תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » הסיפור שלא נגמר: ממשל טראמפ דחה את מכרז הענן של הפנטגון
אמזון ממשיכה להילחם נגד הזכייה של מיקרוסופט במכרז הענן של הפנטגון

הסיפור שלא נגמר: ממשל טראמפ דחה את מכרז הענן של הפנטגון

הדחייה הגיעה מחשש להטיות במכרז הענק, בשווי של כעשרה מיליארד דולרים, שיועד לחברה יחידה ● לפי כל ההערכות, המועמדת הכמעט וודאית לזכייה היא AWS, וסביב הבחירה נשמעו טרוניות רבות, ואף הוגשה תביעה מטעם אורקל, אבל זו נדחתה

מאת 4 באוגוסט 2019, 11:44 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ממשל טראמפ החליט לדחות את המועד להודעה על הזוכה במכרז הענן הענק עבור הפנטגון.

ההודעה על הזכייה הייתה אמורה להתפרסם ביולי האחרון, ולאחר מכן הועבר המודע לאוגוסט, אולם בסוף השבוע האחרון ההכרזה נדחתה שוב, למועד בלתי ידוע. למרות שלא נמסרה סיבה לדחייה, משקיפים העריכו כי המדובר ב"חשש להטייה של תנאי המכרז לטובת הזוכה המועדפת", רמז לשירותי הענן של אמזון, AWS.

מזכיר ההגנה החדש בוחן את תוכנית JEDI

JEDI (ר"ת Joint Enterprise Defense Infrastructure) של הפנטגון, הוא מכרז שהוציא משרד ההגנה האמריקני לאספקת שירותי ענן למגזר הביטחוני-ציבורי בארצות הברית. לשלב הסופי במכרז עתיר המיליארדים הגיעו AWS ומיקרוסופט. מתמודדות נוספות, ובהן יבמ, גוגל ואורקל, נשרו במהלך השלבים השונים של המכרז.

אליסה סמית', דוברת הפנטגון, אמרה בסוף השבוע כי מארק אספר, מזכיר ההגנה שמונה באחרונה, בחן את ההאשמות שהועלו בדבר חוסר הוגנות, וכי ההודעה על הזוכה במכרז לא תפורסם, עד שהטיפול בנושא זה יושלם. "השר אספר הבטיח לחברי הקונגרס ולציבור האמריקני, כי הוא בוחן את תכנית JEDI לתשתית ההגנה הארגונית", ציינה סמית'.

המכרז הפך לנושא שנדון רבות בקשר בין התעשייה והממשל, ומקבל נפח גדול יותר מערכו הכספי הרב. כך, ארבעה מחוקקים רפובליקנים האיצו באחרונה בנשיא דונלד טראמפ להתקדם בחוזה, ואמרו שהעיכובים פוגעים בביטחון הלאומי. לטראמפ היו כמה מפגשים עם ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון. בזוס, כזכור, הוא הבעלים, באופן פרטי, של הוושינגטון פוסט – אחד מהעיתונים החשובים בארה"ב ומגדולי העיתונים המותחים ביקורת על טראמפ ועל התנהלותו.

אורקל: תבעה, הפסידה וננזפה

בשבוע שעבר הוציא הפנטגון נזיפה יוצאת דופן בחומרתה לחברת אורקל והאשים אותה בהפצת "דעות ספקולטיביות ומניפולטיביות שאינן מבוססות נתונים ומידע", במסגרת מאמציה לערער על תהליך המכרז הענק. הדברים הגיעו אחרי שבאמצע יולי דחה בית משפט אמריקני את תביעת אורקל נגד משרד ההגנה על הטיית הליך המכרז לבניית הענן בעבור הפנטגון. השופט הפדרלי אריק ברוגינק פסק לטובת הממשל האמריקני ו-AWS, שהצטרפה מרצונה כנתבעת בתיק. הנזיפה הייתה עוד שלב בקרב המכוער והארוך בין אורקל ל-AWS, שצפויה להיות זו שתזכה במכרז הענק.

קן גלוק, המנהל הראשי של אורקל בוושינגטון, האשים בחודש שעבר את אמזון בפיתוח ובשיווק של תפישה שגויה ושקרית לגבי מהו מחשוב ענן. הוא הסביר כי התפישה השקרית נועדה לקדם את סיכוייה של אמזון לזכות במכרז. גלוק אמר כי יצר תרשים זרימה צבעוני בן עמוד אחד, בו הוצגו תמונות של מנהלי אמזון, בכירי משרד ההגנה האחראים על המכרז, עם הכותרת "קנוניה ליצירת מונופול בן 10 שנים בפנטגון". בין התמונות נכללה גם זו של ג'ים מאטיס, לשעבר שר ההגנה בממשל טראמפ. כשנשלח לוושינגטון פוסט, המסמך תוייג תחת הכותרת "המבוקשים ביותר". גלוק מסר שלא שלח את התרשים לפנטגון, אלא רק לחבריו באורקל. הוא הוסיף כי תלה גרסה גדולה של המסמך בחלון הקומה השנייה של משרדו, וכי היא צולמה על ידי ה-CNN. רשת פרסמה את אותה התמונה ודיווחה כי היא נצפתה ונדונה על ידי טראמפ.

במהלך שלבי המכרז השונים צצה התפישה, שאותה קידמו כמה מהמתמודדות, שלפיה חוזה JEDI "נתפר" למידותיה של AWS. זאת, לצד טענות לגבי הענקת חוזה עצום ממדים וארוך טווח לספקית ענן אחת. הטענות האלה קיבלו חיזוק, לאחר שבאפריל השנה הודיע הפנטגון כי מספר המתמודדות במכרז צומצם לשתיים.

הסיפור שלא נגמר: ממשל טראמפ דחה את מכרז הענן של הפנטגון Reviewed by on . ממשל טראמפ החליט לדחות את המועד להודעה על הזוכה במכרז הענן הענק עבור הפנטגון. ההודעה על הזכייה הייתה אמורה להתפרסם ביולי האחרון, ולאחר מכן הועבר המודע לאוגוסט, ממשל טראמפ החליט לדחות את המועד להודעה על הזוכה במכרז הענן הענק עבור הפנטגון. ההודעה על הזכייה הייתה אמורה להתפרסם ביולי האחרון, ולאחר מכן הועבר המודע לאוגוסט, Rating: 0

הגיבו