תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » ‏קלירסקיי: אירן מפעילה אתרי פייק ניוז בישראל
תל אביב טיימס. צילום מסך

‏קלירסקיי: אירן מפעילה אתרי פייק ניוז בישראל

על פי קלירסקיי, שלושה אתרים ישראלים, ביניהם "תל אביב טיימס", הם חלק מתשתית פייק ניוז איראנית חובקת עולם ● אל האתרים מתווספים 26 חשבונות פייסבוק וטוויטר מזויפים, להם עשרות אלפי עוקבים

מאת 6 בספטמבר 2018, 16:10 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

נחשפו שלושה אתרים המכוונים לקהל ישראלי שמטרתם להפיץ פייק ניוז ולגרום לשינוי דעת קהל במדינות היעד באמצעות דיסאינפורמציה. על פי חוקרי קלירסקיי, האתרים שנחשפו הם חלק מתשתית דיסאינפורמציה עולמית שהוקמה לאורך שנים על ידי האיראנים.

התשתית כוללת יותר ממאה אתרי חדשות ותקשורת פעילים, ב-24 מדינות ובכ-29 שפות עם מאות פרופילים במדיה החברתית התומכים באתרים אלה. בתשתית המכוונת לישראל נמנה גם אתר בעברית המכונה תל אביב טיימס  העוסק, לטענת החוקרים, בהטיית חדשות, ושני אתרים בערבית העוסקים בקידום דמותה של אירן.

גניבה של כתבות מאתרי חדשות לגיטימיים

שיטת הפעולה של מערך ההתחזות האירני היא גניבה של כתבות מאתרי חדשות לגיטימיים מכל העולם כולל מישראל, שינוי תוכן של חלק מהידיעות באזורים קריטיים והוספה של ידיעות מומצאות בצירוף ידיעות תמימות בלא שינוי כלשהו. זאת, על מנת לייצר אמינות לאתר הדיסאינפורמציה.

התשתית כוללת הפעלה של עמודי פייסבוק עם עשרות אלפי עוקבים לכל אחד מהם וחשבונות בטוויטר ובאינסטגרם. על פי נתוני סימילאר ווב, לאתר עצמו יש כ- 65 אלף כניסות בחודש אשר רובן מישראל.

התשתית המכוונת לישראל נתמכת ב-14 פרופילים מזויפים בפייסבוק וב-11 פרופילים מזויפים בטוויטר, כולם עדיין פעילים.

לדברי אוהד זיידנברג, חוקר סייבר בקלירסקיי, "מערך ההתחזות והתעמולה האיראני פועל בעשרות ארצות זה יותר משש שנים. בשלבי ההקמה הראשונים של המערך הוא קידם את האינטרסים האיראניים בעיקר באזור המזרח התיכון, ביניהן תורכיה, מצרים ואפגניסטן. מדינות אלו נחשבות על ידי אירן למדינות 'יעד ראשון' להפצת הרעיונות של המהפכה האיסלאמית".

זיידנברג הוסיף כי "בשנת 2014 הרחיבו האיראנים את יעדי המערך והקימו אתרי חדשות ייעודיים לכל מדינה וגוף אשר מעניינים את אירן. להערכתנו, מטרת הקמת התשתית הינה השפעה על דעת הקהל במדינות היעד, וייתכן שנועדה גם לצורך העברת מסרים ממוקדים לפעילים ולאוהדים של אירן".

‏קלירסקיי: אירן מפעילה אתרי פייק ניוז בישראל Reviewed by on . נחשפו שלושה אתרים המכוונים לקהל ישראלי שמטרתם להפיץ פייק ניוז ולגרום לשינוי דעת קהל במדינות היעד באמצעות דיסאינפורמציה. על פי חוקרי קלירסקיי, האתרים שנחשפו הם ח נחשפו שלושה אתרים המכוונים לקהל ישראלי שמטרתם להפיץ פייק ניוז ולגרום לשינוי דעת קהל במדינות היעד באמצעות דיסאינפורמציה. על פי חוקרי קלירסקיי, האתרים שנחשפו הם ח Rating: 0

הגיבו