דיווח: ארה"ב ריגלה במשך חצי מאה באמצעות חברת הצפנה שבבעלותה

כך לפי תחקיר משותף לוושינגטון פוסט ולערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF ● ישראל ידעה על פעילות הריגול, ואולי אף נהנתה מפירותיו, כך לפי מסמך פנימי של ה-CIA

ריגול אמריקני במשך חצי מאה. אילוסטרציה: BigStock

סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, והסוכנות לביטחון לאומי, ה-NSA, ריגלו אחר בעלי ברית ואויבים כאחד, באמצעות חברה שהייתה בבעלותן, שייצרה ציוד הצפנה; כך על פי דיווח משותף של הוושינגטון פוסט וערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF.

ה-CIA רכשה בסתר את החברה, שפיתחה מכשירי הצפנה לשימוש של סוכנויות ביון בעולם, ובדרך זו האזינה לתשדורות שלהן.

Crypto AG

Crypto AG

Crypto AG, שבסיסה בשוויץ, הוקמה בשנות ה-40 כחברה עצמאית במהלך מלחמת העולם השנייה. היו לה קשרים עסקיים עם ה-CIA מאז 1951 ובשנות ה-70 של המאה הקודמת הפכה להיות בבעלות סוכנות הביון המרכזית. היא פורקה בשנת 2018. רבים מעובדי החברה לשעבר, שלרובם לא היה מושג שהיא נשלטת בסתר על ידי ה-CIA, אינם מרוצים מהגילוי.

תכנית הריגול זכתה לשמות הקוד רוביקון ותזאורוס. הגילוי התאפשר באמצעות מסמך היסטורי פנימי של ה-CIA שנכתב ב-2004, כמו גם בשל תיעוד היסטורי בעל פה משנת 2008 של המודיעין הגרמני. ה-CIA וה-NSA שלטו בחברה יחדיו, בשיתוף סוכנות הביון של מערב גרמניה, במהלך המלחמה הקרה.

במשך יותר מחמישים שנים, כך לפי הפרסום, גופי ביון בכל העולם השתמשו בציוד החברה, כדי למנוע ריגול אלקטרוני על מערכות התקשורת שלהן. החברה הניבה רווחים רבים, בגובה מיליוני דולרים, בשל מכירת ציוד ההצפנה ליותר מ-120 מדינות.

"ההפיכה המודיעינית של המאה"

"מדובר בהפיכה המודיעינית של המאה (ה-20)", נכתב בדו"ח ה-CIA, על פי הוושינגטון פוסט. "ממשלות זרות שילמו כסף טוב לארה"ב ולמערב גרמניה על הזכות לקבל את התקשורת החשאית ביותר שלהן – על ידי לפחות שתיים (ואולי גם חמש או שש) מדינות זרות".

הביטוי "חמש או שש מדינות", מכוון לחמש העיניים (Five Eyes, ר"ת FVEY) – ברית מודיעינית, שבה משתתפות חמש מדינות: ניו זילנד, ארצות הברית, אוסטרליה, בריטניה וקנדה. חמש המדינות חברות בהסכם רב-צדדי לשיתוף מודיעין אותות (סיגינט). בעבר פורסם כי ישראל היא חברה משקיפה בברית וכי למעשה צורפה אליה בידי ארה"ב. המדינה השישית היא מערב גרמניה.

בדיווח נוסף מהתיעוד שנחשף, ישראל הייתה אחת מארבע המדינות שהיו שותפות לסוד המבצע, ואף נהנו מהפירות המודיעיניים שלו. לצד ישראל, גם שוודיה, שוויץ ובריטניה היו שותפות למידע.

תכנית הריגול הצליחה בצורה בלתי רגילה, וסיפקה בשנות ה-80 כ-40% מכלל יירוט התשדורות שנעשה על ידי המודיעין האמריקני כנגד ממשלות זרות. התכנית הניבה כ-90% מהמודיעין שקיבלה סוכנות הביון של מערב גרמניה, ה-BND. עקב האכילס של המבצע היה שרוסיה וסין, יריבותיה של ארה"ב, לא נעזרו בציוד של החברה השוויצרית.

גרמניה פרשה מהמבצע בשנות ה-90, ארה"ב רכשה את חלקה של גרמניה, ובסופו של דבר החברה נמכרה בשנת 2018.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים