תוכן שיווקי
בעקבות אירוע: מיקרוסופט - כנס החינוך

כיתת העתיד על פי מיקרוסופט

20/03/2022 11:03
ערן גופר, מנהל מגזר החינוך במיקרוסופט ישראל.

מדברים הרבה על חדשנות בחינוך, כיתת העתיד, טכנולוגיות מציאות רבודה, אווטארים ועוד. "האמת שאלו אכן טכנולוגיות מלהיבות שיהיו חלק מהעתיד, אבל בינתיים הילדים שלנו מגיעים לבתי הספר ונתקלים במציאות שנמצאת שנות אור מאותן טכנולוגיות", כך אמר ערן גופר, מנהל מגזר החינוך במיקרוסופט ישראל.

גופר תיאר את גישת החינוך על פי מיקרוסופט: "קיימים מספר עקרונות בסיסיים עבור טכנולוגיות שיכולות לשנות את פני הלמידה היום – ראשית, זמינות ונגישות לכל מורה ותלמיד בכל מקום ובכל זמן, כמו כן נדרשת סביבה מודרנית מותאמת לחינוך ומשלבת פדגוגיה, וכמובן, סביבה מאובטחת השומרת על ילדינו.

Microsoft Teams for Education

עקרונות אלו הינם אבן יסוד בגרסה החינוכית של טימס – Microsoft Teams for Education – שלא בכדי נחשבת לפלטפורמת הלמידה המתקדמת בעולם. היא לא מסתפקת בהעברת ידע, אלא מעודדת סקרנות, יצירתיות, למידה עצמאית ומעורבות של התלמידים בכיתה – אלמנטים קריטיים לשיפור ההישגים ולאיכות הפדגוגיה, שלאו דווקא באים לידי ביטוי בשיעור הפרונטלי או המקוון (ב-זום).

את Microsoft Teams השיקה ענקית הטכנולוגיה העולמית ב-2017 כהרחבה לחבילת שירותי הענן Office365. במקור, זוהי פלטפורמת תקשורת המשלבת צ'ט, פגישות וידיאו, אחסון קבצים ואינטגרציה בין יישומים. הגרסה החינוכית של טימס הגיעה מאוחר יותר, ועם פרוץ הקורונה זינקו היקפי השימוש בה בקצב מסחרר – מעשרות אלפי מורים ותלמידים בישראל במרס 2020 לפי ארבעה בתוך שבועיים. כיום מספר המשתמשים בעולם עומד על למעלה ממאה מיליון".

כלי התקדמות הקריאה מבוסס ה-AI

כחלק מסביבת החינוך של מיקרוסופט קיימות מספר טכנולוגיות שזמינות כבר היום לכלל בתי הספר ושעושות שינוי מהותי באופן הלמידה, המובילה בהן היא כלי התקדמות הקריאה מבוסס ה-AI, המשולב בכיתה הדיגיטלית Teams, ומאפשר לתלמידים.ות תרגול קריאה עצמאי ולמורה חסכון בזמן וקבלת מיפוי של התקדמות הכיתה. הכלי מאפשר תרגול והתקדמות קריאה ב-37 שפות והושק השנה גם בעברית!

גופר שיתף על מהלך הטמעת כלי התקדמות הקריאה בישראל וסיפר בחיוך: "עברית שפה קשה, גם לכלי מבוסס בינה מלאכותית, אז פנינו למומחים – מורים ומדריכי שפה ואגף מיומניות שפה של משרד החינוך ויצאנו לדרך עם אתגר הקריאה שיסייע באימון ודיוק המערכת בעברית".

לאתגר נרשמו כ-350 מורים ומדריכי שפה מ-220 בתי ספר ברחבי הארץ, שיאמנו את הכלי באמצעות תרגול של כ-35,000 תלמידים במהלך החודשים הקרובים, כאשר הליך הבדיקה והתיקון של המורים יוטמע במערכת ויאפשר לכלי להפוך למדוייק יותר ולהוות נדבך משמעותי בקידום תרגול דיגיטלי עצמאי של מיומנויות שפה בישראל.

קידום חדשנות חינוכית ברחבי ישראל

כלי זה מצטרף לטכנולוגיות ותחומים נוספים שמיקרוסופט מקדמת ברחבי הארץ בתחום החינוך, כגון שילוב אלמנטים של למידה רגשית (SEL) בלמידה דרך כלי ה-Reflect המפותח במרכז הפיתוח של החברה בהרצליה, שילוב משחוק דרך גרסת החינוך של מיינקרפט (Minecraft Education Edition) בלימודי היי-טק, תכנות וכל תחומי הדעת ההומניים והמדעיים, קבלת תובנות ונתונים על הכיתה הדיגיטלית, המתאפשרות היום לצוותי הוראה אשר עושים שימוש בסביבת טימס לחינוך, קורסי הכשרה והתנסות לתלמידים ומורים במקצועות העתיד, ועוד.

כ-1,500 בתי ספר מחוברים כיום לסביבת טימס, ומשרד החינוך מחבר דרך המערכות שלו כל מוסד חינוכי שמעוניין בכך, ללא עלות. בצד משתמשי הקצה ניתן לגשת למערכת, עם רמת אבטחה מהגבוהות בעולם, מכל מחשב, טאבלט או סמארטפון, דרך האפליקציה או הדפדפן. כל שנדרש הוא גישה לרשת, וביישומים רבים המאפשרים עבודה אופליין, גם זה לא הכרחי. החיבור הוא חינמי ומיידי, ללא צורך בהתקנה מורכבת או הרשאות מיוחדות.

אירועים קרובים