תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » טראמפ: "בוחנים הליך נגד גוגל, פייסבוק ואמזון, שהפרו הגבלים עסקיים"
תפס את גוגל לא מוכנה, דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב. צילום: BigStock

טראמפ: "בוחנים הליך נגד גוגל, פייסבוק ואמזון, שהפרו הגבלים עסקיים"

בראיון ששודר בארה"ב אמר טראמפ כי הקנס שספגה גוגל מהאיחוד האירופי, בגובה 5 מיליארד דולר, גרם לו לשקול כי הממשל האמריקני ינקוט אף הוא בפעולה נגד הענקיות המפרות את תקנות ההגבלים העסקיים של המדינה

מאת 5 בנובמבר 2018, 13:50 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר בראיון שהעניק לאתר החדשות אקסיוס, וששודר בארה"ב ב-HBO אמש (א'), כי הממשל שלו "שוקל" ביצוע הליכים כנגד הפרת תקנות ההגבלים העסקיים של המדינה, כנגד גוגל, אמזון ופייסבוק, כך על פי דיווח של ה-Business Insider.

ביולי האחרון קנס האיחוד האירופי את גוגל בסכום עתק, שעמד על 5 מיליארד דולר, לאחר שהגיע למסקנה כי ענקית הטכנולוגיה ניצלה את הדומיננטיות שלה בשוק בתחומים רבים. לטענת הנציבות האירופית – שהיא הרשות המבצעת והיוזמת של מרבית החוקים באיחוד, ומטפלת גם בנושאים כמו ריכוזיות והגבלים עסקיים – גוגל מתנהלת באופן מונופולי, החונק תחרות בכל הנוגע במערכת האנדרואיד שלה. הלך רוח זה הוא ככל הנראה הרקע לכך שטראמפ מתכונן להחיל התנהלות דומה גם בארצות הברית.

טראמפ אמר כי "אתה מסתכל על האיחוד האירופי, הם קנסו, אני מניח שזה היה את גוגל, במיליארדי דולרים, ולמען האמת אני לא אוהב את זה, כי הם עושים את זה משום שזו חברה אמריקנית".

"אני לא חושב שטוב שהם עושים את זה. אבל אם מישהו יעשה את זה – אלו צריכים להיות להיות אנחנו שנעשה זאת", הוא הוסיף, והרחיב. לפי פרשנים, באמירתו זו אותת טראמפ על פעולה משפטית אפשרית נגד חברות ההיי-טק הענקיות של אמריקה.

בתשובה לשאלה האם משרד המשפטים יחקור ענקיות טכנולוגיה מסוימות וינקוט בצעדים משפטיים נגדן, אמר טראמפ כי זה "בהחלט משהו" שהממשל "שוקל".

לאחר שהמראיינים, ג'ים ונדהיי וג'ונתן סוואן, לחצו עליו בהקשר לנושא אמר הנשיא כי הוא ה"אחראי", ושב ואישר כי סנקציות כנגד מונופולים טכנולוגיים אכן נשקלות על ידי הממשל שלו. "אני חושב שרוב האנשים ניחשו את זה", סיכם טראמפ את התייחסותו לתחום בראיון.

הטייה פוליטית כנגד השמרנים – האם היא הפרת הגבלים עסקיים?

הערותיו אלו של הנשיא האמריקני אינן מפתיעות, בהתחשב בעובדה שכבר בעבר ציין טראמפ לא אחת כי הוא אינו מחבב את הפרקטיקות העסקיות של אמזון, גוגל ופייסבוק.

בסוף אוגוסט דווח ב-The Hill כי טראמפ אותת בפעם הראשונה שכל שלושת החברות עלולות להידרש לבוא חשבון על הפרת ההגבלים העסקיים במדינה. בעבר האשים טראמפ האשים את חברות הטכנולוגיה בכלל, ואת הרשתות החברתיות בפרט, על היותן בעלות הטייה פוליטית ופועלות כנגד השמרנים, והצביע במיוחד על פייסבוק, טוויטר ועוד יותר על גוגל, בטענה שהסירו מחד תוכן רפובליקני-שמרני וקידמו מאידך תכנים ליברליים. האשמות אלה נשמעו בארצות הברית גם מטעם פוליטיקאים בולטים, עיתונאים ופובליציסטים.

האיחוד האירופי, שעמו יש לטראמפ מחלוקות רבות, ידוע בעמדתו הקיצונית נגד מונופולים טכנולוגיים. מלבד הקנס שהעניק לגוגל, הנציבות האירופית גם תבעה את אינטל, מיקרוסופט ופייסבוק.

פייסבוק נקנסה בסכום ה"צנוע" של 125 מיליון דולר; אינטל נקנסה על ידי הנציבות ב-1.2 מיליארד דולר; ואילו מיקרוסופט ב-1.7 מיליארד דולר, שהצטברו משני קנסות שונים.

על פי ה-Investor’s Business Daily דונלד טראמפ אכן נכון להניח שענקיות המדיה החברתית מוטות כנגד השמרנים, שכן הדיווחים מציינים כי עובדי גוגל, למשל, העניקו 90% מתרומותיהם הפוליטיות למפלגה הדמוקרטית. כמו כן, על פי הפרסום, מחקרים הראו כי אמזון נתנה אף היא לא פחות מ-90 אחוזים מהתרומות הפוליטיות שלה לגורמים דמוקרטים.

אין לדעת אם ההאשמות מטעם ממשל טרמפ בגין הפרת הגבלים עסקיים בקרב ענקיות ההיי-טק יחולו רק סביב הטיית הדעת הפוליטית מטעמן. בנוסף עדיין צריך לראות אם הממשל של טראמפ בכלל ינקוט בפעולות כנגד מונופולי הטכנולוגיה. כדאי לזכור כי למרות שהנשיא התייחס אל החברות כאל כאלו ש"מביימות" מציאות, והזהיר את גוגל במיוחד ש"טוב יותר להיות זהירים", עד כה עצר טראמפ בכל פעם שתביעה בנוגע להגבלים עסקיים הפכה לריאלית. פוליטיקו ניבא לאחרונה כי הסוגיה שסביבה עתידות בסופו של דבר ענקיות הטכנולוגיה להישפט ולהענש בכל הנוגע בהפרת תקנות ההגבלים העסקיים במדינה, תעסוק דווקא בעיקר בנושא הלוהט נכון להיום – השימוש לרעה בנתוני המשתמש, נושא שכבר נמצא בראש סדר העדיפות האירופי מאז כניסת תקנות GDPR לתוקפן במאי האחרון.

טראמפ: "בוחנים הליך נגד גוגל, פייסבוק ואמזון, שהפרו הגבלים עסקיים" Reviewed by on . נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר בראיון שהעניק לאתר החדשות אקסיוס, וששודר בארה"ב ב-HBO אמש (א'), כי הממשל שלו "שוקל" ביצוע הליכים כנגד הפרת תקנות ההגבלים העסק נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר בראיון שהעניק לאתר החדשות אקסיוס, וששודר בארה"ב ב-HBO אמש (א'), כי הממשל שלו "שוקל" ביצוע הליכים כנגד הפרת תקנות ההגבלים העסק Rating: 0

הגיבו