תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » בילבאו הישראלית תובעת ארבעה מיליון יורו מדטה-פירסט הצרפתית
המאזניים של בית המשפט נוטות לטובת עובדת NSO. אילוסטרציה: BigStock

בילבאו הישראלית תובעת ארבעה מיליון יורו מדטה-פירסט הצרפתית

חברת התוכנה הישראלית תובעת את החברה הצרפתית, הפועלת בשוק הרכב באירופה, בגין העתקה והפרת זכויות יוצרים, והגישה את כתב התביעה לבית המשפט המחוזי בת"א

מאת 27 בינואר 2020, 15:42 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

לבית המשפט המחוזי בת"א הוגשה בימים אלו תביעה להפרת זכויות יוצרים שהגישה חברת התוכנה הישראלית בילבאו, נגד חברת דטה-פירסט הצרפתית, שפועלת בשוק הרכב באירופה. התובעת מבקשת פיצוי בסכום של כ-15 מיליון שקל.

על פי כתב התביעה, חברת בילבאו, שהוקמה על ידי היזמים דוד ורוני טולדנו (קרובי משפחה), פיתחה תוכנת BI ייעודית וייחודית לשוק הרכב, בשם DATACARBI. התוכנה מספקת יכולות אנליזה של מידע עסקי, מנתחת מידע גולמי בתעשיית הרכב על פי מגוון פרמטרים, ומאגדת אותו למדדי יעילות, מציגה התראות, עורכת ניתוחים מורכבים המבוססים על שורת אלגוריתמים ייחודיים, ומציגה את תוצאות הניתוח בדרך גרפית נוחה.

לפני שבע שנים, בילבאו הישראלית, חתמה על הסכם OEM עם חברת דטה-פירסט הצרפתית, ששיווקה את התוכנה לשוק הרכב האירופי, שבמשך שנים היא שלטה בו. בילבאו הישראלית סיפקה את שירותי התמיכה עבור המוצר. על פי ההסכם דטה-פירסט קיבלה זכות שימוש בתוכנה תמורת דמי תמלוגים.

ההסכם בין שתי החברות אמור להסתיים ב-1.4.2020, אולם לפני כמה חודשים, בטרם תום ההסכם, הגיעה לבילבאו בקשה חריגה מהחברה הצרפתית למידע טכני שלא נהגו לבקש אותו כל השנים.

על פי כתב התביעה, שהוגש באמצעות משרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ, מבדיקות ראשונות שנעשו, התברר לתובעים כי החברה הצרפתית העתיקה את התוכנה המקורית אחת-לאחת, והיא מציעה אותה ללקוחותיה תחת שמה המקורי, ומציגה את הדבר ללקוחות כאילו מדובר ב"שדרוג" של גרסת התוכנה.

לכתב התביעה הוגשו צילומי מסכים שנועדו להמחיש, לטענת התובעים, את הדמיון המוחלט בין שתי התוכנות, כולל הטבלאות, הגרפים ועוד.

בכתב התביעה המפורט נאמר כי מעשה הפרה נודע לתובעת בדיעבד. לפי הטענה, הנתבעת הבטיחה כי תעמוד בהתחייבויותיה שלא לשכתב את התוכנה עד לפקיעתו של ההסכם, אך לטענת התובעים, הדבר נועד להרדים אותם, כאשר בפועל בוצעה לכאורה ההפרה.

התובעים טוענים כי ההעתקה, לכאורה, של התוכנה, גרמה להם נזקים חמורים, וגם פוגעת בעסקיהם, בהווה ובעתיד. "שיווק התוכנה המפרה על ידי הנתבעת נעשה באופן מסחרי, פוגע בהיקף המכירות של התובעת, ועתה היא תתקשה להציג ללקוחותיה שמדובר בתוכנה מקורית", נאמר בכתב התביעה.

פרט מעניין בכתב התביעה: המייסד של חברת דטה-פירסט הצרפתית, אריה טולדנו, שהוא אחיו של דוד טולידנו ואביו של שותפו, רוני. ב-2018 מכר אריה טולדנו את מניותיו לקרן ההשקעות הבלגית ארגוס, ולאחר מכירה זו סיים את תפקידו אחרי שלושים שנה. עוד צויין כי שני התובעים כיום, דוד ורוני, עבדו בעבר בחברה, מה שמלמד, לטענתם, על יחסי האמון והקירבה שהיו בין התובעים לנתבעים.

התביעה תתברר בישראל, על פי סעיף מיוחד בהסכם בין הצדדים.

עד למועד פרסום ידיעה זו טרם נודע על הגשת כתב הגנה. לנתבעים אין נציגות בישראל, אולם בתשובות לבקשות לצווים זמניים שהגישה בילבאו, דחו הנתבעים הצרפתים מכל וכל את טענות התובעים.

הדיון הראשון בתיק צפוי להתקיים בחודש יוני הקרוב.

בילבאו הישראלית תובעת ארבעה מיליון יורו מדטה-פירסט הצרפתית Reviewed by on . לבית המשפט המחוזי בת"א הוגשה בימים אלו תביעה להפרת זכויות יוצרים שהגישה חברת התוכנה הישראלית בילבאו, נגד חברת דטה-פירסט הצרפתית, שפועלת בשוק הרכב באירופה. התובע לבית המשפט המחוזי בת"א הוגשה בימים אלו תביעה להפרת זכויות יוצרים שהגישה חברת התוכנה הישראלית בילבאו, נגד חברת דטה-פירסט הצרפתית, שפועלת בשוק הרכב באירופה. התובע Rating: 0

תגובות (1)

  • Avatar

    רני רוגל

    יותר מדי דמיון לא רק בין התוכנות אלא גם לשיר "בושות וסקנדלים" במשפחה. ידוע שנישאי קרובים פוגעים בילדים. יותר מדי משפחולוגיה. רק ההורה של אבי טולדנו חסרה כאן

הגיבו