תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » Daily Startup » האקתון: הטכנולוגיה למען ניצולי השואה והנצחתה
מימין: שירה פאיאנס-בירנבאום, COO&CMO מיקרוסופט ישראל והיזמים ענת גרימלנד, ארז גביש, אלון רפפורט, טליה סבצ׳נקו ונתן לייבזון. צילום: יח"צ

האקתון: הטכנולוגיה למען ניצולי השואה והנצחתה

האתגרים שעומדים בפני ניצולי השואה רבים - ואך טבעי שהטכנולוגיה תהיה כאן לעזר ● כמה יזמים צעירים הבינו זאת וקיימו באחרונה האקתון לפיתוח טכנולוגיות להתמודדות עם המצב, זו השנה השנייה ברציפות

מאת 10 ביוני 2019, 14:58 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

המצב הלא מזהיר, בלשון המעטה, של חלק מניצולי השואה עולה לכותרות מדי פעם. אלא שעל אף שנעשים כמה דברים, המצב של אלה שסבלו את התופת הנוראה והגיעו לגיל זקנה לא משתפר. זהו המקום שבו הטכנולוגיה יכולה לעמוד לעזר. כמה יזמים צעירים הבינו את זה וערכו באחרונה בבורסה בתל אביב את המחזור השני של ההאקתון ניצוץ לדורות.

באירוע השתתפו 20 גופים ועמותות, וכמה חברות טכנולוגיה גדולות נרתמו על מנת לסייע, בהן מיקרוסופט ישראל, שסיפקה תשתית והדרכה טכנולוגיות, ומנטורים מתחומים שונים, וכן Appsflyer ו-NICE. יותר מ-200 יזמים, אנשי חזון ומפתחים מטווח רחב של גילאים, כמו גם מעל ל-70 מנטורים, לקחו חלק באירוע, כדי להסתייע בעולם הטכנולוגיה ובכלים הטכנולוגיים לפתרון בעיותיהם של ניצולי השואה ולהנצחת זכרה.

המטרה של ניצוץ לדורות 2 הייתה לפתח פתרונות לאתגרים שאתם מתמודדים ניצולי השואה בתחומים הכלכלי, הנפשי, הבריאותי והחברתי, וכן ליצור פלטפורמות שיסייעו לחינוך ולהנצחת השואה והגבורה. זאת, לאור הניסיונות הרבים לשכתב את ההיסטוריה (למשל החוק הפולני) ולהכחיש את השואה.

קהל המפתחים והיזמים ביום הראשון של ההאקתון. צילום: יח"צ

קהל המפתחים והיזמים ביום הראשון של ההאקתון. צילום: יח"צ

מי מאחורי ההאקתון ובין השופטים?

מאחורי המיזם עומדים היזמים ענת גרימלנד, ארז גביש, אלון רפפורט, טליה סבצ׳נקו ונתן לייבזון. לבד מחברות ההיי-טק, הגופים הנוספים שלקחו בו חלק הם ארנסט אנד יאנג, הבורסה וכן עמותות וארגונים שעוסקים בניצולים ובנושאי השואה, בין היתר: הקרן לרווחה לניצולי השואה; אביב לניצולי השואה; הג'וינט ישראל-אשל; עמותת מט"ב; הרשות לזכויות ניצולי השואה; משרד החינוך – מנהל חברה ונוער; ארגון מדריכי המסע לפולין; והקליניקה לזכויות ניצולי שואה וזקנים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

הצוותים פיתחו את הפתרונות הטכנולוגיים במשך יותר מ-30 שעות רצופות, שבסופן הציגו את פיתוחיהם. למקום הראשון הגיע הצוות ALOTOK, שפיתח רשת חברתית שמטרתה להתמודד עם בעיית הבדידות הקשה בקרב ניצולי שואה ואזרחים ותיקים בכלל באמצעות שיחות טלפון המבוססות על טכנולוגיה מתקדמת.

שירה פאיאנס-בירנבאום, COO&CMO מיקרוסופט ישראל, מעניקה את הפרס הראשון לחברי קבוצת ALOTOK. צילום: יח"צ

שירה פאיאנס-בירנבאום, COO&CMO מיקרוסופט ישראל, מעניקה את הפרס הראשון לחברי קבוצת ALOTOK. צילום: יח"צ

את הגמר שפטו אנשי תעשייה בכירים, ביניהם שירה פאיאנס-בירנבאום, COO&CMO מיקרוסופט ישראל; היזם הוותיק דב מורן, מנכ"ל גרוב ונצ'רס; נעם קנטי, שותף בארנסט אנד יאנג; ד"ר נמרוד קוזלובסקי, שותף במשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן; וניר שמעוני מ-Tech For Good.

פאיאנס-בירנבאום, שהעניקה את הפרס הראשון לקבוצה הזוכה, אמרה כי "זהו מיזם כל כך ערכי, ייחודי ומעצים. אך טבעי היה לנו במיקרוסופט להצטרף למסע, כבר שנה שנייה ברציפות, שמטרתו נמצאת בהלימה מלאה לחזון של החברה – להעצים כל אדם להשיג יותר ולעתיד טוב יותר, To Do Good, על ידי אימוץ ובניית תרבות של אמפטיה. בהאקתון הזה יישמנו זאת באחד הנושאים היקרים והעמוקים ביותר בהיסטוריה".

צוות השופטים. מימין: שירה פאיאנס-בירנבאום, COO&CMO מיקרוסופט ישראל, דב מורן, מנכ"ל גרוב ונצ'רס, נעם קנטי, שותף בארנסט אנד יאנג, ד"ר נמרוד קוזלובסקי שותף ב-JVP, וניר שמעוני מ-Tech For Good. צילום: יח"צ

צוות השופטים. מימין: שירה פאיאנס-בירנבאום, COO&CMO מיקרוסופט ישראל, דב מורן, מנכ"ל גרוב ונצ'רס, נעם קנטי, שותף בארנסט אנד יאנג, ד"ר נמרוד קוזלובסקי שותף ב-JVP, וניר שמעוני מ-Tech For Good. צילום: יח"צ

לייבזון וגביש ציינו כי "רצינו לקחת את הדבר שאנחנו הכי מתגאים בו, שטבוע ב-DNA של המדינה שלנו – היזמות וההיי-טק, ולהחיל אותו על הנושא שהכי חשוב שנטפל ונהיה מעורבים בו – העזרה לניצולי השואה, החינוך והנצחת השואה. המטרה שלנו הייתה שההאקתון יעזור ליצור לפחות פתרון טכנולוגי אחד שיכול לעזור לניצולים בפרט ולנושא השואה בכלל. לכן, חיפשנו 'משוגעים' כמונו שיצטרפו לדרך. אחרי 30 ומשהו שעות ההאקתון אנחנו יכולים להגיד שעמדנו במשימה".

יצוין כי בין שלל היזמים, המפתחים והמנטורים נכח ניצול שואה בן 85, שבא להתרשם ולספוג מאווירת העשייה. הוא אמר כי "שיניתם לי את החיים. אולי בזכות הטכנולוגיה הזו הנכדים והנינים שלי יתחברו יותר למה שעברתי".

האקתון: הטכנולוגיה למען ניצולי השואה והנצחתה Reviewed by on . המצב הלא מזהיר, בלשון המעטה, של חלק מניצולי השואה עולה לכותרות מדי פעם. אלא שעל אף שנעשים כמה דברים, המצב של אלה שסבלו את התופת הנוראה והגיעו לגיל זקנה לא משתפר המצב הלא מזהיר, בלשון המעטה, של חלק מניצולי השואה עולה לכותרות מדי פעם. אלא שעל אף שנעשים כמה דברים, המצב של אלה שסבלו את התופת הנוראה והגיעו לגיל זקנה לא משתפר Rating: 0

תגובות (1)

  • Avatar

    דורון שמחי

    מדהימים, היזמות, השותפות, היעדים ואתגרים והא.נשים המדהימים שלקחו חלק בהאקתון החשוב הזה. כל הכבוד

הגיבו