ניצחון לברודקום: לא תשלם 150 מיליון שקלים לרשות המסים

בית המשפט המחוזי דחה את טענת רשות המסים שלפיה ברודקום רוקנה את דיון מנכסיה לאחר שרכשה אותה, ועל כן יש למסות אותה בגין כלל העסקה ● בשוק מעריכים כי עשויות להיות לכך השלכות על כל עולם האקזיטים

קיבל שנת מאסר נוספת - אבל יישב רק עוד 45 ימים. אילוסטרציה: BigStock

ברודקום לא צריכה לשלם למס הכנסה 150 מיליון שקלים בעקבות רכישתה של חברת הסטארט-אפ הישראלית דיון (Dune) – כך קבע היום (ג') בית המשפט המחוזי בתל אביב.

הרכישה בוצעה ב-2009 ורשות המסים העמידה אז את דרישת התשלום שלה מברודקום על 100 מיליון שקלים. בתוספת הריבית, מדובר כיום על 150 מיליון. הטענה של הרשות הייתה שלאחר רכישת דיון, ברודקום רוקנה אותה מנכסיה – כלומר, שמדובר בעסקה מלאכותית, ועל כן עליה לשלם את המס המלא. השופט שמואל ברנשטיין דחה את הטענה. עוד טענה הרשות כי יש למסות את ברודקום כאילו היא מכרה את כל העסקים של דיון, בהתעלם מהעובדה שב-2010 היא אפשרה לבעלי מניות של חברות אחרות בקבוצה להשתמש בקניין הרוחני של הנרכשת. כמו כן, הוא דחה את ההשוואה שערכה הרשות בין הרכישה של דיון לזו של ג'יטקו על ידי מיקרוסופט. הענקית מרדמונד קנתה תחילה את ג'יטקו תמורת 90 מיליון דולר ולאחר מכן את הטכנולוגיה שלה עבור 26 מיליון.

השופט כתב כי "משקל רב יש לתת לשאלה האם חל שינוי במצבת כוח האדם של החברה הישראלית בעקבות רכישתה על ידי החברה האם הזרה. כפי שקבעתי בעניין ג'יטקו, פעילויות השיווק וההפצה והמו"פ מתבצעות באופן טבעי בידי כוח אדם שנמצא בחברה. ולפיכך העברתו לחברה זרה מלמדת כי גם פעילויות אלה הועברו… מכל מקום, 'ריקון' המערערת (ברודקום – גב"ז) מ-'כל תוכן', כטענת המשיב (רשות המסים) אינו מתיישב עם העובדה שכוח האדם שהיה בחברה בטרם העסקה נותר בעינו ואף גדל. לאורך 2009 העסיקה החברה 89 עובדים וב-2015 המספר עמד על 210 עובדים".

בית המשפט אף הטיל על רשות המסים תשלום הוצאות משפט ושכר טרחה בסך של 75 אלף שקלים.

בשוק מעריכים כי לפסק דין זה עשויות להיות השלכות משמעותיות על עולם האקזיטים, שכן בית המשפט קבע שלצורכי תשלום מס, לא כל אקזיט הוא כפי שרואה אותו רשות המסים ולא בכל הפעמים מדובר בשינוי מודל עסקי של החברה. עתה נשאר לראות האם רשות המסים תערער על פסק הדין לבית המשפט העליון.

מרשות המסים נמסר כי "אנחנו לומדים את פסק הדין".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים