תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » מנהלי כספים זקוקים לגיקים
הלה גלבוע, סמנכ"לית הכספים של מרכז הפיתוח Dell EMC ישראל. צילום: שחר ציטרונבלט

מנהלי כספים זקוקים לגיקים

צריך למצוא את המקום בו הדטה יכולה להביא לארגון תרומה אמיתית, במקום לסבך אותו עד כדי ירידה בביצועים, וזו אינה משימה קלה

מאת 6 בינואר 2019, 13:56 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מהלך טוב נוסף הוא לצרף לצוות את האנשים הנכונים. קבלת החלטות מבוססת דטה (במקום אינטואיציה), הופכת את מנהלי הכספים והצוותים שלהם ליותר יעילים, עם יכולת לספק לארגון תובנות איכותיות ויתרונות אסטרטגיים

אנו עוברים מעידן של מחסור בנתונים לעידן של שפע בנתונים, כאשר לא כל הנתונים שווים, מבחינת ערכם והשימושיות שלהם. ביג דטה מהווה אתגר עצום עבור כל חברה, ומדובר למעשה בפרדוקס – אנו "טובעים" בדטה הנמצאת בכל מקום סביבנו, וקשה לזהות ולהשיג דווקא את הנתונים אשר יכולים להפוך את חיינו להרבה יותר נוחים.

צריך, אם כך, למצוא את המקום בו הדטה יכולה להביא לארגון תרומה אמיתית, במקום לסבך אותו עד כדי ירידה בביצועים, וזו אינה משימה קלה. מנקודת המבט של מנהל הכספים, כדאי לא רק להתרכז בנושאים הבסיסיים – הכנסות, עלויות ורווחים, לבצע ניתוח נתונים פשוט אשר נותן יותר בהירות לגבי ההזדמנויות בשוק, עלויות ההגעה לשוק ותסריטים שונים להקצאת רווחים עסקיים – אלא גם לבחון נתוני ביג דטה במטרה לאשר את התסריטים שזוהו.

מהלך טוב נוסף הוא לצרף לצוות את האנשים הנכונים. קבלת החלטות מבוססת דטה (במקום אינטואיציה), הופכת את מנהלי הכספים והצוותים שלהם ליותר יעילים, עם יכולת לספק לארגון תובנות איכותיות ויתרונות אסטרטגיים.

בעבר פונקציות רבות בתחום הכספים בחברות, לא היו מסוגלות לספק תובנות, והדבר נבע בעיקר מהסיבות הבאות: קושי לשלב דטה פיננסי ולא פיננסי, מחסור בכישורים נדרשים בצוותי הכספים והיעדר שיתוף פעולה בין בעלי תפקידים בשכבת ההנהלה, בעניין קבלת החלטות מבוססת דטה. כיום אין ספק לגבי הצורך בשותפויות, אבל בעיקר בין מנהל הכספים למנהל מערכות המידע, וכאן המפתח לניצול אופטימלי של דטה בתחום. לגבי הקושי לשלב בין דטה פיננסית ללא פיננסית, אינני סבורה כי גישה לדטה שאיננה פיננסית מהווה בעיה, כמו להשיג דטה בפורמט אמין, אשר משתלבת בקלות בעבודת ה-CFO. גם כאן הקשר CFO-CIO יכול לעזור בביצוע השילוב בצורה אחידה.

להפוך את מחלקת הכספים לחכמה יותר

לעומת זאת, בכל הנוגע למחסור בכישורים נדרשים, הדרך עדיין ארוכה עבור מנהל הכספים. על מנת לרענן את הידע בתוך מחלקת הכספים צריך לחפש פרופילים פחות מסורתיים. חוץ מאלופים בחשבונאות וכספים, כדאי למשוך מדעני דטה גיקים ולגרום להם להרגיש בנוח בצוות.

עובדים אלה כל כך נדירים היום בשוק, שכדאי מאוד להציע להם אתגר מדרבן, וגם תשתית מתאימה אשר מאפשרת להוציא ערך מבינה מלאכותית. אחרת, הם לא יאריכו ימים בחברה.

מדעני נתונים (Data Scientist) ואנליסטים בתחום העסקי הם סוגים שונים של עובדים, ובדרך כלל אינם עובדים יחד באופן טבעי. התפקיד של מנהל כספים הוא לייצר את המיטב משני העולמות. אם תפרידו ביניהם, קיים סיכון שניצול הביג דטה שלכם יישאר מאחורי הקלעים, מנותק מהמציאות העסקית – מדע נתונים לשם מדע נתונים. מצד שני, אם תשאירו את אנשי הנתונים והאנליסטים יחד כל הזמן, אתם מצמצמים את הכוח של מדעני הדטה.

יש למצוא את הדרך לשלב ביניהם במינון הנכון, כך שניתן יהיה לחשוב מחוץ לקופסה ולספק תובנות אמיתיות שמשתמשים בהן במציאות העסקית בצורה נכונה.

אין פתרון קסם יחיד כדי להפוך את מחלקת הכספים לחכמה יותר. ההשקעה בשילוב נכון של טאלנטים חדשים, תוך שיפור היכולת האנליטית בתחום הדטה של הצוותים הקיימים, היא בכל מקרה החלטה חכמה.

הכותבת היא סמנכ"לית הכספים של מרכז הפיתוח Dell-EMC ישראל

מנהלי כספים זקוקים לגיקים Reviewed by on . אנו עוברים מעידן של מחסור בנתונים לעידן של שפע בנתונים, כאשר לא כל הנתונים שווים, מבחינת ערכם והשימושיות שלהם. ביג דטה מהווה אתגר עצום עבור כל חברה, ומדובר למעש אנו עוברים מעידן של מחסור בנתונים לעידן של שפע בנתונים, כאשר לא כל הנתונים שווים, מבחינת ערכם והשימושיות שלהם. ביג דטה מהווה אתגר עצום עבור כל חברה, ומדובר למעש Rating: 0

הגיבו