תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » מייסד עליבאבא וטראמפ נפגשו והבטיחו מיליון משרות בארצות הברית
ג'ק מא, המייסד והבעלים של עליבאבא וקבוצת ANT. צילום: יח"צ

מייסד עליבאבא וטראמפ נפגשו והבטיחו מיליון משרות בארצות הברית

על פי התכנון יוסיף התאגיד הסיני העצום כמיליון בתי עסק אמריקנים קטנים לקניון הווירטואלי שלו, דבר שיגדיל את הצורך בעובדים במשק ● קולות בארצות הברית הגיבו בסקפטיות על ההודעה

מאת 11 בינואר 2017, 10:41 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

השבוע (ב') נפגש נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ, עם מייסד ויו"ר עליבאבא (Alibaba), ג'ק מא, במגדל טראמפ בניו יורק. מא פרש לפני טראמפ את התכנית החדשה של ענקית המסחר האלקטרוני הסינית לצרף בחמש השנים הקרובות מיליון עסקים אמריקנים קטנים לפלטפורמת המכירות שלו לצרכנים הסיניים, כך על פי הודעה שהגיעה מטעם דובר עליבאבא.

קבוצת האחזקות עליבאבא מצפה שיוזמה זו תיצור כמיליון משרות בארצות הברית, מאחר שכל חברה מוסיפה לשורותיה לפחות משרה אחרת בעבור המעמד החדש, כך טען דובר החברה, בוב כריסטי, בשיחת טלפון עם סוכנות רויטרס (Reuters).

"ג'ק מתכנן לשתף כיצד מתכוונת עליבאבא ליצור מיליון משרות בארצות הברית, בכך שהיא תאפשר למיליון עסקים קטנים למכור סחורות אמריקניות לסין ולצרכנים באסיה על פלטפורמת עליבאבא", הבהיר בריון טינגלר, ראש המחלקה לענייני-חוץ בעליבאבא, בהצהרה שמסר ל-CNNMoney.

טראמפ על מא: יזם גדול ואחד הטובים בעולם

טראמפ שיבח את מא בתום הפגישה וכינה אותו "יזם גדול ואחד הטובים בעולם". במסיבת עיתונאים שהתקיימה במגדל טראמפ לאחר המפגש, אמר הנשיא כי "הייתה לנו פגישה מצוינת. אלה מקומות עבודה. ראיתם זה עתה מה שקרה עם פיאט (Fiat) ואיפה שהם הולכים להקים מפעל ענק… במישיגן. ואנחנו מאוד שמחים. וג'ק ואני הולכים לעשות כמה דברים גדולים".

מא מצידו הסתפק בכך שאמר לכתבים הרבים: "אני אוהב את סין ואני אוהב את אמריקה".

הסיניים יזכו לקנות את המוצרים האמריקנים שהם רוצים

למרות מסיבת העיתונאים, פרטי התכנית של עליבאבא נשארו מעורפלים. מא דיבר בעבר על מטרתו לקבל עסקים אמריקנים לשירות המכירות הסיני המקוון העצום שלו.

"אנחנו רוצים לעזור ליזמי ארצות הברית, בעלי עסקים קטנים, וכן למותגים ולחברות מכל הגדלים למכור את מרכולתם למעמד הצרכני הסיני הגדל והולך", כתב מא במאמר דעה שפרסם בשנת 2015. "צרכנים סיניים יזכו לקנות את המוצרים האמריקנים שהם רוצים. זה יעזור, בעתיד, ליצור מקומות עבודה אמריקנים ויגדיל את היצוא של ארצות הברית".

הפגישה והבשורות שיצאו ממנה חיזקו את מניית עליבאבא שעלתה ב-1.5% במסחר המוקדם של יום ב'.

המספרים בעסקה לא מסתדרים

אלא שבאמריקה נשמעים קולות סקפטיים רבים בנוגע לתכנית ולסיכויי מימושה. במאמר שכותרתו "דונלד טראמפ ומייסד עליבאבא ייצרו מיליון משרות בארה"ב? לא סביר", שפורסם בוושינגטון פוסט (Washington Post), מציגה הכותבת והמומחית לענייני בייג'ינג, אמילי ראוהלה, עמדה מלאת ספיקות בנוגע לדברים.

"במישורים מסוימים, הפגישה הגיונית", היא כותבת. "טראמפ רוצה שיראו אותו כמי שהיה מתווך ראשי, אז למה לא להיפגש עם הראש אימפריית המסחר? ל-מא, שהעסק שלו הוחזר לאחרונה על ידי ארצות הברית לרשימת ה"שווקים הידועים לשמצה" בגלל מכירת זיופים, יש פרסום טוב מהאיש שיהיה בקרוב החזק ביותר בעולם. אלא שהעסקה שהם אמרו שבה דנו – ושהציגו לתקשורת החדשות כעובדה – לא מסתדרת".

במאמרה מצטטת ראוהלה את דאנקן קלארק, מחבר הספר "עליבאבא: הבית שג'ק מא בנה", שכינה את המפגש ואת ההודעות שיצאו ממנו "תיאטרליים". גם הי מא-צ'ון, מומחה הדיפלומטיה הכלכלית באוניברסיטת צינג-הואה בבייג'ינג, התייחס למפגש וכינה אותו בנימה מחויכת אך מאוד סקפטית – "תקווה נחמדה".

בעוד חמש שנים, האם יותר מאחד מכל 150 אמריקנים יהיה עובד של עליבאבא?

ראוהלה ממשיכה וטוענת כי אין ספק שמיליון מקומות עבודה חדשים יתרמו רבות לארצות הברית, כמו גם שיתוף פעולה עם עליבאבא, שעשוי להדק את הקשרים עם הממשל הסיני, ושיכול תאורטית להיות טוב בעבור קשרי ארצות הברית-סין, שנותרו חבולים לאחר עונת הבחירות שבמהלכה חבט טראמפ בסין לא אחת.

אך בחינה יבשה של המספרים מעלה, לטענתה, את העובדה שהאמריקנים שאכן מצפים לתוספת ריאלית של מיליון מקומות עבודה בפועל, עומדים קרוב לוודאי להתאכזב.

בהתחשב בגודל כוח העבודה בארצות הברית, העומד על כ-150 מיליון משרות, מספר הג'ובים שאותם מבטיח מא נראה גבוה, טוענת כותבת המאמר. "תחשבו על זה", מסבירה ראוהלה לקוראיה, "בעוד חמש שנים, האם יותר מאחד מכל 150 אמריקנים יהיה עובד של עליבאבא?"

הכתבת גם מסבירה כי נתוני התעסוקה של עליבאבא – המעסיקה כ-35 אלף עובדים – גם הם מתנגשים עם הבטחתם של מא וטראמפ, ומציעה לקוראים לעשות השוואה בין נתונים אלו לנתוני התעסוקה במתחרה האמריקנית של עליבאבא, אמזון (Amazon), המעסיקה קצת פחות מ-300 אלף עובדים ברחבי העולם.

מייסד עליבאבא וטראמפ נפגשו והבטיחו מיליון משרות בארצות הברית Reviewed by on . השבוע (ב') נפגש נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ, עם מייסד ויו"ר עליבאבא (Alibaba), ג'ק מא, במגדל טראמפ בניו יורק. מא פרש לפני טראמפ את התכנית החדשה של ענקית השבוע (ב') נפגש נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ, עם מייסד ויו"ר עליבאבא (Alibaba), ג'ק מא, במגדל טראמפ בניו יורק. מא פרש לפני טראמפ את התכנית החדשה של ענקית Rating: 0

הגיבו