הנמר זוכר – ונזכר בשלדון אדלסון

פלי הנמר מספר על מפגשיו עם האיש שמוכר בארץ בעיקר בזכות העיתון שלו, ישראל היום, אבל תרם לא מעט גם לתעשיית ההיי-טק – בעיקר בזכות תערוכת הטכנולוגיה העולמית השנתית שהקים, קומדקס

13/01/2021 15:09
שלדון אדלסון על הבמה בכנס התיירות 2016. צילום: פלי הנמר

התעצבתי לשמוע אתמול (ג') על לכתו של שלדון אדלסון, שנפטר בגיל 87. אדלסון היה אחד התורמים הבולטים למדינת ישראל והייתה לו תרומה גם לתעשיית ההיי-טק והמחשבים – הוא זה שייסד ב-1979 את תערוכת קומדקס, שהתקיימה בלאס וגאס (שם היו חלק מבתי הקזינו שלו) והייתה אז תערוכת הטכנולוגיה מהגדולות ביותר בעולם – שנייה רק ל-CeBIT, שהתקיימה מדי שנה בהנובר, גרמניה. ב-1995 הוא מכר את התערוכה לסופטבנק היפני. מפיקת ומנהלת התערוכה בישראל בין השנים 1998 ל-2002 הייתה קבוצת אנשים ומחשבים, כשותפה של Key3Media, בעלת הזכויות בארץ. את רשמיי מהתערוכה אתם מוזמנים לקרוא כאן.

שלדון אדלסון (במרכז) עם רעייתו, מרים, וחמי פרס, יו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות - בתערוכת התיירות 2016. צילום: פלי הנמר

שלדון אדלסון (במרכז) עם רעייתו, מרים, וחמי פרס, יו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות – בתערוכת התיירות 2016. צילום: פלי הנמר

בשיאה של קומדקס הציגו בה אלפי חברות קטנות וגדולות, והיא שימשה להן במה מרכזית להכרזות משמעותיות. בימי התהילה שלה, לקראת סוף שנות ה-90, המרצה הפותח הקבוע היה ביל גייטס, ולצד קומדקס נולדה תערוכה חשובה נוספת, Windows World. בשתי התערוכות השתתפו כ-200 אלף איש מרחבי העולם, ביניהם קרוב ל-1,000 מישראל.

פגשתי את אדלסון לא אחת. נתקלתי באדם טוב ונעים הליכות, שיחד עם רעייתו, מרים, נותן את מרצו, ובעיקר את ממונו, למדינת ישראל, בין היתר באמצעות פרויקט תגלית, שמביא צעירים יהודים לביקורים בארץ, בתקווה שיעלו לכאן ביום מן הימים. אחת הפעמים שבהן נפגשנו הייתה בתערוכת התיירות 2006, ששתי התמונות באייטם זה הן ממנה.

תגובות

(2)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. שלמה בק

    פלי הנמר – אכן כפי שכתבת, זה מדויק לחלוטין. אדלסון הוא אדם טוב ונעים הליכות. השתתפתי בקומדקס 1994 ב Las Vegas (האחרון לפני שאדלסון מכר את הזכויות לתערוכה). הייתי מנהל שיווק של חברת תוכנה ישראלית. אנו הצגנו בביתן הישראלי ב Sands Expo and Convention Center שהיה חלק ממלון Sands בבעלותו (במקומו נבנה Venetian Hotel). באחד הערבים בשבוע התערוכה, אדלסון ערך ערב ובו אירח אישית את החברות הישראליות שהשתתפו. הוא נכח אישית כל הערב והסביר פנים לכולם. ביקשתי מהמזכירה שלו להציג אותי בפניו והוא התייחס אלי מאד יפה ויותר מכך. מסתי לו מידע קצר על התוכנה ובלי היסוס מצידו הוא חיבר אותי למישהו מנציגיו בארץ שנכח בתערוכה, מסר לי כרטיס ביקור של אחיה של מירי אשתו שהיה בחברת "אינטרפייס-גרופ (משרדיה היו במגדל היהלום ברמת גן). יותר מכך, היות שהיינו חברה קטנה הובטח לנו כי יריצו אותנו במגוון תערוכות בעולם תמורת אחוזים בלבד וכל ההוצאות עליהם. ממש יהודי שמחמם את הלב. קיימנו מספר פגישות בסוף 1994. בתחילת שנת 1995 הגענו לפגישת המשך ואז נודע לנו כי הזכויות לקומדקס נמכרו. כך המיזם לא יצא לפועל ובכל זאת, היחס שלו אלי לאדם שלא הכיר מחברה קטנה ולא מוכרת אמר מיהו שלדון אדלסון: לא רק איש עסקים, אלא גם ובעיקר בן אדם – מֶענְטְשׁ יהי זכרו ברוך

  2. I Remember

    אדלסון לא היסס להשתמש בכוחו הכלכלי כדי להלך אימים באופן אישי על עיתונאים שהעזו לבקר את התנהלותו: עיתונאי אמריקאי הגיע לפשיטת רגל בגלל קטע קצרצר בספר שחיבר על תעשיית ההימורים של לאס וגאס. נציגי אדלסון הציעו לסייע במימון טיפולי הסרטן של בתו, אם רק יאות לנוסח ההתנצלות המופלג שדרשו.

אירועים קרובים