תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » בראשונה: טראמפ מודה שארה"ב תקפה את רוסיה בסייבר
מודה שהאמריקנים תקפו את הרוסים בסייבר. דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב. צילום: BigStock

בראשונה: טראמפ מודה שארה"ב תקפה את רוסיה בסייבר

המדינה התקיפה בסייבר את הסוכנות לחקר האינטרנט, ה-IRA - חברה רוסית שלוחת המדינה העוסקת במשימות סייבר - במטרה למנוע התערבות רוסית בבחירות האמצע ב-2018

מאת 12 ביולי 2020, 14:21 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בפעם הראשונה, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ הודה כי ארה"ב תקפה בסייבר את הסוכנות לחקר האינטרנט (IRA), חברה רוסית – שלוחת המדינה – העוסקת במשימות סייבר.

הנשיא טראמפ לקח קרדיט על מתקפת סייבר שנערכה על הסוכנות לחקר האינטרנט ברוסיה לפני שנתיים. טראמפ הביא את המתקפה כעדות לכך שהוא הגיב בעוצמה לפרובוקציות רוסיות. זאת, למרות עדויות רבות לכך שהנשיא הוא-הוא אשר פינה את הדרך לתוקפנות הרוסית בסייבר.

טראמפ אמר את הדברים בראיון למארק א. ת'יסן, בעל טור שמרני בוושינגטון פוסט, לשעבר פקיד בכיר בממשל הנשיא בוש. הוא שאל את טראמפ האם פתח במתקפת סייבר שהביאה להשבתה של הסוכנות – שהיא שעומדת מאחורי חלק גדול ממסע ההשפעה שהתקיים במדיה החברתית במהלך 2016 – ובכך תרמה לניצחונו בבחירות לנשיאות. "נכון", השיב טראמפ, ולא הוסיף עוד פרטים.

הסוכנות מיועדת להשפיע על ציבור רחב, ומטרתה מימוש אינטרסים של גופים פוליטיים ועסקיים ברוסיה. ב-2015 היו לחברה כ-1,000 עובדים במשרדיה בסנט פטרסבורג. לחברה משרדים גם במוסקבה ובערים נוספות.

הסוכנות נוהגת להשתמש בחשבונות מזויפים באתרי רשתות חברתיות כדי לקדם את מטרותיה של רוסיה בנושאי מדיניות פנים וחוץ. פעילות החברה נחשפה בראשונה ביוני 2014 בתחקיר של BuzzFeed. אף שפעילותה מסווגת, על פי המדווח, היא מתאמת את פעילויותיה עם ויאצ'סלב וולודין, סגנו של ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, ועם איש העסקים יבגני ויקטורוביץ' פריגוז'ין. במסמך של קהילת המודיעין האמריקנית מינואר 2017, תואר הארגון כמקורב לנשיא פוטין ומקושר לקהילת המודיעין הרוסית. הארגון מפעיל חוות טרולים ובמסמך נטען כי הסוכנות נטלה חלק, בין השאר, בעידוד התמיכה בצד הרוסי במלחמת האזרחים באוקראינה ובהתערבות רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016.

שוב על הפרק - התערבות רוסית בפוליטיקה האמריקנית. אילוסטרציה: אלכס גייגר, BigStock

שוב על הפרק – התערבות רוסית בפוליטיקה האמריקנית. אילוסטרציה: אלכס גייגר, BigStock

נכנס ללחץ ורוצה להפגין את ריחוקו מרוסיה

פיקוד הסייבר של ארה"ב השבית את פעילות הסוכנות למשך כמה ימים, סביב בחירות האמצע 2018. האירוע מצוטט לעתים קרובות כדוגמה עיקרית לכך שהסייבר האמריקני נוקט בפעולות פוגעניות מוגבלות – ועושה זאת תחת צו נשיאותי עליו חתם טראמפ אותה שנה.

משקיפים ציינו כי בטרם אמירתו זו של טראמפ, לא היו עדויות לכך שהוא היה מודע למבצע מראש, או שהורה עליו. כזכור, טראמפ הטיל ספק פעמים רבות כי רוסיה הייתה מעורבת בכלל בניסיון להשפיע על בחירות. על פי הניו יורק טיימס, בימים האחרונים טראמפ נכנס ללחץ ורוצה להפגין את ריחוקו מרוסיה ומהנשיא פוטין.

משקיפים ציינו כי בנוסף לפער בסקרים, בהם הוא מפסיד בהפרש של 10% למתמודד הדמוקרטי, ג'ו ביידן, חל עוד אירוע: לפני ימים אחדים מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים התאחדו בדרישה שהבית הלבן יפרט מידע מודיעיני, לפיו רוסיה שילמה פרסים כספיים ללוחמי טליבאן באפגניסטן – תמורת חיסול חיילים אמריקנים, ויסביר למה הנשיא טראמפ לא קיבל כנראה תדרוך על כך. הבית הלבן חזר וטען שלא טראמפ ולא סגנו, מייק פנס, קיבלו את המידע המסווג הזה. הסיבה לכך שהמידע לא הועבר אליהם, נטען, הייתה חילוקי דעות בקהילת המודיעין האמריקנית באשר לאמיתות הדיווח. בעקבות פרסום הדברים, ביקורת נמתחה על טראמפ, לפיה הוא מגן על פוטין, ולא על כוחות אמריקנים.

בראשונה: טראמפ מודה שארה"ב תקפה את רוסיה בסייבר Reviewed by on . בפעם הראשונה, נשיא ארה''ב, דונלד טראמפ הודה כי ארה''ב תקפה בסייבר את הסוכנות לחקר האינטרנט (IRA), חברה רוסית – שלוחת המדינה - העוסקת במשימות סייבר. הנשיא טראמפ בפעם הראשונה, נשיא ארה''ב, דונלד טראמפ הודה כי ארה''ב תקפה בסייבר את הסוכנות לחקר האינטרנט (IRA), חברה רוסית – שלוחת המדינה - העוסקת במשימות סייבר. הנשיא טראמפ Rating: 0

הגיבו