הממשלה אישרה הקלות למיזם הסיבים IBC

קיבלה את המלצת שר התקשורת בעניין ● צמצום חובת הפריסה במיזם יותיר 60% ממשקי הבית ללא גישה במסגרת המיזם לשירותי אינטרנט מהירים

שר התקשורת הקודם, איוב קרא. צילום: קובי וולף

משרד התקשורת הודיע היום (א') כי הממשלה קיבלה את המלצת שר התקשורת איוב קרא ואישרה הקלות למיזם הסיבים IBC – הידוע בשמו המסחרי אנלימטד, הפועל בשיתוף עם חברת החשמל.

בהודעת המשרד צויין כי "לאחר עבודת מטה נרחבת שהתבצעה במשרד התקשורת והוצגה בפני הממשלה, החליטה הממשלה בישיבתה היום לאשר לשר התקשורת להפעיל את סמכותו ולבצע תיקונים ברישיון חברת ibc (אנלימיטד)".

"בכך אפשרה הממשלה כי חברת תקשורת תהיה רשאית להחזיק אמצעי שליטה בחברת IBC (הכוונה בחברת תקשורת היא לסלקום, שמעוניינת להשתלט על חברת הסיבים. נ.א.). הצעד נעשה מתוך הבנה כי על מנת לספק ולייצר שירותי אינטרנט מהירים, חייבים לייצר פלטפורמה נוספת שתוכל לתת שירותים בשוק פריסת הסיבים האופטיים במדינת ישראל", נאמר בהודעה.

סלקום צפוייה לרכוש חלק נכבד ממיזם הסיבים

לאור החלטת הממשלה צפוי כי סלקום תרכוש חלק נכבד ממיזם הסיבים, שיתווסף לפעילות פריסת הסיבים האופטיים שסלקום החלה בה כבר על גבי התשתית הפסיבית של בזק בעשרות יישובים בארץ. לפי ידיעות שפורסמו פרטנר

לפי תנאי הרשיון שהוענקו ל-IBC, היא הייתה מחויבת בפריסה של 100% ברחבי המדינה של סיב אופטי עד בית הלקוח תוך 20 שנה, אך סיבות שונות הובילו לכישלון המיזם, שנקלע גם לקשיים כלכליים.

המטרה שלשמה ניתן הרישיון ל-IBC, בתוספת 150 מיליון שקלים מענק ממשלתי (שכמובן התאייד במהלך השנים), הייתה להכניס מתחרה נוספת לשוק התשתיות, שנשלט על ידי בזק ו-HOT, שלבד מתחרות יציע גם אינטרנט בקצב גבוה של 1,000 מגה-ביט בשנייה.

במבט לעתיד, החליטה היום הממשלה, שעדיף להגיע ל-40% פריסה על פני חלופה של 0 פריסה, שכן שכן מצבה הפיננסי IBC אינו מאפשר לה להמשיך ולהתקיים בעתיד הנראה לעין, ואם לא תירכש תרד לטמיון כל ההשקעה שנעשתה בה.

 לפרוס סיבים בכ-40% משטח ישראל בתום 10 שנים

אמנם, ההקלות מחייבות את המיזם לפרוס סיבים בכ-40% משטח ישראל בתום 10 שנים ממועד תיקון הרשיון, אבל בהתאם לאבני דרך, הכוללים הגשת תוכנית הפריסה העתידית לאישור מנכ"ל משרד התקשורת כתנאי לתיקון הרשיון ופריסה שוויונית בין פריפריה למרכז, שתחול על החברה תוך שלוש שנים מתיקון הרשיון.

בעקבות ההחלטה אמר היום השר קרא, כי "פריסת הסיבים האופטים במדינת ישראל עומדת נכון לעכשיו בשיעור זניח ביחס למדינות המתקדמות בעולם. המהלך שאושר היום בממשלה יאפשר לאזרחי המדינה גלישה במהירויות גבוהות באופן סימטרי ויציב את מדינת ישראל בחזית המדינות הנהנות מפריסה של סיבים אופטיים".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים