תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » טראמפ: פייסבוק, גוגל ואמזון יצרו קנוניה נגדי עם הדמוקרטים
נשיא ארה''ב, דונלד טראמפ. צילום: BigStock

טראמפ: פייסבוק, גוגל ואמזון יצרו קנוניה נגדי עם הדמוקרטים

הנשיא האמריקני שלח אצבע מאשימה כלפי ענקיות ההיי-טק מארצו ואמר שעליהן לספוג קנסות על התנהגותן ● דברי הנשיא נקשרו גם לצורך "לשבור" את המונופול, לכאורה, שחברות אלו יוצרות

מאת 11 ביוני 2019, 11:18 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

במהלך ראיון טלפוני ארוך עם CNBC, שכיסה נושאים כגון מסי מסחר בכלל והיחסים עם סין בפרט, רשת הסלולרי המהירה 5G ואחרים, אמר הנשיא דונלד טראמפ כי ענקיות הטכנולוגיה האמריקניות – כמו פייסבוק, גוגל ואמזון – "משתפות פעולה" נגדו עם המפלגה הדמוקרטית.

הדברים נאמרו במסגרת התכנית Squawk Box, וכשנשאל על ידי המארח ג'ו קרנן לדעתו בסוגיה האם יש "לשבור" את חברות טכנולוגיה, בחר הנשיא לפצוח בתשובה בנימה אישית. "טוב, אני יכול להגיד לך שהן מפלות אותי", טען טראמפ. "אנשים מדברים על קנוניה. הקנוניה האמיתית היא בין הדמוקרטים לחברות האלו. הן היו כל כך נגדי במהלך מירוץ הבחירות שלי. כולם אמרו, 'אם אין לך אותן, אתה לא יכול לנצח'. טוב, זכיתי, אתה יודע, ואני אנסה שוב".

כדאי לזכור שהאשמות דומות מטעם טראמפ כבר הוטחו למשל בגוגל, על כך שהיא מקפחת אותו ואת הרפובליקנים והשמרנים בתוצאות החיפוש של המנוע הדומיננטי שלה, עניין שזכה למענה ולהפרכה מוחלטת מטעם הענקית, כשמנכ"לה סונדאר פיצ'אי התייצב בשימוע שנערך בקונגרס לאחר מכן.

לאחר מכן עבר טראמפ במהירות לנושא אחר, אולם קרנן החזיר את השיחה לתעשיית הטכנולוגיה וענקיותיה ושאל את הנשיא אם הוא מרגיש שחוקי ההגבלים העסקיים צריכים להתעדכן בכדי לשקף את המציאות הנוכחית בשוק. "משהו מתרחש, ג'ו", ענה טראמפ. "אלה חברות גדולות, אבל יש משהו שקורה שם".

מתלונן על האירופאים – ורוצה לחקות אותם

טראמפ הצביע על פעולות אכיפה רבות מטעם הרגולטורים של האיחוד האירופי. חברות הטכנולוגיה הגדולות נקנסו במיליארדי דולרים באותן פעולות, גוגל למשל ספגה ביולי 2018 באירופה קנס בגובה 5 מיליארד דולר. כפי שתיאר את הדברים טראמפ, האיחוד האירופי "תובע אותן כל הזמן".

"הם פשוט תוקפים את החברות שלנו", טען הנשיא והבטיח למראיין שארה"ב לעומת זאת "הולכת, אולי, להסתכל על זה אחרת. יש לנו תובע נהדר. אנחנו נסתכל על זה אחרת".

אלא שלמרות הדברים שביטא בתחילה, שהביעו טרוניה על האיחוד האירופי והתנהלותו, ועל כך שחברות אמריקניות משלמות באירופה מיליארדי דולרים בקנסות ולמעשה מעבירות בכך כסף גדול ליבשת אחרת, במהלך הראיון נשמע הנשיא כמשנה את הבטחתו שבאמריקה יתנהלו הדברים אחרת – טרמפ אמר למראיין שהגשת תביעה והחלת קנסות על הענקיות צריכה להתבצע גם בארצו. "אנחנו צריכים לעשות מה שהם עושים", קבע לפתע טראמפ. "הם חושבים שיש מונופול. אני לא בטוח שהם חושבים כך – הם פשוט חושבים שזה כסף קל. יש משהו שמתרחש במונחים של מונופול".

הדאגה ההולכת וגדלה מפני כוחן של ענקיות ההיי-טק והשפעתו הרבה נמשכת, ועתידה להיות נושא מרכזי גם בבחירות הבאות של ארה"ב. שלא כמו שתיאר טראמפ, עיקר החששות מובעים בינתיים על ידי פוליטיקאים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית.

מטה גוגל במאונטיין וויו. צילום: BigStock

מטה גוגל במאונטיין וויו. צילום: BigStock

הדמוקרטים: דווקא רוצים לעצור את הכוח העולה של הטכנולוגיה

אחת המבקרים הגדולים של עמק הסיליקון היא הסנאטורית של מסצ'וסטס ואחת המועמדות לבחירות 2020, הדמוקרטית אליזבת וורן, שאמרה מפורשות שברצונה "לשבור את ענקיות הטכנולוגיה". אליה הצטרפו רבים אחרים, כולל חברת הקונגרס הדמוקרטית, אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, ויריבה של וורן להתמודדות על הובלת המפלגה בבחירות הקרובות, ברני סנדרס.

וורן הציגה את הצורך לשבירת תאגידי הטכנולוגיה הדומיננטיים, בציינה ספציפית גם את אפל, מלבד השלוש האחרות ששמן הוזכר לעיל, בעיקר בעקבות הפרשיות האחרונות שחשפו הפרות פרטיות חמורות של המשתמשים וניצולם לטעמים שונים על ידי הענקיות, פרקטיקה מדאיגה שאפשר לומר כי נמצאת בהובלת פייסבוק.

"הן שיטחו את התחרות, השתמשו במידע הפרטי שלנו למטרות רווח", כתבה וורן במרץ והוסיפה, "בכך הן פגעו בעסקים קטנים והחניקו את החדשנות".

בעוד שטראמפ והדמוקרטים נוטים שלא להסכים על רוב הנושאים, נראה שהרצון לעצור את הכוח האדיר של ענקיות הטכנולוגיה, בניגוד למה שאמר טראמפ בראיון, דווקא משותף לשני צידי המתרס הפוליטי.

יצוין כי ועדת הקונגרס מקיימת החל מהיום (ג') דיונים על הפרקטיקות העסקיות של חברות הטכנולוגיה הגדולות, ומשרד המשפטים והוועדה הפדרלית למסחר, ה-FTC, מתכננים לפתוח בחקירות של אמזון וגוגל על מנת לקבוע אם החברות הללו מתנהלות באופן מונופולי שמפר את תקנות ההגבלים העסקיים של ארצות הברית.

פייסבוק, אמזון וגוגל לא הגיבו לדברי הנשיא.

טראמפ: פייסבוק, גוגל ואמזון יצרו קנוניה נגדי עם הדמוקרטים Reviewed by on . במהלך ראיון טלפוני ארוך עם CNBC, שכיסה נושאים כגון מסי מסחר בכלל והיחסים עם סין בפרט, רשת הסלולרי המהירה 5G ואחרים, אמר הנשיא דונלד טראמפ כי ענקיות הטכנולוגיה ה במהלך ראיון טלפוני ארוך עם CNBC, שכיסה נושאים כגון מסי מסחר בכלל והיחסים עם סין בפרט, רשת הסלולרי המהירה 5G ואחרים, אמר הנשיא דונלד טראמפ כי ענקיות הטכנולוגיה ה Rating: 0

הגיבו