דווקא בפריים דיי: עובדים של מחסני אמזון שבתו

עובדיה של ענקית הקמעונאות אונליין - במינסוטה, ארה"ב, וברחבי גרמניה - השביתו את העבודה במיוחד בסמוך לאירוע וביום המכירות הענק של מעסיקתם, בכדי למחות על מה שהם מתארים כתנאי עבודה גרועים ולא בטוחים

ה-Prime day של אמזון

אתמול (ב') באמצע יום העבודה – שהוא הראשון מבין יומיים בהם עורכת אמזון את אירוע הסייל הגדול והבינלאומי שלה ה"פריים דיי" – השביתו חלק מעובדי מרכז ההפצה של החברה בשאקופי, מינסוטה, את פעולתם למשך שש שעות, ויצאו מהמחסנים, במחאה על מה שהם תארו כתנאי עבודה בלתי סבירים ולא בטוחים דיים.

גם עובדים במחסני אמזון בגרמניה פתחו בשביתה במחאה על תנאי שכר ותנאי עבודה, אבל עשו זאת אפילו בטרם החל הפריים דיי. השביתה בגרמניה זכתה לסלוגן "לא עוד הנחה על חשבון ההכנסה שלנו", והחלה ביום ראשון בלילה באתרי אמזון בוורן, ריינברג, לייפציג, גראבן, קובלנץ ובד הרספלד, כך הודיע איחוד העובדים הגרמני ורדי בהצהרה מטעמו.

"אנחנו יודעים שפריים דיי הוא יום גדול בעבור אמזון, ולכן אנו מקווים כי השביתה הזו תסייע למנהלים להבין עד כמה רציניים אנחנו בנוגע לרצוננו בשינוי אמיתי שירומם את העובדים במחסנים של אמזון", צוטט סאפיו מוחמד, אחד משובתי מינסוטה, בהצהרה לתקשורת, על פי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "אנחנו יוצרים הרבה עושר לאמזון, אבל הם לא מתייחסים אלינו בכבוד ובהגינות שמגיעים לנו".

מחסן של אמזון. צילום: BigStock

מחסן של אמזון. צילום: BigStock

לטענת העובדים, אמזון לא עמדה בדרישותיהם, ובכללן הפיכת עובדי משרות זמניות רבים יותר לעובדים במשרה מלאה, והקלה שוטפת במכסות התפוקה שבהן אמורים לעמוד העובדים, דבר שלטענת השובתים הופך את עבודתם ללא בטוחה.

הקמעונאית הענקית אונליין ענתה לטענה זו וגרסה כי בממוצע 90 אחוזים מעובדי מרכז ההשתלמות Shakopee במינסוטה הם עובדים במשרה מלאה וליותר מ-30 מהם הוצעו משרות מלאות ממש לאחרונה.

מרבית העובדים לא מחו כי הופחדו?

מספר השובתים והמוחים שלקחו לבסוף חלק באירוע במינסוטה, שהתכניות לקיימו פורסמו בבלומברג כבר בשבוע שעבר, לא ממש ברור. המארגנים ציפו ליותר מ-100 מהם, אבל טענו בדיעבד כי העובדים הופחדו על ידי ההנהלה, ולכן מרביתם לא חדלו מעבודתם לבסוף. מנגד, לשביתה הגרמנית כנראה הייתה היענות גדולה יותר – דובר ארגון ורדי הצהיר כי כ-2,000 עובדים השתתפו בה בסך הכל.

"רק כ-15 עובדים השתתפו באירוע מחוץ לשאקופי. היה ברור ל-1,500 העובדים בכוח העבודה במשרה מלאה, שארגון חיצוני השתמש בפריים דיי בכדי להגדיל את הנראות שלו, העלה מידע שגוי וכמה קולות של עמיתים לעבודה שידברו לטובתו, והסתמך על רטוריקה פוליטית בכדי לעורר תשומת לב תקשורתית", כך טען דובר אמזון בהצהרה לתקשורת.

"העוּבדה היא שאמזון מספקת סביבת עבודה בטוחה ואיכותית, בה שותפים (הכינוי של אמזון לעובדי המחסנים – ג"פ) הם הלב והנשמה של חווית הלקוח, והאירוע של היום מראה שחברינו יודעים שזה נכון", המשיך וטען הדובר והוסיף הצעה: "אנחנו מעודדים כל אחד שיבוא לסיור בכל עת".

הסנאטורית של מסצ'וסטס, אליזבת' וורן הדמוקרטית, גיבתה את מחאת העובדים וצייצה בטוויטר: "אני תומכת באופן מלא בשביתת העובדים של אמזון. המאבק שלהם על מקומות בטוחים ואמינים הוא עוד תזכורת שאנחנו חייבים להתאחד בכדי לגרום לתאגידים גדולים לשאת באחריות".

בכל מקרה, לשביתה כנראה לא תהיה השפעה רבה על אמזון והצלחתה בפריים די של 2019, בעיקר משום שהחברה מתפעלת יותר מ-100 מחסנים בארצות הברית, אבל זו עוד דוגמה לנכונות הגוברת של עובדי ענקיות ההיי-טק הזוטרים להתקומם נגד מעסיקותיהן ולתבוע מהן יחס טוב יותר.

בנוסף הדברים מבהירים כי להצהרתה הדרמטית של אמזון משנה שעברה שהיא מעלה את שכר המינימום ל-15 דולרים, לא הייתה השפעה מספקת על תנאי ההעסקה בה או על שביעות רצון העובדים מהם.

"אלו צריכים להיות מקומות עבודה בטוחים, אמינים, ושאנשים יכולים לסמוך עליהם", אמר וויליאם סטולץ, עובד שובת ממחסן שאקופי של אמזון, שצוטט על ידי Vox. סטולץ בן ה-24 הוא בורר במתקן, ועובד בו שנתיים. "זה מאוד מלחיץ נפשית וזה מאוד מלחיץ מבחינה פיזית", הוא אמר בהתייחס לעבודה שהוא עושה למען מעסיקתו, מהחברות המצליחות בעולם כיום.

יצוין כי השנה מתפרס ה-Prime Day עתיר המבצעים של אמזון על פני הימים ב' ו-ג', ואנליסטים סבורים שהחברה עשויה לבצע במהלכו מכירות בהיקף של 5.8 מיליארד דולר ברחבי העולם.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים