גייטס מוכן להשקיע מיליארדים בדור הבא של כוח גרעיני – מדוע?

היזם המפורסם עתיד לשים הון על פרויקט הדור הבא של תחנת כוח גרעינית חדשה בוויומינג, ארה"ב ● הפרויקט - בהובלת TerraPower, שייסד - נועד לפתח אלטרנטיבה חסכונית ובטוחה יותר לכוח גרעיני מסורתי, למטרות אנרגיה

מדוע הוא מפתח כורים גרעניים? ביל גייטס.

ביל גייטס, היזם והפילנתרופ הטכנולוגי הנודע, שוחח באחרונה עם מספר גופי תקשורת עולמיים על החזון שלו לעתיד האנרגיה והטכנולוגיה. בין היתר הצהיר גייטס בראיון ב-Face the Nation של CBS כי הוא מתלהב במיוחד מהפיתוח פורץ הדרך של הכור הגרעיני הראשון מהדור הבא בארצות הברית, שבו הוא מוכן להשקיע מיליארדים.

גייטס הדגיש בדבריו מהי משמעות הפרויקט ומה טעמיו. לדבריו, "מפעל אטומי אמריקני חדשני זה מייצג צעד טרנספורמטיבי קדימה בתחום האנרגיה הגרעינית. אני בטוח בפוטנציאל של טכנולוגיה זו לתת מענה לצורך הדחוף בפתרונות אנרגיה נקיים ובני קיימא". המשקיע המיליארדר, שכיודע היה מייסד שותף מיתולוגי של מיקרוסופט, הדגיש את מחויבותו למיזם ואת החשיבות של קידום טכנולוגיות אנרגיה גרעינית, לטובת הדורות הבאים. דבריו נאמרו במקביל לציון תחילת בניית כור בדיקת הנתרן בקמרר, וויומינג – פרויקט משותף של TerraPower, אותה ייסד גייטס, ומשרד האנרגיה של ארה"ב. TerraPower היא חברה אמריקנית לתכנון ופיתוח של כורים גרעיניים, שבסיסה בבלוויו, וושינגטון. היא מפתחת סוג של כורים גרעיניים מהירים, המכונים TWR (ר"ת traveling wave reactors).

"שמתי כבר יותר ממיליארד, ואכניס מיליארדים נוספים", הצהיר גייטס – שהוא האדם השישי בעושרו בעולם לפי מדד המיליארדרים של בלומברג – על הפרויקט החדש ומעורבתו בו.

אנרגיה בת קיימא – בראש מעיניו של גייטס

בשבוע שעבר צייץ גייטס ב-X וכתב: "חיכיתי ליום הזה כמעט 20 שנה: היום השקנו את מפעל הנטריום הראשון אי פעם בקמרר, וויומינג. תחנת הכוח הגרעינית של הדור הבא היא צעד גדול לקראת אנרגיה בטוחה, שופעת, ללא פחמן".

גייטס, בן ה-68, הידוע ביוזמות שלו שמתאפיינות תמיד בחשיבה קדימה עם הפנים לעתיד לבוא, תומך זה מכבר בפתרונות אנרגיה חדשניים למלחמה בשינויי האקלים ובקידום פיתוחי אנרגיה בת קיימא. העניין הרב שלו באנרגיה גרעינית נובע לא מעניין בנשק גרעיני, לדבריו, אלא בכלל ממסירותו הבלתי מעורערת להתמודדות עם אתגרי האנרגיה העולמיים, ההולכים ומתעצמים, לדבריו.

"הגז הטבעי מתחרה עם הפחם", אמר גייטס ל-CNN. "ולכן, מה שאנחנו צריכים לעשות זה להתחרות ביעילות עם הגז הטבעי".

ההשקעה של גייטס בפרויקט הכור הגרעיני המתקדם, שכאמור החברה שייסד עומדת מאחוריו, משקפת את מחויבותו הבלתי מעורערת להנעת התקדמות בתחום טכנולוגיות האנרגיה הנקייה. לדבריו, התמיכה בפעילותו זו עצומה וחוצת מחנות פוליטיים. "מכל עבודת האקלים שאני עושה, זו שמאחוריה הכי הרבה אנרגיה דו-מפלגתית היא למעשה גרעינית", הצהיר גייטס.

שותפות במרוץ הבינה המלאכותית. מיקרוסופט ו-OpenAI.

שותפות במרוץ הבינה המלאכותית. מיקרוסופט ו-OpenAI. צילום: Shutterstock

בינה מלאכותית מביאה קדמה – וצריכת אנרגיה עצומה

השיחות שהתקיימו עם גייטס באחרונה במדיה העולמית לא הזניחו את הנושא מספר אחת שמעסיק את עולם הטק כיום – הבינה המלאוכתית במתכונתה הנוכחית, שהולכת ומשבשת יותר ויותר טכנולוגיות ותיקות. מערכות ה-AI הללו שואבות כמות עצומה של כוח אנרגטי, ולפיכך שני הנושאים כרוכים זה בזה בעבותות.

גייטס, כידוע, מושקע מאוד גם בפיתוח של בינה מלאכותית ומודלי שפה גדולים (LLMs), ובהשפעתם הפוטנציאלית על מגזרים שונים. בנוסף, מיקרוסופט – שהוא עדיין בעל נתח של אחזקות בה – היא השותפה מספר אחת של OpenAI, הנחשבת כמפתחת ה-AI הבולטת ביותר כיום. לפיכך נשאל גייטס בראיונות שהעניק גם על הנושא ה"חם" המסוים.

בהתייחס לחששות לגבי אי-שוויון בהכנסות וריכוז הכוח בתעשיית הבינה המלאכותית המתפתחת במהירות, גייטס הדגיש את ההשפעה החיובית של הבינה המלאכותית על כמה וכמה תחומים, כמו בריאות וחינוך. מתוך מחשבה על הפוטנציאל הטרנספורמטיבי של ה-AI בתחומים אלה, הוא שיתף את חוויותיו עם יישומי בינה מלאכותית באבחון רפואי ובחינוך מותאם אישית, והדגיש את ההזדמנויות של בינה מלאכותית לשפר את הפרודוקטיביות וליצור השפעה חברתית חיובית.

בנוסף, בשיחה שערך באחרונה יזם הטק עם אתר החדשות NPR – שקרן ביל ומלינדה גייטס היא המממנת שלו – הוא נשאל מפורשות מה הקשר בין AI לכוח גרעיני. "יש חיבור ישיר", השיב גייטס. "כלומר, הדאטה סנטרים הנוספים שנבנה כנראה יהוו עומס נוסף של 10% על החשמל. ארה"ב לא נזקקה להרבה חשמל חדש – אבל עם העלייה במגוון דברים, ממכוניות חשמליות ואוטובוסים למשאבות חום חשמליות לחימום בתים, הביקוש לחשמל הולך לעלות מאוד. ועכשיו מרכזי הנתונים האלה מוסיפים לזה. אז חברות הטכנולוגיה הגדולות בוחנות כיצד הן יכולות לעזור ליותר כוח, כך שהדאטה סנטרים האלו יוכלו לשרת את הדרישה המתפרצת של ה-AI". ואכן, תחנת הכוח הגרעינית של TerraPower, שמקדמת כור Natrium המשתמש בנתרן, מתיימרת לספק פתרון שעשוי להוות את המפתח לצורכי האנרגיה של דור ה-GenAI – טכנולוגיה המצריכה כוח עיבוד רב לדאטה עצום.

בעוד שהשקפת העולם והחזון של גייטס זוכים להערכה רחבה, נזכיר שהוא גם התמודד עם ביקורת מחלקים מסוימים בציבור, בעיקר מאז מגיפת הקורונה. יש המאשימים אותו באחריות למהלכים שמטרתם אינה כפי שהם מוצגים לציבור, למשל בנוגע לחיסוני הקורונה ולחיסונים בכלל אותם הוא מקדם.

גם כעת – עקב הפרסומים על הכור האלטרנטיבי שהחלו בהקמתו ושהתחלת פעילותו צפויה ב-2028 – ברשתות החברתיות יש מי שהעבירו ביקורת על המהלך. אחדים הציגו טענות שגייטס מנסה להתקדם לעבר הבית הלבן דרך השקעתו זו, ואילו אחרים פשוט תהו אילו כוונות נסתרות יש לגייטס במהלך האחרון המסוים.

עם זאת, למרות ביקורות כאלה, גייטס מתעקש להישאר מחויב להניע חדשנות טכנולוגית ולמנף את משאביו כדי להתמודד עם אתגרים גלובליים דחופים.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים