חוזה הענן של הפנטגון: אמזון קוראת לחקור את טראמפ

המאבק הציבורי בין שני הגברים החזקים, ג'ף בזוס, המייסד ומנכ"ל אמזון, ונשיא ארה"ב ממשיך ומעמיק כעת, וגולש לעבר חוזה הענן הצבאי הממשלתי והשווה 10 מיליארדי דולרים, שהוענק לבסוף ליריבתה של אמזון מיקרוסופט באוקטובר

מה שבטוח, היה אינטנסיבי - ומעניין. נשיא ארצות הברית, עוד מעט לשעבר - דונלד טראמפ. צילום: BigStock

אמזון רוצה שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יתייצב לחקירה בנוגע להליך הבחירה במיקרוסופט ולא בה לחוזה הענן של הפנטגון, JEDI. חברת הטכנולוגיה החלה בהליך תלונה רשמי על החוזה, ששוויו 10 מיליארד דולר, אחרי שהפנטגון העניק את פרויקט מחשוב הענן למתחרתה באוקטובר.

לאחר הבחירה הגישה הענקית מסיאטל, שמחלקת הענן שלה AWS הייתה מי שנחשבה כפייבוריטית לזכייה במכרז, תביעה וטענה כי התערבותו של טראמפ משום סלידתו ממנה היא שפגעה בסיכויי הזכייה שלה.

כאמור, אמזון נחשבה למתמודדת הראשית שעתידה לקטוף את האחריות לפרויקט, אותו הגדירו בכירי משרד ההגנה כקריטי לקידום היתרון הטכנולוגי של הצבא האמריקני על פני יריביו.

פרויקט JEDI (ר"ת Joint Enterprise Defense Infrastructure) נועד לאחסן ולעבד כמויות אדירות של נתונים מסווגים, ועתיד לאפשר לצבא ארה"ב לשפר את התקשורת עם חיילים בשדה הקרב ולהשתמש בבינה מלאכותית בכדי להאיץ את יכולות התכנון והלחימה של כוחות הצבא האמריקנים.

הפנטגון התכונן להודיע על החלטתו בין המועמדים הסופיים אמזון למיקרוסופט, כאשר טראמפ נכנס לקלחת בפומבי ביולי. הנשיא אמר אז כי חברות אחרות אמרו לו שהחוזה "לא היה תחרותי מספיק", והוא אמר שהממשל "יבחן במבט ארוך מאוד" את הנושא.

אורקל מחתה גם היא לאחר מכן ויבמ נמחקה כמתמודדת בסיבוב הצעות מוקדם יותר.

AWS

AWS

"עוינות אישית מתועד היטב"

כעת מחפשת אמזון לחשוף מידע נוסף על מה שקרה לפני ואחרי שטראמפ הורה על עריכת ביקורת למכרז.

בחומרים שהגישה החברה לבית המשפט היא מצטטת תגובה, לכאורה, שהתפרסמה בספר בשנה שעברה, ובה צוין כי טראמפ אמר באופן פרטי לשר ההגנה דאז, ג'ים מאטיס, "לדחוק את אמזון" מהחוזה.

במסמכים שהוגשו לבית המשפט לתביעות פדרליות בארה"ב אתמול, מבקשת הענקית מסיאטל, פרט לחקירתו של טראמפ, גם לתחקר את מאטיס, את מזכיר ההגנה הנוכחי, מארק אספר, וכן אנשי ממשלה אחרים. בהגשה נאמר על ידי אמזון כי לטראמפ יש "עוינות אישית מתועד היטב" כלפי מנכ"לה, ג'ף בזוס, והוושינגטון פוסט, שבזוס הוא גם הבעלים שלו.

באמזון אומרים כי טראמפ הוא היחיד שיכול להעיד על "מכלול השיחות שלו והמסר הכללי שהוא העביר" בנוגע להליך ההצעה.

יצוין כי אכן לטראמפ-בזוס-אמזון יש היסטוריה רווית מתחים ו"קטטות" מתוקשרות. הנשיא האשים בעבר לא אחת את אמזון בכך שלא שילמה את חלקה ההוגן במסים וכן שפגעה אנושות בעסקים וותיקים ובחנויות פיזיות. טראמפ גם טען כנגד בזוס באופן אישי והאשים את הוושינגטון פוסט בכך שהוא "הלוביסט הראשי" של אמזון.

לעת עתה גם הבית הלבן, גם הפנטגון וגם מחלקת המשפטים לא הגיבו לדרישתה זו של אמזון.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים