תוכן פרסומי
ראשי » נושאים לבלוק הטאבים » אינטרנט » מחקר של אוניברסיטת בר אילן ועמותת אשנ"ב: 77% מבני הנוער גולשים ממחשב בחדרם

מחקר של אוניברסיטת בר אילן ועמותת אשנ"ב: 77% מבני הנוער גולשים ממחשב בחדרם

מהמחקר, שסקר את הרגלי השימוש ברשת של בני הנוער, עולה שרבע מהם גולשים באמצעות המכשיר הנייד שלהם ● 15% מהנערים מודים, כי הם משוחחים עם אנשים שפגשו אך ורק דרך המחשב ● עוד עולה מהסקר, כי האתר הפופולרי ביותר בקרב בני הנוער הוא פייסבוק

מאת 12 באפריל 2011, 13:17 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מחקר חדש שנערך על ידי הדוקטורנטית איריס שחר-לביא מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, בתמיכתה של עמותת אשנ"ב (ר"ת אנשים למען שימוש נבון באינטרנט), מציג את הרגלי הגלישה באינטרנט של בני נוער.

המחקר, שהושלם בימים אלה, בחן סוגיות שונות בנוגע להרגלי השימוש של בני נוער באינטרנט. במסגרת המחקר התראיינו, באמצעות שאלונים, יותר מ-1,100 בני נוער, בנים ובנות. הממצאים מגלים, כי ל-77% מהם יש מחשב בחדר וכי הם גולשים מחדרם ולא ממחשב הממוקם במקום מרכזי בבית, שנתון לפיקוח הורי. עוד מגלה המחקר, כי שיעור משמעותי – כרבע מבני הנוער – גולשים דרך הטלפון הנייד שלהם.

מהנתונים אף עולה, כי 78% מבני הנוער מדווחים שהם מדברים עם חברים מוכרים מסביבת הבית. 9% מהם מודים, כי הם משוחחים עם אנשים שפגשו אך ורק ברשתות חברתיות ו-6% משוחחים עם אנשים שפגשו רק דרך משחקי רשת. ה-7% הנותרים משוחחים עם חברים מוכרים המתגוררים רחוק.

האינטרנט משמש את בני הנוער בעיקר לתקשורת. 44% מהמשיבים דיווחו על שימוש באינטרנט לצורך כך. כן נתגלה, כי בנות עושות שימוש באינטרנט לצרכי תקשורת יותר מבנים – 52% מזמן הגלישה שלהן מוקדש לתקשורת לעומת 34% מזמן הגלישה של הבנים. עוד מגלה המחקר, כי ככל שעולה הגיל, השימוש באינטרנט כאמצעי תקשורת הולך וגובר. האתר הפופולרי ביותר בקרב בני הנוער הוא פייסבוק (Facebook).

בנוסף, בדק המחקר את כמות הזמן שמבלים בני הנוער ברשת וגילה, כי הם גולשים בממוצע כ-3.5 שעות ביום חול ו-4.4 שעות ביום בסוף השבוע. עם זאת, מדגיש המחקר, כי במרבית המקרים האינטרנט פתוח במחשבים של בני הנוער במשך מרבית שעות היום ומלווה את עיסוקיהם השונים לאורך היום, במקביל לפעילויות שונות, כך שהוא נוכח באופן משמעותי בסדר היום שלהם.

"נתונים אלה מאששים את מה שאנחנו מכירים מהשטח", ציין ברוך הינוך, יושב ראש עמותת אשנ"ב – אנשים למען שימוש נבון באינטרנט, שסייעה ותמכה במחקר. "האינטרנט נוכח באופן משמעותי בסדר היום של בני הנוער. זוהי צורת התקשורת המועדפת עליהם – עם חברים וגם עם זרים. העובדה שרובם המכריע של בני הנוער גולש בפרטיות, בחדר, וללא פיקוח הורי מחייבת ידיעה והיכרות עם כללי בטיחות ולימוד של כללים לגלישה נבונה, יחד עם העלאת המודעות לסכנות האורבות ברשת".

בחודש יוני תקיים עמותת אשנ"ב כנס מיוחד בכנסת, ביוזמת ח"כ זאב בילסקי, תחת הכותרת "הסכנות שבהרגלי הגלישה בפייסבוק". ח"כ בילסקי החל לפני כחצי שנה ביוזמה לשכנע את הנהלת פייסבוק להוסיף כפתור מצוקה שנועד לאפשר להזהיר את הילדים וההורים מפני התקשרויות לא רצויות של בני נוער עם גולשים ברשת. בכנס הוא אמור להקים שדולה בכנסת למען גלישה נכונה ברשת, בשיתוף עם עמותת אשנ"ב.

מחקר של אוניברסיטת בר אילן ועמותת אשנ"ב: 77% מבני הנוער גולשים ממחשב בחדרם Reviewed by on . מחקר חדש שנערך על ידי הדוקטורנטית איריס שחר-לביא מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, בתמיכתה של עמותת אשנ"ב (ר"ת אנשים למען שימוש נבון באינטרנט), מציג את הרג מחקר חדש שנערך על ידי הדוקטורנטית איריס שחר-לביא מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, בתמיכתה של עמותת אשנ"ב (ר"ת אנשים למען שימוש נבון באינטרנט), מציג את הרג Rating:

הגיבו