הצעת חוק: ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן פורנוגרפיה

ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה מציעים כי הסינון יהיה ברירת מחדל, כדי למנוע פגיעה בילדים ● באיגוד האינטרנט תוקפים את ההצעה וטוענים כי היא "מדרון חלקלק" לחסימה של תכנים לגיטימיים

לא סתם פורנו. פורנו נקמה. אילוסטרציה: BigStock

הצעת חוק שהוגשה היום (ה') בכנסת מבקשת לחייב את ספקיות האינטרנט לסנן תכנים אלימים ופורנוגרפיים, אלא אם הלקוח יבקש אחרת.

ההצעה הוגשה על ידי יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, וחתומים עליה גם הח"כים ניסן סלומינסקי ממפלגתה, קרין אלהרר מיש עתיד ומרב בן ארי מכולנו.

"למידע הרב המוצג ברשת עשוי להיות פן חיובי, ובכלל זה מידע המקדם עניינים ותחומים רבים חיוביים, כגון חינוך, מדע, טכנולוגיה, מסחר וכלכלה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "ואולם, לצד אותו פן חיובי, יש לאינטרנט צדדים ותכנים הנחשבים לשליליים, דוגמת הימורים, אכזריות, פורנוגרפיה ופדופיליה, שעלולים לפגוע ולהזיק לציבור הנחשף אליהם, ובעיקר לילדים. בשנים האחרונות יש גידול ניכר במספר הדיווחים אודות קטינים שנפגעו מחשיפה לתכנים מיניים ופוגעניים באינטרנט. מאות מחקרים בארץ ובעולם מתעדים ובוחנים את הפגיעות הללו ואת השפעותיהן לטווח הארוך".

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "בדיונים שהתקיימו בנושא עלה כי 60% מהילדים בישראל בגילאים 9-15 גולשים באתרים פורנוגרפיים. עוד עלה כי לכ-47% מהילדים בארץ באותם גילאים יש בחדרם הפרטי מחשב שבאמצעותו הם גולשים, כך שהסכנה ליפול קורבן לפדופילים גדלה משמעותית בשל העדר פיקוח מצד ההורים".

"כיום", מסבירים הח"כים, "החוק והתקנות מחייבים את ספקי הגישה לאינטרנט ליידע את המנויים בדבר אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים, וכן בדבר אפשרויות ההגנה מפניהם, בין היתר באמצעות שליחת עלון בדואר ופרסום המידע באתר של הספק. על אף זאת, מנויים רבים כלל לא מודעים לקיומם של שירותי סינון אתרי אינטרנט. לפיכך, החוק המוצע נועד להטיל על הספקים את החובה לתת לכל המנויים, כברירת מחדל, שירות יעיל לסינון אתרים או תכנים שהוגדרו כ-'פוגעניים', ללא תוספת תשלום".

"הצעת החוק – פגיעה בחופש הביטוי"

איגוד האינטרנט הישראלי מסתייג מהצעת החוק. עו"ד מיטל גרייבר שוורץ, מנהלת קשרי קהילה ורגולציה באיגוד, אמרה כי "תכנים פורנוגרפיים זמינים לילדים גם בפלטפורמות שאינן ניתנות לפיקוח, כגון ווטסאפ (WhatsApp). הצעת חוק כזו עלולה ליצור אשליה בקרב ההורים שהילדים שלהם מוגנים ברשת, בעוד הם אינם. השימוש של ילדים ובני נוער בתכנים פורנוגרפיים הוא תולדה של שינויים חברתיים ותרבותיים. החינוך היה ונותר הדרך האפקטיבית ביותר לטיפול בבעיה".

"הצעת חוק כזו תפגע בחופש הביטוי ועלולה להוביל למדרון חלקלק, שבו ייחסמו גם תכנים לגיטימיים", ציינה עו"ד גרייבר שוורץ. "במקביל, היא עלולה לפגוע פגיעה דרמטית בפרטיות הגולשים, מעצם העובדה שפרטיהם כמי שביקשו לקבל תוכן פורנוגרפי יופיעו במאגר מידע שעלול להגיע לידיים זרות".

היא ציינה כי "מנגד, הפתרונות הטכנולוגיים והחקיקתיים קיימים גם כיום – ספקי האינטרנט מחויבים לספק ללקוחותיהם תוכנות סינון חינמיות שיכולות לתת מענה לצורך העולה מהצעת החוק. אנחנו ממליצים להפעיל עליהם לחץ לשפר את הפתרונות החינמיים, ולקרוא למשרד התקשורת ליצור סטנדרטיזציה ולקבוע תכולה אפקטיבית יותר לתוכנות החינמיות".

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. חיים

    האיגוד כל הזמן מזהיר מהסכנות של האינטרנט באמצעות הקו החם שלו. למעשה חלק מחברי הכנסת שהציעו את החוק השתתפו בקמפיין האחרון של האיגוד. אז עכשיו אחרי שהם הפחידו הם באים בטענות ?

    בכלל את מי האיגוד מייצג חברים בו קומץ של כמה עשרות חברים שמחלקים בעיקר כסף בינם לבין עצמם. אז למה אתם מביאים כדוברים של מישהו?

אירועים קרובים