פייסבוק תנמק בפני בעלי פרופילים שיימחקו את הסיבה לכך

כך אמרה נציגת הרשת החברתית, ג'ורדנה קטלר, בדיון מהיר בוועדת המדע והטכנולוגיה שהתקיים היום ביוזמתה של הח"כית רויטל סויד, שאמרה כי "המצב כיום הוא כמו שחיים במדינה בלי לדעת מה חוקיה"

ישיבה בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. צילום: דוברות הכנסת

"פייסבוק (Facebook) תנמק בפני בעלי פרופילים שיימחקו את הסיבה לכך", כך אמרה נציגת הרשת החברתית ומנהלת מדיניות פייסבוק ישראל, ג'ורדנה קטלר, בדיון מהיר בוועדת המדע והטכנולוגיה שהתקיים היום (ב'), בנושא חשיפת כללי הצנזורה בפייסבוק.

את הדיון יזמה הח"כית רויטל סויד, לדבריה, "כדי שאחת ולתמיד נדע מה כללי הצנזורה של פייסבוק. בנוסף, הדיון מבקש פעם אחת ולתמיד שנהיה מסוגלים לייצר דיאלוג עם הרשת החברתית הזאת, שהיא מעצמה, ולא ניתקל בחומה. המצב כיום הוא כמו שחיים במדינה בלי לדעת מה חוקיה".

מרבית הדוברים הביעו התרעמות על כך שפייסבוק לא מפרסמת את כללי הצנזורה שלה, ועל כך שאין למי לפנות ועם מי לדבר בישראל במקרים מסוימים.

"אנחנו מבקשים להבין אם יש מדיניות, מה היא ומי קובע אותה", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב. "יש איזו מועצת חכמי פייסבוק? יש שם אנשי רוח, אקדמיה, אנשי ציבור? מי קובע את המדיניות? אנחנו מבקשים מדיניות ישראלית, אבל אם יש הכחשת שואה אנחנו מבקשים שיהיו גם אמות מידה עולמיות".

לדבריו, "יש פה שאלות כבדות משקל ואנחנו מבקשים לדעת מה האחריות של מתווכי הרשת. צריך לקבוע כללים, להקים מסגרת, גם אם מאוד רחבה, אנחנו מבקשים לדעת אותה, לשקף אותה, למדוד אם היא שוויונית, אם היא לא מפלה. שקיפות היא המפתח".

ח"כ דב חנין אמר כי "העולם המשפטי שלנו מכיל מאות שנים של מאבק על חופש ביטוי מול השלטון. אנחנו חיים בחברה ליברלית יחסית בזכות המאבק הזה. ברוב המקרים העמדות של השלטון היו מקובלות על מרבית החברה".

"המדיניות של פייסבוק לקבוע מה ראוי ומה לא ראוי היא מדיניות שלא נעשתה בדיון פתוח, שהציבור, כולל ציבור משתתפי פייסבוק, לא יכלו להשתתף בו. צריך לעמוד לצד חופש הביטוי מול התאגידים כמו שאנחנו ניצבים לצד חופש הביטוי מול השלטון".

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, אמרה כי "מדינה אחת לא יכולה להתמודד עם האופי הבינלאומי של הרשתות. המדינה מנסה להרחיב את הסמכויות שלה ולשלוט עלינו כל הזמן".

"הכנסת צריכה לדרוש מאנשי אכיפת החוק את כל הפוסטים שהמדינה ביקשה שיסירו ולבחון אותם, כמה ולמה – את זה המדינה לא מסכימה לתת. בואו נבקש קודם שקיפות ממי שמסתיר מאיתנו תכנים".

"פגיעה בחופש הביטוי שלנו כאזרחים"

לדברי עו"ד יהונתן קלינגר, התנועה לזכויות דיגיטליות, "אני שומע ויכוח בין שני צנזורים – מדינה שרוצה לצנזר עם כללים שלא פורסמו לבין תאגיד שמפעיל מדיניות עלומה. לא נוכל לטפל בבעיה ספציפית באמצעות חקיקה, כי כל חוק שיכתבו על פייסבוק ישפיע על כלל המשק. השאלה היא איך יושפעו פלטפורמות קטנות, ואני כבלוגר".

"אם יש בעיה ספציפית צריך לטפל בה ולהגיע להסדרים אחרים. לי יש בעיה שכללי הצנזורה של הפרקליטות שמבקשת להסיר תכנים – לא חשופים. זה גורם לפגיעה בחופש הביטוי שלנו כאזרחים, פגיעה לא פחות חשובה מפגיעה בשם טוב. במקום לומר לרשתות לחסום פחות, אנחנו מעודדים אותן".

קטלר, מנהלת מדיניות פייסבוק ישראל, השיבה לטענות נגד החברה, כי "רוב הכללים מפורסמים במסמך המדיניות שלנו באתר. יש את כללי הקהילה שלנו, אין מספיק מודעות לכללים הללו. הקהילה ואנחנו חושבים על דרכים להנגיש אותם לישראלים. התחלנו לעשות זאת באמצעות פוסטים ונמשיך בכך".

"אתם אומרים שאנחנו עושים רק דברים בלחץ ציבורי, אבל זו הדרך שלנו להבין מה טוב ומה לא טוב ואיך לשפר. לפני שבועיים הוצאנו תוכן תחת הכותרת 'שאלות קשות' באתר שלנו – זו הדרך שלנו להיות יותר שקופים".

על המסמכים שנחשפו בגרדיאן (Guardian), אמרה קטלר, כי "מה שנחשף בגרדיאן זה חלק מהחומרים שמקבלים העובדים בהכשרה שלהם, זו לא התמונה המלאה. רואים שם איך אנחנו מתייחסים ברצינות לכל פוסט וכמה אנחנו רוצים לשמור על הקהילה שלנו".

לדבריה, "יש הרבה חשיבה איך ניישם את מה שיש שם. בכל חוק צריך פרשנות, הצוות שלנו רואה כל פוסט וצריך לראות אם זה פוגע בקהילה או לא. מי שהדליף הדליף חלק, אנחנו גם לא רוצים לחשוף דבר כזה כדי שהוא לא ינוצל לרעה על ידי גורמים שליליים".

מעלימה עין מתכנים – ואנשים מתים

הדיון עסק בחלקו גם גם במדיניות ההסרה של פרופילים ועמודים מצד פייסבוק, מבלי לקבל הסבר ובלי יכולת לפנות למישהו בחברה בישראל.

עו"ד אלי נח סיפר, כי "לפני חצי שנה פייסבוק חסמה אותי אישית בלי שום סיבה. בחיים לא כתבתי מילים שעלולות להעלות התרעה. קמתי בבוקר ואמרו לי שאני חסום, התבקשתי ללחוץ על כפתור לערער, עשיתי זאת והשיבו לי שבדקו את בקשתי והיא נדחתה, ואני מחוק".

"אני לא יכול לזהות בין אלפי פוסטים שהעליתי בשבע שנים מה לא היה בסדר. תעירו לי, תגידו לי מה היה הפוסט הלא נכון, אמחק אותו, אתם תמחקו, שיציבו אדם אחד שיסביר לי מה לא עשיתי נכון".

לדברי דורי בן ישראל, לוביסט ובעלי בלוג המזבלה, "בגלל שפייסבוק מעלימה עין מתכנים – אנשים מתים. אנשים יוצאים לפיגועים בגלל סטטוסים בפייסבוק, היא לא מסירה את זה מהסיבה הפשוטה, שכסף הוא מעל חיי אדם מבחינתה. פייסבוק סירבה להילחם בקרטלי הסמים בברזיל והשלטונות עצרו את נציגה במדינה, ככה צריך לנהוג איתם".

על כך השיבה קטלר, כי "הסיבה שאין נימוק היא בשל כמות הדיווחים המגיעים אלינו והעומס, אבל אנחנו עובדים על זה. אנחנו עובדים על זה שלאנשים יהיה יותר מקום לערער בצורה מפורטת ושיובן להם מה הם לא עשו נכון, שמי שיוסר יקבל הסבר – זה היה בשל עירום, בשל שטנה וכדומה. אבל לא ניתן לעשות הכל יחד, אנחנו עובדים על זה".

עוד ציינה קטלר, כי החברה פועלת כדי לשפר את מערכת הדיווחים, וכשנשאלה מתי תאפשר החברה כאן בארץ לדעת את הכללים המופעלים להסרה ולצנזורה ומתי אלה שנחסמו יוכלו לערער ולקבל תשובה ברורה, השיבה קטלר, כי "יש את כללי הקהילה והם חשופים לכולם. לגבי ההסרה אני לא יודעת לומר מתי, זה בעבודה".

בסיכום הדיון, הורה מקלב לחברה להעביר נתונים לגבי הסרת פרופילים בישראל.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים