זה זמן הבננה: מחאת רשת נגד שמרנות וצנזורה פולנית

אחרי שפולין הסירה אמנות "פתיינית" שנוצרה סביב הפרי מהמוזיאון הלאומי, הצית המהלך התקוממות שאפילו הגיעה לכדי אירוע מחאה פיזי, אבל שכללה בעיקר מחאת רשת עם המון ציוצים בטוויטר ופוסטים באינסטגרם, שבהם נראו בעיקר נשים פולניות שמתעדות עצמן אוכלות בננות בהנאה

האמנית הפולניה נטליה LL יצרה כבר בשנת 1973 סרטון שאותו הגדירה כ"אמנות צרכנית", שנכלל בסט שלם של סרטונים שתיעדו נשים האוכלות מני מאכלים. בשבוע שעבר הוסר מהמוזיאון הלאומי הפולני בוורשה סרטון שהיה חלק מהיצירה, ושבו נראתה אשה אוכלת בננה, לכאורה באופן "פתייני", וזאת אחרי שהוצג במוזיאון במשך כמה וכמה שנים.

 

ההסרה הגיעה במפתיע אחרי שמנהל המוזיאון החדש, יז'י מיז'ולק, הוזמן לפגישה במשרד התרבות. הסרת יצירת האמנות מסיבות לכאורה שמרניות עוררה מחאת רשת אמנותית במיוחד, שזכתה להאשטאג BananowyProtest# ולעוד תיוגים דומים, ושבמסגרתה החלו פולנים רבים לפרסם תמונות של עצמם אוכלים בננות במדיה החברתית.

בנוסף, כמה מאות אנשים התקבצו ביום ב' האחרון ואכלו בננות על גג המוזיאון במפגש שאורגן בכדי למחות על הסרת פריט האמנות.

לא להטלת גבולות על אמנים

השחקנית הפולניה והיפהפיה, מגדלנה סיילקה, העלתה לאינסטגרם תמונה שלה עם בננה המוחזקת כנגד ראשה כאקדח, בתגובה להסרת היצירה. היא אמרה לסוכנות הידיעות Associated Press כי פרסמה את התמונה במחאה נגד כל סוג של גבולות אידיאולוגיים או פוליטיים שומשמים בפני אמנים. תמונות הסלפי של פולנים רבים, או למעשה בעיקר פולניות, שאוכלים בננות הדהדו את המסר הזה ברחבי האינטרנט.

 

יצוין כי בנוסף לעבודתה של נטליה LL הסיר המוזיאון הפולני גם עבודה אחרת של האמנית קטרזינה קוזירה, שנכללת בתנועה "אמנות קריטית", ושמעוררת באופן קבוע מחלוקת. העבודה של קוזירה שהוסרה היא משנת 2005 ובה נראה גבר מוליך שני גברים על ארבע המחופשים לכלבים.

בדיעבד הסתבר כי מיז'ולק, שככל הנראה מסכים עם התפישה האולטרה-שמרנית של הממשלה שלו, אמר באחרונה בראיון ל-Onet.pl כי הוא "מתנגד להצגת עבודות שעשויות לגרום לגירוי של צעירים רגישים", והציע למבקרים במוזיאון להתלונן על שכאלו.

אלא שעקב המחאה הדרמטית הודיע מנהל המוזיאון כי העבודות יוחזרו למוזיאון – אך רק עד ה-6 במאי, אז מתוכנן "שינוי יצירתי" כולל וגורף בגלריה המודרנית, שתאורגן מחדש כאילוץ שסיבתו "מגבלות שטח".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים