שביתת הנשים ביום שלישי: עולם ההיי-טק מצטרף למאבק

חברות היי-טק רבות הביעו השבוע את תמיכתן במאבק הנשים נגד אלימות והודיעו כי יאפשרו לעובדות להשתתף בשביתת המחאה ואירועי תמיכה שיערכו ביום שלישי הקרוב ולא ינכו להן יום חופש בשל העדרותן.

02/12/2018 17:56
צילום אילוסטרציה: BigStock

ביום שלישי יתקיים יום מחאה מרוכז ונרחב שיכלול שביתה ארצית של נשים, הפגנות ואירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ. כמו כן רבים הודיעו כי באופן סמלי בכוונתם ללבוש בגדים שחורים כאקט של הבעת תמיכה וסולידריות במאבק. בהמשך להודעות ארגונים, רשויות מקומיות וחברות רבות במשק כי הן מצטרפות למחאה, הודיעו היום (א') גם חברות היי-טק מקומיות כי בכוונתן לתמוך באירועי היום ולאפשר לעובדות לצאת ולהשתתף באירועים ולשבות מבלי שיורד להן יום חופש.

יום זה מגיע על רקע העלייה במקרי האלימות כלפי נשים ברחבי הארץ ובכלל זה מקרי הרצח האחרונים של שתי נערות- יארא איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-13 ואוזלת ידה של הממשלה בסיוע והעברת תקציבים לשירותי הרווחה והסיוע על מנת להביא למניעת מקרים נוספים,

בין החברות שהביעו את תמיכתן נמנית מיקרוסופט. בפוסט בפייסבוק שהועלה בעמוד מרכז הפיתוח והמחקר של החברה נאמר כי "האלימות נגד נשים חוצה מגזרים וגילאים והורסת את החברה הישראלית מבפנים. גם אנחנו במיקרוסופט לא יכולים להיות אדישים לנושא. ביום שלישי ה-4 בדצמבר אנחנו לובשות ולובשים שחור כאות סולידריות עם כל הנשים בארץ ובעולם, הסובלות מאלימות. הגיע הזמן לשים לזה סוף".

הפוסט של אסף רפופורט, מנכ"ל מרכז המו"פ במיקרוסופט ישראל.

הפוסט של אסף רפופורט, מנכ"ל מרכז המו"פ במיקרוסופט ישראל.

גם אסף רפופורט, מנכ"ל מרכז המחקר ופיתוח ומנהל חטיבת אבטחת הענן, הביע תמיכה בפוסט שכתב ובו אמר כי "בשלישי הקרוב אני אלבש שחור. הפעם לא מדובר בהצהרה אופנתית, אלא בהזדהות מוחלטת עם מאבקן של נשים בכל העולם וגם בישראל, שסובלות מאלימות. 148 נשים נרצחו בישראל מאז שנת 2011 ועד היום. כולן נרצחו על ידי קרובים אליהן. אני לא יכול לסבול את המחשבה שאשה לא מרגישה בטוחה בישראל של 2018. ולכן אני וחבריי במיקרוסופט נלבש בשלישי הקרוב שחור. לאות מחאה ולאות סולידריות".

סגניתו של רפופורט, מרב בהט, פירסמה הודעה דומה.

החברה אף צירפה קישור לכלי להוספת עיגול שחור לפרופיל הפייסבוק שניתן לצרף לחשבון האישי כהבעת הזדהות עם המאבק ברשת החברתית.

"עלינו להתייצב במאבק מוצדק זה לצד נשים שקולן אינו נשמע"

חברה נוספת שהביעה את תמיכתה היא eBay ישראל. בחברה אמרו כי היא "מצטרפת למחאה הציבורית על אלימות כלפי נשים ותכיר כיום עבודה בשכר לעובדותיה ועובדיה אשר יבחרו להיעדר מהעבודה בשל הזדהותן או הזדהותם עם המאבק באלימות כלפי נשים וכן לקחת חלק בהפגנות והאירועים השונים שיתקיימו ברחבי הארץ".

מוטי אליאב, מנכ"ל החברה, אמר כי "אלימות כלפי נשים ורצח נשים הנה תופעה שהדעת אינה יכולה לסבול ועלינו להתייצב במאבק מוצדק זה לצד נשים שקולן אינו נשמע. שני מקרי הרצח האחרונים, הנם תזכורת כואבת כי עלינו למגר את האלימות מהחברה. חברת eBay בישראל ובעולם חרתה על דגלה תמיכה במאבקים של אוכלוסיות שונות בחברה ורואה עצמה חלק אינטגרלי במאבקים ליצירת חברה מתוקנת, שיוויונית שאלימות אינה חלק ממנה"

גם בלייבפרסון הצטרפו למחאה ואמרו כי החברה "רואה במאבק נגד אלימות נשים מאבק של כלל החברה הישראלית וככזה שנוגע לכל אחד ואחד מאיתנו. לכן, אנחנו בלייפרסון, נתמוך במחאה שתיערך ביום שלישי נגד אלימות כלפי נשים, ונאפשר לכל עובד ועובדת שירצו להצטרף באופן פעיל למחאה, להיעדר מהעבודה ללא ששכרם יפגע".

קבוצת HOT הודיעה אף היא כי תקח חלק במחאה נגד אלימות נשים – החברה תאפשר לעובדות החברה לקחת חלק בהפגנות. כמו כן, החברה קראה לעובדיה ללבוש ביום ג' לבוש שחור כאות הזדהות עם המחאה.

חברת הסייבר בתחום הרכב Argus הצטרפה לדברים והודיעה כי היא תומכת גם כן במאבק. בחברה אמרו כי היא "תתמוך במאבק המוצדק והדרישה הציבורית לפתרון מיידי לאלימות נגד נשים ותומכת בעובדיה שיחליטו לשבות במסגרת שביתת הנשים שתתקיים ביום שלישי הקרוב. ככלל, ארגוס מעניקה לעובדיה יום חופש על חשבון המעסיק בו היא מזמינה את עובדיה לקדם שוויון, עזרה לזולת וביטחון בכל קהילה או תחום ומעודדת אותם לקחת חלק ביוזמות חברתיות מגוונות".

חברות נוספות שהודיעו כי הן תומכות במחאה הן סייברינט, מדלן, ג׳יני, albert ,Riskified אופטימל פלוס, איירונסורס, אוטודסק ואחרות.

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

 1. רמי

  לכולם יש אותו דם
  כל רצח הוא נתעב
  אין לנשים דם כחול
  ולגברים אין קרניים או אות קין
  אני נגד אלימות…. נקודה
  אלימות מילולית
  אלימות של גברים מול נשים ושל נשים מול גברים
  הבן שלי לא רוצח
  והבת שלי לא תגדל עם סטיגמה של אישה מוכה

אירועים קרובים