה התאמה, מופיעה במכשיר של המשתמש התראה שהוא נחשף לחולה קורונה מאומת.

היתרון המרכזי בשימוש בכלי זה הוא בעובדה שלא נדרש זיכרון. האפליקציה שומרת על המכשיר שלך את המקומות שבהם היית ב-14 הימים האחרונים, והשיתוף שלהם עם החוקר האפידמיולוגי תורם לקיצור התהליך ובעיקר להקטנת מספר הטעויות".

מה לגבי הצריכה המוגברת של הסוללה בעקבות השימוש בבלוטות'?
"זה היה אחד האתגרים שלנו בפרויקט, והשקענו בו מאמצים רבים. באמצעות טכנולוגיות ייחודיות הצלחנו להוריד את צריכת הסוללה בשימוש באפליקציה באחוזים ניכרים, כאשר זה כמובן תלוי טלפון, מודל, יצרן ומערכת הפעלה".

אפליקציית המגן. צילום מסך

אפליקציית המגן. צילום מסך

באמצעות אילו כלים פותחה המגן 2.0?
"האפליקציה פותחה בקוד פתוח, תוך שילוב של React Native ו-Native, היא מבוססת דטה שנצבר בחקירות האפידמיולוגיות ומשולבים בה אלגוריתמים מורכבים של חישוב מרחוק וקריפטוגרפיה, שמשתפרים כל הזמן. זו מהות הפעילות שלנו מהיום שבו זיהינו את המגיפה. היא מיישמת את מדיניות משרד הבריאות, שממוקדת בצורך לאתר במהירות מגעים עם חולי קורונה מאומתים ועל ידי בידוד, לקטוע את שרשרת ההדבקה באופן מדויק ככל הניתן".

בדיונים בכנסת ובממשלה דובר על כך שבשלב מסוים האפליקציה תהיה חלופה אזרחית לכלי השב"כ. עד כמה אנחנו קרובים לזה?
"אני לא יודעת מה קורה עם הכלים האחרים. אני יכולה לומר היום בוודאות דבר אחד: המגן 2.0, עם טכנולוגיית הבלוטות', היא האפליקציה הכי מדויקת שקיימת כיום, ולכן גוגל ואפל תומכות בטכנולוגיה זו. אני יכולה לומר בוודאות שהיא לא מסתמכת על איכון טלפונים. האם זו חלופה לכלים אחרים? אינני יכולה לומר זאת".

כלומר, יש מצב שאדם יקבל התראות גם מהשב"כ וגם מהמגן 2.0?
"נכון להיום, כן".

מה צריך לקרות כדי שהאפליקציה תוכל בכל זאת להוות חלופה לאיכוני השב"כ?
"זה תלוי בהיקף השימוש בה באוכלוסייה. נכון לעכשיו הורידו אותה, הן את הגרסה הראשונה והן את זו השנייה, כשני מיליון איש ו-50% מהם משתמשים בה – שזה נתון יפה, אבל לא מספיק. עם זאת, הגרסה החדשה נמצאת באוויר מעט זמן וקשה לחזות את העתיד.

זה תלוי מאוד בשיתוף הפעולה של הציבור, שיפנים שמדובר באפליקציה וולונטרית שמטרתה להעמיק את הערבות ההדדית של כולנו במאבק במגיפה. מדובר בחלק מהנושא של אמון הציבור, שכפי שאנחנו יודעים אינו במיטבו בימים אלה ונעשות פעולות כדי לשקם אותו".

האם נעזרתם בגורמי חוץ בפיתוח הגרסה החדשה?
"כן. השתתפו בפיתוח שתי חברות – מטריקס ו-iGates, לצד מתנדבים רבים, כולל מקהילת הקוד הפתוח, וכן מומחי אבטחת מידע והגנת הפרטיות".

ה-IT שמאחורי אפליקציית המגן 2.0 Reviewed by on . משרד הבריאות העלה לאוויר לפני ימים אחדים את הגרסה העדכנית של אפליקציית המגן - 2.0, שפותחה על ידי אגף מערכות מידע ומחשוב במשרד, בראשות המנמ"רית, רונה קייזר. האפל משרד הבריאות העלה לאוויר לפני ימים אחדים את הגרסה העדכנית של אפליקציית המגן - 2.0, שפותחה על ידי אגף מערכות מידע ומחשוב במשרד, בראשות המנמ"רית, רונה קייזר. האפל Rating: 0

תגובות (8)

 • Avatar

  שמואל

  מדוע אפליקצית המגן 2.0 אינה ישימה למכשירי שיומי REDMI NOTE ??
  האם יש תאריך יעד להתאמת האפליקציה למכשירי שיומי ???

 • Avatar

  יוסי

  דוגמא נהדרת למצב בו הטכולוגיה התנתקה מה- Ecosystem שלה ומהמשתמשים שלה.
  אמון הציבור בממשלה ובמוסדותיה הוא אפסילון. המינוח "הנחיות משרד הבריאות" מעלה על פנינו גיחוך. ולכן האפליקציה – מתקדמת, חכמה ומתוחכמת ככל שתהייה, פשוט אינה רלוונטית ותיזרק לפח. חבל על כך הכסף שהושקעה בה. מתערב שכמעט אף אחד מקוראים הנאמנים, לא יתקין אותה על הנייד שלו

 • Avatar

  אושר

  קטסטרופה של אפליקציה .
  חוסר יעילות ואמינות .

 • Avatar

  משולם יעקב

  המגן 2 לא תומך רדמי של שיאומי איך אתם אמורים לטפל בזה

 • Avatar

  דימה

  אני מומחה מוכח!בתחום האבטחה מידע ופיתוח מערכות.
  אני יכול להגיד רק דבר אחד לא מגן ולא מגן 2 ולא איכוני שבע….לא מדויקים,לא אמינים ולא נכונים וגם מי שנתפס ברשת איך בקלות הוא יכול לצאת מזה ולחזור לשגרה אשמח להראות לך או/לצוות שבכ

 • Avatar

  תושב

  לא יודע מה יותר עצוב. מנמרית שלא יודעת על מה היא מדברת ברמה הטכנולוגית או מנמרית שבכוונה מחרטטת מי שלא מבין.

 • Avatar

  הרמיוני

  הורדתי את האפליקציה, עובדת בינתיים סבבה חוץ מכמה באגים באפליקציה שקצת מעצבנים ( כמו לחיצות שלא מזהים אותם). חוץ מזה כל הכבוד על האפליקציה עם כולם יורידו אותה נוכל באמת להיות מוגנים.
  בהצלחה

 • Avatar

  oferdesade

  לאחר שתיקה ממושכת מהיום שהתקנתי אותו, פתאום השבוע התראות שהייתי ליד חולה בבני ברק, במאה שערים, וכו' (אף לא ליד אחד בביתר עילית שליד מקום מגורי, לפחות). לא הייתי במקומות האלה מאז שהמשבר התחיל כשנודע שהם מסוכנים. בקיצור, למה אני מתחיל לחשוב שהאפליקציה פותחה על ידי חבר של מקבל החלטה זה או אחר שבמשרד הבריאות תמורת תקציב המאפשר kickback נכבד?

הגיבו