"המשקיעים בורחים כי הממשלה מקבלת החלטות לא כלכליות"

"במקום שיש שחיתות ואין איזון, אף אחד לא רוצה לסכן את כספו", אמר אייל ולדמן, מייסד מלאנוקס ● לדבריו, גם אם הממשלה תודיע על ביטול התוכנית המשפטית, ייקח זמן רב עד שהמצב ישוב לקדמותו

איל וולדמן, יזם ומייסד מלאנוקס, ואביה של דניאל וולדמן ז"ל.

"גם אם הממשלה תודיע מחר על ביטול סופי של הרפורמה במערכת המשפט, ייקח זמן רב עד שהמשקיעים יחזרו להשקיע", כך סבור אייל ולדמן, יזם ומייסד מלאנוקס. בפאנל שעסק באומת הסטארט-אפ בעידן של אי ודאות, שנערך היום (ב') באוניברסיטת רייכמן במסגרת כנס הרצליה, הוא אמר ש-"בריחת ההשקעות נובעת מכך שהמשקיעים הזרים הבינו שהממשלה החלה לקבל החלטות עם הגיון לא כלכלי. במקום שיש שחיתות ואין איזון, אף אחד לא רוצה לסכן את כספו".

לדבריו, "אמנם, תעשיית ההיי-טק רגילה לעבוד בסביבה של חוסר ודאות, אבל בדרך כלל מדובר בניהול סיכונים טכנולוגיים, שאתה יודע לנהל אותם וגם לתקן. אתה לא שולט על סיכונים חיצוניים כמו תוכניות הרפורמה. המשקיעים לא ישקיעו פה עד שנוכיח להם שהכול חזר להיות יציב".

ולדמן הביע הסתייגות מהאווירה בציבור נגד האוכלוסייה החרדית ואמר כי "אסור להכליל, אלא צריך לחבק ולסייע להם להשתלב בחברה הישראלית". "יש הרבה חרדים שרוצים לצאת לעבודה", ציין, "אני עצמי העסקתי חרדים, ערבים וכמובן נשים, אבל ההיי-טק לא יכול לפתור את הבעיה החברתית, וזה לא תפקידו".

"בגלל העיסוק ברפורמה והמחאות – ישראל מפספסת את ההזדמנות להוביל ב-AI"

ארז שמר, שותף מנהל בקרן קומרה קפיטל, דיבר על השפעת התוכנית המשפטית והעיסוק בה, כולל המחאות, על המעמד של ישראל בתחום הבינה המלאכותית. "העיסוק ברפורמה והיציאה לרחובות גורמים לכך שמדינת ישראל מפספסת את ההזדמנות להוביל במהפכת ה-AI העולמית, וזה תחום שיש לישראל יתרונות ייחודיים בו", ציין.

"כרגע המצב הוא שהיקף הירידה בהשקעות הולך וגדל, אין השקעות זרות, בעוד שבעולם יש כבר מגמת התאוששות", אמר שמר.

גם הוא שותף לתחושה שיש יותר פתיחות בחברה החרדית להשתלב בחברה הישראלית, אבל לדבריו, זה לא פשוט כל כך. "הם קורבנות של הנהגה מושחתת, שיש לה נציגים בממשלה שמייצרת תקציב מדינה שהוא בכייה לדורות", אמר.

ברק רגב, מנכ"ל גוגל ישראל, אמר בפאנל אחר בכנס שעסק בהיי-טק, דיבר על היעד שהממשלה הציבה לעצמה להגדלת מספר העובדים בהיי-טק. "מגובר בהגדלה של 150 אלף עובדים והיה לנו, בגוגל, ברור שהגיוס שלהם צריך לבוא מאותם מגזרים שמודרים כיום. לשם כך, פתחנו, יחד עם אוניברסיטת רייכמן, מרכז להכשרת אוכלוסיות מודרות, כגון חרדים וערבים. המטרה היא לתת להם את ההכשרה המתאימה, שתאפשר להם להשתלב בתעשייה", הוסיף. עם זאת, רגב אמר שכדי להגיע ליעד נדרשת מעורבות ממשלתית רחבה יותר.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים