תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » מחקר: כחצי מהנפקות המטבעות הווירטואליים ב-2017 כשלו
לפעמים, הנפקות ICO הן מתכון לכשלון. צילום אילוסטרציה: סיקוב, BigStock

מחקר: כחצי מהנפקות המטבעות הווירטואליים ב-2017 כשלו

מנגנונים העוקבים אחרי הנפקות ICO מראים שלמרות גיוס של מיליונים, 46% מאלה שבוצעו במהלך השנה החולפת נכשלו ● במרבית הכישלונות מדובר בהונאות, או פשוט בהשקות שהתפוגגו בשל ביצועים גרועים

מאת 27 בפברואר 2018, 11:33 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

השקעה במטבעות קריפטוגרפיים כרוכה באי ודאות ואף בסיכון – את זה יודע כל משקיע. תוצאות מחקר חדש מבהירות עד כמה הסיכון משמעותי: על פי מחקר זה, בשנה החולפת נכשלו כמעט מחצית מההנפקות הראשוניות (ICO – ר"ת Initial coin offering) של מטבעות אלה.

שלא כמו הנפקות ראשוניות לציבור, IPO (ר"ת – Initial public offering), שבהן המשקיעים רוכשים מניות של חברה, ICO הוא אמצעי שנוי במחלוקת של מימון המונים, הממוקד סביב מטבעות וירטואליים, שכשמם כן הם – חסרי צורה או מוחשיות ודאית. עבור סטארט-אפים מסוימים, הנפקות ICO הן דרך לגייס הון מוקדם מהר יותר ממה שיכולות היו באמצעות מימון סיכון. משום כך, חברות רבות בוחרות לגייס מיליונים על ידי יצירת אסימונים דיגיטליים ומכירתם בתהליך ההנפקה הראשוני.

בית קברות דיגיטלי

במהלך 2017 התקיימו 902 הנפקות מטבעות ראשוניות – כך על פי Tokendata, שעוסקת במעקב אחרי ICO. אתר האינטרנט Bitcoin.com בחן את הנפקות ה-ICO הללו ומצא ש-142 מתוכן נכשלו בשלב גיוס התרומות ו-276 נכשלו לאחר גיוס הכספים. זאת עקב הונאות או פשוט – ביצועים גרועים. Bitcoin.com מכנה את התופעה "בית קברות דיגיטלי" ואומר כי סך המימון של 46% הפרויקטים שנכשלו בשנה החולפת עומד על 233 מיליון דולר.

יתר על כן, 113 פרויקטים נוספים יכולים להיות מסווגים ככאלה שחוו "חצי כישלון", משום שנטשו את דפי המדיה החברתית שלהם או שהמאמצים להשיג אותם לא נחלו כל הצלחה, כך על פי הממצאים. אילו נכללו בסטטיסטיקה גם הפרויקטים הכושלים למחצה הללו, שיעורי הכישלון של ההנפקות הקריפטוגרפיות בשנה שעברה היו קופצים אפילו ל-59%.

אש בשדה קוצים

קדחת הביטקוין תפסה כמו אש בשדה קוצים בשנה שעברה, למרות ספקנות גדולה של כלכלנים ובנקאים. מחירי המטבע זינקו מ-1,000 דולר ליחידה בתחילת 2017 ליותר מ-19 אלף באמצע דצמבר. אלא שאז החלו המחירים לצנוח באופן דרמטי, מה שגרם לביטקוין לאבד שליש מערכו כמעט בבת אחת.

המסחר בביטקוין ממשיך להיטלטל גם ב-2018, כשהמחיר ליחידה נע בין 6,000 ל-17 אלף דולר עד כה. בשבוע האחרון נאבק המטבע הדיגיטלי להישאר ברמה של 10,000 דולר והבוקר (ג') עומד שערו על כ-10,700.

על אף הפרטים הללו, שגעון ה-ICO לא מראה סימני דעיכה. מומחים מזהירים שהשקעה במטבעות הדיגיטליים ב-2018 מסוכנת יותר מתמיד, בגלל התשואה שפחתה, התחרות שגדלה וזרם הנפקות המטבע האופורטוניסטיות שפשוט לא עוצר.

מחקר: כחצי מהנפקות המטבעות הווירטואליים ב-2017 כשלו Reviewed by on . השקעה במטבעות קריפטוגרפיים כרוכה באי ודאות ואף בסיכון - את זה יודע כל משקיע. תוצאות מחקר חדש מבהירות עד כמה הסיכון משמעותי: על פי מחקר זה, בשנה החולפת נכשלו כמע השקעה במטבעות קריפטוגרפיים כרוכה באי ודאות ואף בסיכון - את זה יודע כל משקיע. תוצאות מחקר חדש מבהירות עד כמה הסיכון משמעותי: על פי מחקר זה, בשנה החולפת נכשלו כמע Rating: 0

הגיבו