ארה"ב: חקירה ל-מטא – האם היא מעורבת במכירת תרופות ממכרות

ענקית הטק - הבעלים של פייסבוק, אינסטגרם, בין השאר - נחקרת על ידי רשויות פדרליות, הבודקות האם היא מסייעת או מרוויחה במכוון ממכירות אופיואידים בפלטפורמות שלה, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל

אפשרה סחר באופיואידים במכוון וביודעים - או לאו? מטא, בפייסבוק ובאינסטגרם שבבעלותה.

בארה"ב פתחו באחרונה הרשויות בחקירה של ענקית הרשתות החברתיות מטא – הבעלים של פייסבוק, אינסטגרם, בין השאר – בגין חשדות לממכר סמים לא חוקיים בדמות תרופות מרשם מסוכנות, באמצעות הפלטפורמות שבבעלותה. על פי הדיווחים, החוקרים נעזרים בגורמים רשמיים ממנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA.

על פי דיווח חדש של הוול סטריט ג'ורנל, חקירה זו באה על רקע החששות שפלטפורמות המדיה החברתית של מטא הפכו לקרקע פוריה לגידול בפעילות הפלילית המסוימת, וזאת עקב מה שנראה, לכאורה, כמדיניות ניטור ומיתון תוכן נרפית מדי.

הג'ורנל דיווח כי כבר בשלהי השנה שעברה שלחו תובעים כלליים ממדינת וירג'יניה שבדרום ארה"ב זימונים והחלו לשאול שאלות, להעלות תהיות ולבדוק האם פלטפורמות המדיה החברתיות של מטא מקלות ראש בתופעה, ואולי אף מרוויחות בעקיפין ממכירה בלתי חוקית של התרופות הממכרות באמצעותן. מהלכים אלו נעשו כחלק מחקירת חבר מושבעים פלילי, כך אמרו לג'ורנל גורמים אנונימיים שמכירים את הנושא. עוד הורחב כי התובעים מחפשים תיעודים של "תוכן סמים מפר בפלטפורמות של מטא", ו/או עדויות ל-"מכירה בלתי חוקית של סמים דרכן", כך על פי עותקים של זימונים שנבדקו על ידי הוול סטריט ג'ורנל.

במסגרת החקירה, התובעים גם זימנו את המכון לשקיפות אלגוריתמית (Algorithmic Transparency Institute) – פרויקט של העמותה הלאומית לאזרחות (National Conference on Citizenship) – כדי שנציגיו יפרטו אודות מחקר הקשור לתוכן הסמים הלא מורשה המתפרסם, לכאורה, בפלטפורמות מטא. לדברי הג'ורנל, העמותה כבר העבירה לתובעים אלפי מודעות של חברת טלרפואה, מספריית המודעות של הענקית ממנלו פארק, רבות מהן כוללות תרופות מרשם שיתכן שהוצעו למכירה באמצעות מטא באופן לא חוקי, לכאורה. בדיווחו הסביר הג'ורנל כי במהלך מגיפת הקורונה חברות טלרפואה הציפו את פייסבוק ואינסטגרם בפרסומות לתרופות מרשם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, חרדה ומצבים רפואיים אחרים, ואפשר שהמודעות הללו תרמו לשימוש לרעה בחומרים שמכירתם אמורה להתבצע רק אחרי אבחון רפואי וקבלת מרשם רשמי.

גורמת נזקים עצומים ומוות לאמריקנים. מגיפת האופיואידים.

גורמת נזקים עצומים ומוות לאמריקנים. מגיפת האופיואידים. צילום: אילוסטרציה. שאטרסטוק

מגיפת האופיואידים – תרופות שהן סמים שהורגים ופוגעים בתוחלת החיים

המילה 'Drugs' באנגלית מתייחסת כידוע גם לסמים משני תודעה וגם לתרופות. ולא בכדי, כיוון שלעיתים תרופות עלולות לייצר תלות ולסכן את חיי המשתמשים בהן. במקרה הספציפי מדובר בעיקר על אופיואידים – תרופות ממכרות מאוד שעלולות להוביל לנזקים משמעותיים בשימוש לאורך זמן וללא פיקוח מוסמך. בארה"ב הסחר הפיראטי בתרופות המרשם הללו משגשג והתוצאה קשה – יותר מ-700 אלף אנשים מתו ממנת יתר של אופיואידים בין השנים 1999 ל-2022, כך לפי נתוני ה-CDC (ר"ת US Centers for Disease Control and Prevention) המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן.

עוד בטרם הקורונה, באוקטובר 2017, הכריז נשיא ארצות הברית באותם ימים דונלד טראמפ על "מגפת האופיואידים" שהוגדרה על ידו כ"מצב חירום לבריאות הציבור". בדצמבר באותה שנה פורסמו נתונים על ירידה בתוחלת החיים הממוצעת של האמריקנים שנרשמה במשך שנתיים רצופות, כשהעלייה בשימוש באופיואידים נחשבת כאחד הגורמים לכך.

על פי הדיווחים, הצורך בפתיחה בחקירה למטא צץ לאחר שהורגשה עלייה בפעילות של מכירת תרופות שצריכתן אסורה ללא מרשם דרך הפלטפורמות שלה, ולנוכח חשדות שיש מי שעושים בשירותי החברה שימוש לצורך פרסום ומכירת החומרים האסורים. על פי הדיווחים השונים, הסוחרים הללו מנצלים, לכאורה, תכונות של מטא – כמו קבוצות, הודעות פרטיות ושיטות תקשורת מוצפנות – כדי להתחמק מזיהוי ולהמשיך בפועלן.

נזכיר כי אין זו הפעם הראשונה ש-מטא עומדת בפני ביקורת וחקירות בגין תפקידה בהפצת תוכן מזיק. החברה זכתה לביקורת שוב ושוב על אופי טיפולה במידע מוטעה, בדברי שטנה ובהפצת תוכן קיצוני אלים דרכה. בנוסף למטא הסתבכויות משמעותיות עם החוק בארה"ב ואף בעולם. היא הייתה מעורבת עד צוואר בפרשת קיימברידג' אנליטיקה – עת אפשרה להעביר מידע אישי על עשרות מיליוני משתמשים למטה קמפיין טראמפ, בבחירות לנשיאותץ ארה"ב 2016.

מסתמן כי בבסיסה של החקירה עומדת השאלה האם מטא – ביודעים או לא, כמו גם במכוון אם לאו – מאפשרת סחר בחומרים לא חוקיים דרכה. אם יתגלו הוכחות לכך שמכירת התרופות הלא מותרות דרך השירותים של מטא אכן נעשתה ובאופן שטתי, כפי שנחשד, הרי שההשלכות של הדבר, תיאורתית, הן עצומות ומשפיעות הלכה למעשה על בריאות הציבור. מאחר שהבטיחות והאחריות המוסרית והמשפטית למתרחש בשירותים שבבעלותה הן של מטא – אם ימצא שהחברה פעלה או פועלת ברשלנות או מתוך כוונת מכוון במקרה זה, מטא עלולה לשלם מחיר כבד על כך, לכאורה.

תגובות מטא

"מכירת סמים אסורים מנוגדת למדיניות שלנו ואנחנו פועלים למצוא ולהסיר את התוכן הזה מהשירותים שלנו", אמרה אתמול (ש') מטא ל-פוקס ביזנס, בתגובה להיוודע דבר פתיחת החקירה. לדבריה, היא "משתפת פעולה באופן יזום עם רשויות אכיפת החוק, כדי לסייע במאבק במכירה והפצה של סמים אסורים".

מהדיווחים עולה כי מטא הגיבה גם בהתחייבות להסרת תוכן מפר רלוונטי, והבטיחה לשתף פעולה עם הרשויות בחקירתן.

במקביל לחקירה זו, ובלי שידוע האם בהקשר אליה, הודיע נשיא מטא לעניינים גלובליים, ניק קלג, ביום ו' האחרון שהחברה שיתפה פעולה עם משרד החוץ האמריקני, האו"ם וסנאפצ'ט כדי להתמודד עם סוגיית מכירת תרופות סינתטיות באינטרנט. לדבריו, מאמציהם המשותפים שואפים לשבש את מכירת החומרים הללו וללמד את המשתמשים לגבי הסיכונים הנלווים לצריכתם.

בפוסט שהעלה דווקא לאתר המתחרה, X, הדגיש קלג את הדחיפות בטיפול במשבר האופיואידים, וציין כי מדובר באחת מבעיות בריאות הציבור המשמעותיות ביותר בארה"ב כיום.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים