עוד שערורייה? פייסבוק חוקרת הפרת פרטיות מול חברה נוספת

אחרי שהסתבכה עד צוואר עם חשיפת פרשיית קיימברידג' אנליטיקה, נראה שפייסבוק שוב עומדת לקראת סקנדל חדש בכל הנוגע בשיתוף מידע של משתמשיה ● הפעם מוזכרת בהקשר העברת דטה של משתמשים לגורמי ממשל ובמקביל לגופים המקושרים עם רוסיה וטורקיה

פייסבוק. אילוסטרציה: Pe3check, Bigstock

פייסבוק (Facebook) בודקת חשדות לעוד הפרה של מדיניות הגנת הפרטיות.

ענקית הרשת החברתית טרם התאוששה מפרשיית קיימברידג' אנליטיקה (Cambridge Analytica) – שבעטיה היא מעורבת בארבע חקירות פדרליות שונות – והנה ניחתה עליה מכה חדשה, ושוב, בחשד לפגיעה בפרטיות.

ענקית המדיה החברתית השעתה והקפיאה את שיתוף הפעולה שלה עם קרימזון הקסאגון (Crimson Hexagon), חברת ניתוח ועיבוד הנתונים, כך שהגישה של קרימזון הקסאגון לממשק תכנות היישומים של פייסבוק ואינסטגרם (Instagram), חברת הבת שלה – נחסמה.

על פי הוול סטריט ג'ורנל (Wall Street Journal), לחברה, בעלת השם הנשמע כמו של רשע מסרט מ-1980, יש קשרים עסקיים עם יותר מ-22 גופי ממשל פדרלי, בשווי של יותר מ-800,000 דולרים. בין הגופים: מחלקת המדינה, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום והשירות החשאי. מנגד, יש לחברה חוזה נפרד עם עמותה רוסית ללא מטרות רווח, בשם "האגודה לפיתוח חברה אזרחית" (the Civil Society Development Foundation), שנטען כי היא מקושרת בעקיפין לקרמלין.

את קרימזון הקאסגון הקים בשנת 2007 גארי קינג, מנהל המכון למחקר כמותי באוניברסיטת הרווארד. באפריל השנה נמסר על שיתוף פעולה בין קינג, פייסבוק ומוסדות אקדמיים, שיקבלו גישה אל הנתונים של פייסבוק, וזאת כדי לחקור את השפעתם על הבחירות.

מה מידת הפופולריות של ולדימיר פוטין וארדואן?

החברה אגרה, לפי דיווחיה, יותר מטריליון פוסטים שעלו בפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר (Twitter). היא מסתייעת בכלי בינה מלאכותית ובאלגוריתמים לניתוח תמונות, על מנת להעניק ללקוחותיה הארגוניים תמונות מצב אודות הדעה של הציבור על המותג ומהי מידת הסנטימנט שלו למותג. כך, לדוגמה, העיתון דיווח כי ניסה (אך נכשל) להשיג את החוזה של החברה מול משרד ההגנה, לניטור הפעילות של דאע"ש באינטרנט. חוזה נוסף של החברה היה למדידת רמת הפופולריות של ולדימיר פוטין. עוד חוזה היה לה בטורקיה, שבחן את דעת הקהל במדינה, בעקבות החלטתו של רג'פ טאיפ ארדואן, נשיא המדינה, לסגור את טוויטר ב-2014.

העיתון כתב שפייסבוק משעה את קשריה עם קרימזון הקאסגון, בזמן שהיא בוחנת האם החברה הפרה את תנאי העבודה עימה. הוא ציין כי אין זה סביר שהיא השיגה גישה לנתונים פרטיים, כמו במקרה של קיימברידג' אנליטיקה. השעיית הקשר עימה נעשתה לאחר שהעיתון פנה לפייסבוק בכדי לברר את מהות הקשר של החברה עם הגופים הפדרליים מחד, ועם לקוחותיה ה"בעייתיים" מאידך. נודע כי החוזים של קרימזון הקסאגון מול הממשל הפדרלי לא אושרו בטרם נחתמו – על ידי פייסבוק.

 מפייסבוק נמסר בתגובה כי "איננו מאפשרים למפתחים שלנו לבנות כלי מעקב המתבססים על מידע המגיע מפייסבוק ומאינסטגרם. אנחנו לוקחים ברצינות את ההאשמות הללו, הפסקנו את הפעילות של האפליקציות האלו בה בעת שאנחנו חוקרים את הנושא. החקירה בוחנת כיצד היא (קרימזון הקסאגון – י"ה) אוספת, משווקת ומאחסנת את נתוני המשתמשים. מהעולה מהחקירה שלנו עד עתה, קרימזון הקסאגון לא השיגה מפייסבוק או מאינסטגרם מידע בצורה לא ראויה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים