קבוצת גולשים מנסה לרכוש בקריפטו עותק נדיר של החוקה האמריקנית

DAO משמעו 'ארגון אוטונומי מבוזר', ובמקרה הזה הוא התגבש מקבוצת גולשים אקראית, שייסדה את ConstitutionDAO לצורך גיוס הסכום הגבוה שנדרש לשם רכישת עותק החוקה בן 237 השנים - 15-20 מיליון דולר ● האם תצליח?

חוקת ארצות הברית (עותק אחר שלה).

לפני פחות משבוע, ביום ה' האחרון, הוקם ארגון אוטונומי מבוזר (DAO) מיוחד, שמטרתו לרכוש את אחד מהעותקים הראשונים שהודפסו של החוקה האמריקנית.יזמי המכירה הפומבית, Dorothy Tapper Goldman Foundation, בשיתוף סותבי'ס, מעריכים כי מי שירצה לזכות בבעלות על המסמך העתיק והנדיר ישלם בסופו של דבר סכום שינוע בין 15 ל-20 מיליון דולר.

העותק המקורי של החוקה האמריקנית – שהודפס ב-1787, ואשר מוצע כעת למכירה פומבית דרך סותבי'ס – הוא למעשה מהדורה ראשונה, נדירה והיסטורית, של החוקה. המסמך הנחשק הביא לכך שקבוצה של משקיעי קריפטו התאגדה כדי לנסות ולגייס את מיליוני הדולרים הנדרשים בכדי לקנותו ו"להביא אותו לציבור".

הארגון הטרי, המכונה ConstitutionDAO, מגייס את הכסף באמצעות ארנק קריפטו דיגיטלי, במטרה להצליח להשיג מספיק ממון בכדי להגיש את ההצעה שתזכה, כשהמסמך יעלה למכירה הפומבית מחר (ה') בערב.

גיוס האית'ריום באתר של ConstitutionDAO.

גיוס האית'ריום באתר של ConstitutionDAO. צילום: לכידת מסך מאתר גיוס האית'ריום באתר של ConstitutionDAO.

קצב גיוס מהיר ובכלל – ארגון שנע במהירות גבוהה

מאז שגוף ה-DAO הושק לפני שישה ימים, הקבוצה גייסה כבר 58% מהיעד שלה, שהוא 20 מיליון דולר. מדובר ב-2,734 מטבעות אית'ריום, ששוויים כיום הוא כ-11.6 מיליון דולר.

דף הטוויטר של הארגון מצייץ כל העת כמה מהיר הוא הגיוס, וככל הנראה גם מפתיע, אבל עדיין תלויה ועומדת השאלה האם יצליחו לגייס את מלוא הסכום עד מחר, אם לאו.

בעלות משותפת וחלקית על חפץ פיזי באמצעות תשתית קריפטוגרפית

כך או כך, המהלך המעניין הזה מספק הצצה מעשית לדרך שבה ניתן להשתמש בתשתית קריפטוגרפית כדי להקל על בעלות חלקית על חפץ פיזי, שכן אם יצליחו חברי הארגון להשיג את עותק החוקה, יהיה לכל אחד מהם חלק שווה בו כנכס קיים, אך בעצם וירטואלי למדי, שסביר שאיש מחברי הארגון לעולם לא באת ישים עליו את ידיו. הקבוצה בוחנת בימים אלה מוזיאונים שונים ברחבי ארה"ב שבהם ניתן יהיה לשכן את העותק למען הציבור, אם במקרה יזכו להיות הרוכשים המאושרים שלו.

קופר טורלי, אחד המשקיעים, אמר ש-DAOs הם כמו "קהילת אינטרנט עם חשבון בנק משותף". טורלי עזר עד היום ליצור כמה DAOs פופולריים. "בעצם קבוצה קטנה של אנשים מתכנסת, כדי ליצור קבוצת מיקוד, ואז הם מחליטים לגייס הון, (בדרך כלל – ג"פ) באמצעות ארנק אית'ריום", הסביר טורלי ל-CNBC.

התארגניות תחת DAO לוקחות את תיאום המשאבים באינטרנט לרמה חדשה, כך אמר ל-CNBC יוסטון בונסן, מייסד שותף של QuikNode, המספקת תשתית בלוקצ'יין למפתחים ועסקים. בונסן השווה את הקונספט לכמה זרים אקראיים המתאמים לקנות יחד קבוצת כדורסל. "הם מייצגים סוג חדש של ארגון שנע במהירות גבוהה", הסביר בונסן איך הוא תופש ורואה מניסיונו את הרעיון שמאחורי DAOs ואת יישומו.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים