מבט-על מגובה שיוט של מסוק

משה ינאי, מייסד אינפינידאט (Infinidat), משתף סקירה על המגמות שלדעתו ישפיעו על מגזר האחסון בשנה הקרובה ומעבר לה

09/06/2021 10:00
משה ינאי, מייסד אינפינידאט. צילום: יח"צ

לאחרונה העולם סבל מסערת שיבושים. בעוד אנחנו בעיצומה של שנת 2021, מתקבלות תובנות חדשות והבנה טובה יותר של התפתחות שוק האחסון בעולם עתידי, שאחרי מגיפת הקורונה. במאמר זה אפרט כמה ממגמות האחסון המובילות, שיאפשרו למקבלי ההחלטות בתחום מערכות המידע לטפל במידע שלהם בצורה אפקטיבית, חסכונית, אוטומטית, מאובטחת ובעלת הגישה המהירה ביותר, כדי לייצר ממנו רווחים באופן מיידי.

ביג דטה והצורך בזמינותו המתמשכת שינתה את גישת העסקים לצורכי האחסון שלהם. על פי המחקר העולמי של DataSphere – IDC, משנת 2020, נפח הנתונים שייווצר בשלוש השנים הבאות יהיה גדול יותר מנפח הנתונים שנוצר במהלך 30 השנים האחרונות, ועסקים יעמדו בפני אתגרי אחסון מרתיעים, כאלו שלא עמדו בפניהם קודם.

הגנת נתונים אמיתית

כשמתמודדים עם שינוי מתמיד ונדרשים לתגובה מהירה לשינויי הרגולציה התכופים, יותר ויותר מחלקות IT בוחרות בפתרונות מוקשחים, או מעדיפות, בצורה אינסטינקטיבית, פתרונות מונחי מחיר בלבד. התפתחות מדיניות אחסון הנתונים של החברה צריכה לקחת את פרטיות הנתונים בחשבון. עסקים בלי תוכניות לטווח ארוך יותר, או תשתית רלוונטית המאבטחת את פרטיות נתוני הלקוח, יישארו מאחור.

הצפנת נתונים וחדשנות תוכנה יהפכו לנדבך מרכזי וליתרון יחסי בשירותי אחסון נתונים. זאת לאור המספר הרב של התקפות הסייבר האגרסיביות, המכוונות לפגוע בגיבוי ובארכוב הנתונים, שאף אמורות לעלות בצורה דראסטית בהמשך העשור. שיטות עבודה מומלצות יכללו יצירת מספר רב של עותקים על גבי טכנולוגיות ויעדים שונים, כאשר כל ארגון יידרש למפות את כל הפגיעויות שלו.

השקעה מושכלת בטכנולוגיות מניעה והתאוששות, כגון גיבוי ואחסון נתונים, צילומי בזק (SnapShots) בלתי ניתנים לשינוי ו/או שכפול פעיל (active-active replication) פירושה מערכות המוגנות מפני אי זמינות נתונים ומפני סיכון מוגבר של פשיעת סייבר.

AI בבסיס

בשנים הקרובות טכנולוגיית AI (בינה מלאכותית) תהיה לא רק כלי עזר לניהול עומסי עבודה תובעניים, אלא תהפוך לטכנולוגיה בסיסית בבניית תשתיות ענן היברידיות חכמות. אם הנתונים היו הליבה של היתרון התחרותי של רוב החברות, הפעלת נתונים אלו בצורה יעילה, לצד קבלת ביצועים גבוהים, יהפכו להכרחיים עבור עסקים.

למרבה המזל, טכנולוגיית AI בצורה של אלגוריתמים של למידה יכולה לעזור לארגונים לשפר את הביצועים ולהפחית את עלות האחסון ההולכת וגדלה עם הנפחים ההולכים וגדלים של נתונים.

בעוד שחלק מהחברות מציגות את יכולות האוטומציה שלהן כ-AI, בסופו של יום כל מה שיש להן הוא  אוטומציה. מה שמבדיל בין אוטומציה לבין AI הוא האינטליגנציה האמיתית שמאחוריה. אלגוריתמים של למידה מבוססי AI יכולים לחולל מהפכה באופן שבו עסקים מנהלים את אחסון הנתונים. אלגוריתמים אלה מגיבים בזמן אמת לשינוי עומסי עבודה באופן דינמי ומספקים אופטימיזציה של ביצועים ללא הפסקה לנתונים שלכם.

עם תקציבים שהופחתו כעת עקב האתגרים הכלכליים, יש דגש רב על יעילות, ביצועים ויחס עלות/תועלת גדול. לכלי אחסון מבוססי AI ולמידה עמוקה תהיה השפעה עצומה על התעשייה בתחומים כמו ביצועים, זריזות והגנת נתונים.

מובילי טכנולוגיה יצטרכו לחפש פתרונות מבוססי AI על מנת להשיג יעדים עסקיים מוחשיים  ולהפחית את ההוצאה הכוללת שלהם.

התמקדות ברציפות עסקית

עם ההתקדמות בשנת 2021, ארגונים יצטרכו להתמקד מחדש בתעדוף ההשקעות הטכנולוגיות שלהם ובפרויקטים, שישמרו על עסקיהם בתנועה קדימה כמעט ללא התערבות אנושית במקרה של מצבי חירום בלתי צפויים. אסטרטגיית השקעות לטווח ארוך יותר, כמו טרנספורמציה דיגיטלית וניתוח נתונים בקנה מידה גדול יותר, יידחקו הצידה, כי המוקד חוזר אל טכנולוגיית התאוששות ותיקון, כמו גיבויים ושכפול פעיל (active-active replication) . עסקים יצטרכו לעסוק בהגנה מלאה על מערכותיהם מפני אי זמינות הנתונים וכן ממתקפות סייבר.

ההחלטות העסקיות של מנהיגי ה-IT הפכו למושפעות על ידי עלויות הרכישה, כך שלארגונים יש צורך דחוף להטמיע פתרונות אחסון המגינים על המידע והמאפשרים גמישות באפשרויות התשלום.

הקטנת הסיכון של כל הוצאה מאפשרת לעסקים להסתגל בהצלחה בתקופות של שינוי בלתי צפוי. בלי לדעת מה השיבוש הבא הצפוי, חברות דורשות פתרון ניהול עצמי, שיוכל להתמודד עם דרישות קיבולת גדלות בעוד התקציבים ימשיכו להתמעט.

התקנת מערכות אחסון במודל "שלם לפי צריכה" נראה מתאים מאוד להורדת עלויות. כאשר מושם דגש גדול יותר על החלטות רכש וקריטריוני תמחור, חשוב מאוד לבנות יותר ממה שנדרש לארגון בתחילת הפרויקט או תכנונו, עם יכולת הרחבה חכמה, שנמצאת בהישג ידם של ארגונים, כך שהם לא ייתפסו לא ערוכים.

לאף עסק לא הייתה השנה שהוא ציפה לה. ואלו שלא גילו גמישות או השקיעו פחות בפתרונות טכנולוגיים שילמו את המחיר האולטימטיבי. מעולם לא היה מניע חזק יותר לנוע לעבר אחסון נתונים גמיש בעל יחס עלות/תועלת מצוין.

אם משבר הקורונה לימד אותנו משהו, היה זה, שהשיבוש העסקי הבא נמצא תמיד ממש מעבר לפינה. התכוננו עכשיו והתכוננו היטב, השקיעו בצורה חכמה ובנו יכולות הרחבה (Scalability).

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים