תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » Daily Startup » הכי חכמים בעיר: מיהו סטארט-אפ השנה בתחום הערים החכמות?
העיריות מתחילות להיות חכמות - אבל זה עדיין לא מספיק. צילום אילוסטרציה: BigStock

הכי חכמים בעיר: מיהו סטארט-אפ השנה בתחום הערים החכמות?

אלגוריתם בינה מלאכותית שהופך רמזורים לחכמים, מערכת שמיועדת לסייע במניעת טביעה ועוד חברות יצירתיות במיוחד התחרו בתחרות הסטארט-אפים לערים חכמות של אנשים ומחשבים ● איזו מהן הגיעה למקום הראשון?

מאת 13 בינואר 2020, 16:45 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הסטארט-אפ אקסיליון של היזמים אורן דרור ואילן ויצמן נבחר לסטארט-אפ של השנה בתחרות Smart Cities של אנשים ומחשבים, שנערכה היום (ב') כחלק מכנס שעסק בנושא. הזוכה נבחר מתוך כמה עשרות חברות שהשתתפו בתחרות, שנערכה בשיתוף פורום המנמ"רים בשלטון המקומי ונציגות מרכז הירידים פירה ברצלונה בישראל.

אקסיליון פיתחה אלגוריתם בינה מלאכותית שהופך רמזורים רגילים לרמזורים חכמים, במטרה לתעדף תחבורה ציבורית בערים הגדולות ולקצר משמעותית את זמן העמידה בפקקים. החברה גייסה עד כה שישה מיליון דולר וערכה פיילוטים בין השאר ברכבת הקלה בירושלים ובמטרונית בחיפה. באחרונה שולבה הטכנולוגיה שלה בשדרה החמישית בניו-יורק, ובקרוב היא תוטמע גם בלאס וגאס ובערים נוספות בארצות הברית.

אילן ויצמן מאקסיליון מקבל את הפרס מסרג'יו ויניצקי, נציג פירה ברצלונה בישראל. צילום: ניב קנטור

אילן ויצמן מאקסיליון מקבל את הפרס מסרג'יו ויניצקי, נציג פירה ברצלונה בישראל. צילום: ניב קנטור

ויצמן אמר כי "הטכנולוגיה של אקסיליון מבוססת על חיישנים המזהים את מיקומם של האוטובוסים ומשדרים אותם לרמזור. המערכת של החברה קוראת מידע מהגלאים השונים המותקנים בכל העיר ופועלת על גבי המעבד הפשוט שקיים כבר כיום ברמזורים, תוך שימוש באנליטיקה חיזויית ולמידת מכונה. כל רמזור קשורים למערכת מרכזית, שמיועדת בעיקר לפיקוח ובקרה".

נוסף על הגלאים הפשוטים ייכנסו לשימוש טכנולוגיות מתקדמות של החברה, שיאפשרו להוסיף מידע גם על בסיס מקורות אונליין כמו ווייז ורשתות סלולריות.

אנשי אקסיליון קיבלו שלוש כניסות לתערוכה הבינלאומית הגדולה בעולם לערים חכמות, שתיערך בנובמבר הקרוב בברצלונה, במסגרת הכנס השנתי שנערך שם בנושא – מתנת נציגות מרכז הירידים פירה בעיר. את הפרס העניק סרגי'ו ויניצקי, נציג התערוכה בישראל. שווי הפרס עומד על כמה אלפי יורו. יצוין כי בשנה שעברה הציגה אקסיליון בביתן של עיריית תל אביב-יפו בתערוכה, ואף הגיעה לשלב הגמר של התחרות הבינלאומית של הסטארט-אפים בתחום הערים החכמות, שנערכת מדי שנה במסגרתה.

למקום השני הגיעה ורטיקל פילד של היזם גיא בר נס ושותפים נוספים. החברה פיתחה פתרון שנועד להחליף את החקלאות המסורתית בקירות אורבניים ירוקים ומניבים, באמצעות גידול ורטיקלי חקלאי של צמחי מאכל בלב הסביבה העירונית. שיטה זו מאפשרת את ניצול החללים הפנימיים במרחב העירוני לאספקת מזון בצורה אחידה, קבועה ואיכותית, לאורך כל השנה וללא תלות בתנאי סביבה ואקלים.

הילה בר מ-ורטיקל פילד מקבלת את הפרס. צילום: ניב קנטור

הילה בר מ-ורטיקל פילד מקבלת את הפרס. צילום: ניב קנטור

הילה בר, מנהלת המחקר של ורטיקל פילד, סיפרה כי מטרת המיזם היא "למצוא פתרונות באורבניזציה לאתגרים כמו זיהום אוויר ולתרום למאזן פחמן ניטרלי, באמצעות קירות ירוקים". החברה נהנית ממטריה מחקרית של אוניברסיטת בר אילן, המכון הוולקני, הטכניון ועוד.

למקום השלישי הגיעה פלייקום, שהוקמה על ידי יוסי גולן ומשה לוגסי, ופיתחה פתרון להקמת מערכת תקשורת דור חמישי בעיר החכמה.

"עיר חכמה מורכבת מרמזורים חכמים, מכוניות אוטונומיות, תאורה חכמה, פחים חכמים, חנייה חכמה וכדומה, ועל מנת שהיא תתפקד כראוי, יש צורך בתקשורת אופטימלית במקומות הנכונים", אמרו השניים.

יוסי גולן מפלייקום מקבל את הפרס. צילום: ניב קנטור

משה לוגסי מפלייקום מקבל את הפרס. צילום: ניב קנטור

פלייקום מציעה פתרון לכיסוי תקשורת מתקדמת ואופטימלית לתושבים, תוך הפחתה של נזקי קרינה סביבתיים ותשתית לדור החמישי, כאשר המוצר מתאים לכל רשות מקומית שמעוניינת לנהל ולמטב את המרחב התקשורתי המתקדם, הסבירו היזמים. הפתרון מיועד עבור חברות טלקום שפורסות רשתות תקשורת, וליבת המוצר היא אלוגריתם חדשני, בשילוב עם אפליקציה וחומרה תומכת. החומרה מורכבת מכלי טיס (רחפנים) עם מערכות תקשורת רלוונטיות. פלייקום ערכה פיילוטים מוצלחים עם מספר חברות תקשורת, והיא נמצאת בהליך אישור הפטנט.

מערכת שמאפשרת למנוע טביעה

שתי חברות נוספות שהתמודדו על המקומות הראשונים אך לא זכו בפרס הן דיפסי ואקססיבל רודס. דיפסי, של היזמים יניב וקנין ואיתי דרור, פיתחה מערכת שלדבריהם מסוגלת למנוע מקרי טביעה. היא משלבת יכולות בינה מלאכותית למניעת טביעה ומיועדת לרשויות מקומיות בעלות רצועות חוף, ריזורטים ועוד – שוק פוטנציאלי עולמי של כשלושה מיליארד דולר.

המערכת כוללת אלוגריתמים ורשתות נוירונים בכדי לזהות אזורי סכנה בים, כמו גם מצבי לחץ של מתרחצים, וכל זאת מועבר למשתמש קצה או מגיב ראשוני כהודעת תמונה או וידיאו בזמן אמת. זאת, לאור העובדה שבמקרי טביעה כל שנייה בזמן התגובה היא קריטית.

היזמים סיימו פיילוט באשדוד ונמצאים במשאים ומתנים עם לקוחות בפלורידה.

אקססיבל רודס הוקמה על ידי יוני לוריא ורובי לאנג, ופיתחה כלי שמאפשר לאדם שנע בכיסא גלגלים, מבוגר, הורה עם עגלת תינוק וכדומה למצוא ולנווט את הדרך הנוחה והמהירה ביותר רק על גבי דרכים נגישות. הפתרון, לדברי לוריא, מתאים בעיקר לתיירות בערים.

בין השופטים בתחרות היו סרג'יו ויניציקי, נציג תערוכת Smart Cities ברצלונה בישראל, נותנת החסות הראשית לתחרות; יריב שדה, מנהל קהילת ערים חכמות; דפנה לורינץ, דירקטורית מועדון היזמות באוניברסיטת בר אילן; ד"ר עדי קפליוק, לשעבר יו"ר פורום המנמ"רים בשלטון המקומי ומנמ"ר עיריית גבעתיים; קובי נוח, מנמ"ר עיריית רמת גן; אורי בן ארי, יועץ בכיר לערים חכמות; רן גולדשטיין ממרכז בר אילן לערים חכמות; דורון אמיר, מנכ"ל חברת הסייבר פלקיסבו; ליאורה שכטר, יו"רית פורום המנמ"רים בשלטון המקומי; אייל פדר-לוי, מנכ"ל זן סיטי ויזם; וגבי קמינסקי מסיטיזון.

הכי חכמים בעיר: מיהו סטארט-אפ השנה בתחום הערים החכמות? Reviewed by on . הסטארט-אפ אקסיליון של היזמים אורן דרור ואילן ויצמן נבחר לסטארט-אפ של השנה בתחרות Smart Cities של אנשים ומחשבים, שנערכה היום (ב') כחלק מכנס שעסק בנושא. הזוכה נבח הסטארט-אפ אקסיליון של היזמים אורן דרור ואילן ויצמן נבחר לסטארט-אפ של השנה בתחרות Smart Cities של אנשים ומחשבים, שנערכה היום (ב') כחלק מכנס שעסק בנושא. הזוכה נבח Rating: 0

הגיבו