מה הקשר בין ניהול עובדים ועבודת צוות לריצת מכשולים אתגרית בבוץ ?

Tough Mudder – הוא מסלול מכשולים אתגרי שפותח על ידי הכוחות המיוחדים הבריטיים - אבל הוא גם מראה לדרך ההתנהלות במגרש העסקי

11/05/2014 15:45

מאת: אלון כהן

20 ק"מ של ריצה בבוץ טובעני, בקור עז, בעיקר בעליות וירידות, 20 מכשולים קשים בדרך כמו שחיה במי קרח, מכות חשמל של 10,000 וולט, זחילות בבוץ, קפיצות מגובה, מעבר חומות ואתגרי פחד וכוח אחרים. למה אלפים של אנשים עושים את זה? ולמה ההתמודדות עם האתגר וההצלחה בו משולים לניהול צוות עובדים ולתפקוד כחבר בצוות?

Tough Mudder להבדיל ממירוצים כמו מרתון או איש הברזל, הוא קודם כל אתגר ולא תחרות,כזה שאתה עושה עם החברים שלך לצוות. עבודת הצוות והאחווה קודמים לכל. מסלול המכשולים הקשה, עוצב על מנת לבחון את יכולותיך הפיזיות והמנטאליות וכן את תפקודך בקבוצה, הן כמנהיג והן כחבר צוות. המטרה היא ,שכל הצוות יגיע לקו הסיום יחד. (ורק 72% בממוצע מצליחים בכך).

למה עושים את זה? האתגר והרצון להגיע להשגים תוך התגברות על קשיים והתמודדות עם פחדים השונים מאינדיבידואל אחד לשני. בעוד האחד סובל מאד מקור וגופו יכנס למצב של "מתח" במים קפואים אצל האחר הפחד יכול להיות פחד גבהים או מהתחשמלות. גם מנמר"ים ומנהלים של חברות מחפשים בעבודתם היום יומית אתגרים חדשים ועוברים מכשולים רבים על מנת להשיגם. השקה של מוצר חדש או האחדת תשתיות של אתרים מרוחקים כדוגמאות, הם אתגרים לא פשוטים המחייבים התמודדות עם שוק, מתחרים, שפה, עלויות, תקציבים וכו..

גם צד הפחד משחק תפקיד, יש מנהלים שמפחדים מהחלפה של הקיים בחדש (עובד אז למה לשנות), יש המפחדים מהבוס, יש המפחדים מה יגידו העובדים. מנהל טוב מאתגר עצמו רבות ומתמודד פנים מול פנים עם פחדיו. בעוד שב-Tough Mudder העמידה במשימה הקשה תקנה למסיים המון סיפוק, כוס בירה קרה וסרט ראש כתום, בעבודה הצלחה במשימה תקנה למנהל מעמד, יוקרה, התמקצעות ומימד של שיפור נוסף לקראת התמודדויות חדשות בעתיד.

בדיוק כמו במשרד, עבודת צוות היא דבר חשוב מאוד גם ב-Tough Mudder

מה בין בוץ למשרד?
עבודת הצוות במשרד דומה רבות למסלול ה-Tough Mudder ולא לריצת מרתון בה העניין המרכזי הוא תוצאת האינדיבידואל נטו. ב-Tough Mudder יש משימה לצוות, רצופה במכשולים וקשיים בלתי צפויים והמטרה היא להגיע יחד לקו הסיום. לכל פרט בקבוצה כמו בעבודה יש חוזקות וחולשות, אחד חזק יותר פיזית , אחד חזק יותר מנטאלית, אחד שוחה טוב יותר ואחר חסין לקור או לחשמל, הסה"כ הוא מה שחשוב ואחד עוזר לשני להתקדם הלאה. מדובר בלקחת חלק במשהו, משהו שהוא גדול יותר מעצמך.

מסלול ה-Tough Mudder טומן בחובו מכשולים שרק באמצעות עבודת צוות טובה ניתן לעברם. חומות בגובה של שלושה מטרים המצריכות "סולם גנבים" מצד חברי הצוות, ריצה במעלה מגלשה ה"אוורסט" כשהחברים אמורים לתפוש את הידיים המושטות של הרץ ולמושכו למעלה אחרת יתדרדר בחזרה למטה, וכו', ולעתים גם מילת עידוד קטנה לעמית הזוחל עמך בתוך צינור חשוך תיתן לו רוח גבית מחייבת להתמודדותו עם הקלסטרופוביה שבעניין.

הצלחה באתגר Tough Mudder , דומה לניהול פרויקט. יש להתכונן מראש ולתכנן – חצי שנה של אימוני כח, ריצות, ומפגשים חברתיים. יש תוכנית עבודה לגבי טקטיקת מעבר של כל סוג מכשול, מי קופץ ראשון על החומה ועוזר מלמעלה לחלשים יותר? מי סוחב את מי במכשול בו צריך לרוץ עם חבר ב"סחיבת פצוע" ? מי יכנס לחלץ חבר במכשול החשמל אם ימעד ויפול?

יש לקחת בחשבון מקרים ותגובות לארועים כמו חולשה של אחד מחברי הצוות, פציעות, היפותרמיה וכו…

וגם לניהול הזמן יש משמעות- בדומה לפרויקט מתוזמן גם ב-Tough Mudder יש לעמוד בזמנים. במידה והקבוצה לא מגיעה לנקודת חצי המסלול בזמן מסויים, היא נאלצת לחזור על עקבותיה ולא לסיים.

לפעמים מוצאים את עצמכם במצבים קשים, ואז חשוב לדעת שאפשר לסמוך על עצמכם ועל האנשים שליידכם

במה אנחנו נבחנים?
בפן של תרבות ארגונית מסלול ה-Tough Mudder הוא מבחן נהדר שכן "תרבות ארגונית" של עובדים או אנשים בכלל , באה לידי ביטוי באיך הללו מתנהגים כאשר אתה לא צופה בהם! הרי כמנהל, כל עוד אתה מתהלך באזור, העובדים יתנהגו כ"קדושים", הם מכוונים לעשות בדיוק מה שאתה רוצה , כשאתה מסתכל עליהם.

על מנת להצליח במשימה בעבודה או במשימת ה-Tough Mudder, מנהיג הקבוצה צריך להיות בטוח שהאנשים בקבוצה הולכים להתנהג בדרך שהוא מצפה מהם להתנהג בסיטואציות של מכשולים קשים, פציעות ואף סופה נכנסת. כך, מדובר ברתימת/העסקת אנשי הצוות הנכונים למשימה. שחקני צוות מוצלחים הם כאלו שלוקחים על עצמם הרבה אחריות אישית.

אך לא די בגיוס האנשים הנכונים למשימה ויצירת נורמות ההתנהגות הנכונות למשימה, אלה, יש גם לוודא שהארגון בעצמו, כשהוא מגלה שגייס איש צוות שלא מתאים לארגון, יידע להוקיע אותו.

לחיי האתגרים וההצלחות, כצוות!

אלון כהן הוא מנכ"ל Autofont

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים