"לכניסת הממשלה לענן תהיה השפעה כמו להגעת האינטרנט לישראל"

כך לפי שחר ברכה, ממלא מקום ראש רשות התקשוב הממשלתי, בכנס World eGov FORUM 2019 ● ברכה תיאר את אתגרי העבודה בלי תקציב והשדרוג של מערכת ההזדהות

שחר ברכה, ממלא מקום ראש רשות התקשוב הממשלתי. צילום: ניב קנטור

"לכניסה של הממשלה לענן תהיה השפעה כמו להגעת האינטרנט לישראל", כך אמר שחר ברכה, ממלא מקום ראש רשות התקשוב הממשלתי.

ברכה דיבר בכנס World eGov FORUM 2019. הכנס, בהפקת אנשים ומחשבים, נערך ביום ה' האחרון במרכז הכנסים לאגו בראשון לציון, בהשתתפות מאות מקצועני IT מהמגזר הממשלתי-ציבורי.

"הבשורה הגדולה", אמר ברכה, "היא בנושא הענן, ובמרכזו – פרויקט נימבוס – מכרז מרכזי לאספקת שירותי ענן על גבי פלטפורמה ציבורית עבור ממשלת ישראל. פרויקט נימבוס מובל על ידי מינהל הרכש הממשלתי, בשיתוף רשות התקשוב, מערך הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה ואגף התקציבים במשרד האוצר. באחרונה חזרנו מסיור בארה"ב, במסגרתו ביקרנו אצל כל חמש ספקיות הענן המובילות. נפגשנו עם מנכ"לים וסמנכ"לים בכירים בחברות הללו. התרשמנו מרמת ההיכרות שלהם את כל הפרטים ששוחררו עד כה, מכל המסמכים ששוחררו עד כה ומהרצון הרב שלהם להתמודד במכרז שיפורסם".


צילום ועריכת וידיאו: ליטל רובינשטיין

"מבחינת ספקיות הענן", הסביר ברכה, "מדובר בהקמת אזור, Region – שלם ומלא בישראל. הן מבינות שקיים פה שוק משמעותי – מעבר לממשלה, גם כל הגופים המונחים: חברות הבנקים, הביטוח, הטלקום ועוד. מנהלי החברות הללו מבינים שישראל היא אומת הסטארט-אפ, ושיש פה אלפי חברות שעוסקות בתחום הסייבר, שיוכלו לעבוד על פתרונות גם מתוצרתן".

"אני קורא לכל ידידי מהמגזר הציבורי", ציין ברכה, "להיערך לכך שכל מערכת שנבנית היום, תיבנה בארכיטקטורה שתאפשר לה לעבוד בתוך כמה ימים בענן. אני קורא לכל חברות הייעוץ והאינטגרציה במשק להיערך לפרויקט: נימבוס אינו רק מכרז אחד לרכש שירותי ענן, אלא ארבעה מכרזים – לאינטגרציה, יעוץ אופטימיזציה ומיגרציה. על מנת לבצע את המעבר בקצבים גבוהים, הממשלה תידרש לרכוש שירותים אלה ועליהן להיערך לכך".

"מההתרשמות שלי בכנס, כולם נערכים למעבר לענן, כולם מבינים שזה מהלך שמשנה את פני המשק. עוצמתו של המעבר לענן שוות ערך בהשפעה, היא תהיה משפיעה כמו כניסת האינטרנט לארץ. אנחנו מפתחים שירותים סביב הענן ומתכננים שירותים. קצב אימוץ הטכנולוגיות עתיד להשתנות מקצה לקצה. רשות התקשוב מאמינה בענן".

"עבודה בלא תקצוב ממשלתי – אתגר"

"שנת 2020 תהיה שנה מאתגרת למנמ"רים", ציין ברכה, "הם יידרשו לפעול בלא תקציב, בשל המצב הפוליטי. נהיה עם היעדר תקציב מאושר כל השנה. ועדיין – התקשוב והטכנולוגיה הם נושאים המשפיעים רבות. בשנה זו המנמ"רים יכולים לתת ערך גדול הרבה יותר למנכ"לים. המנכ"לים נדרשים לצמצם בהוצאות, ועדיין הם רוצים להניע פעילות. המנמ"רים יכולים לשמש להם הקוסמים שיאפשרו זאת – להביא לארגון יכולות חדשות בלא כל תקציבים חדשים".

"זו תהא שנה שבה המנכ"לים מצפים מאיתנו לפעול בצורה יעילה יותר, עם מתן מענה לפתרונות הארגון, מתוך אילוצי התקציב הקיימים. זו תהיה שנה שבה אנשי ה-IT יכולים להיות הפתרון הארגוני – ולא להוות עוד משקולת, או בעיה, על שולחנו של המנכ"ל".

"אנחנו מתמקדים ברשות התקשוב", הדגיש ברכה, "במתן רפורמות רוחביות. האזור האישי לאזרח כבר עלה לאוויר, ומתבצעות בו אלפי פעולות ביום, עם יותר משלושים שירותים של משרדים ממשלתיים שונים. האזור העסקי, שיאפשר לבעלי עסקים לבצע פעולות במקום מרכזי אחד מול משרדי הממשלה – יעלה לאוויר בשבועות הבאים. בתחילה הוא ישרת את העסקים הקטנים והזעירים, אלה שאין להם מחלקות עורכי דין לטיפול בבירוקרטיה בצורה יעילה מול הממשלה. את שני האזורים, האישי והעסקי – אנו מקימים בשיתוף ישראל דיגיטלית ואגף תקציבים באוצר".

"כדי לעשות את כל הפעולות הללו בצורה בטוחה", אמר ברכה, "פרסנו בשנה האחרונה את מערכת ההזדהות הממשלתית. זו מאפשרת הזדהות ברמה בטוחה על פי תקנים בינלאומיים, המאפשרים לבצע פעולות דיגיטליות גם במערכת נט המשפט, במערכות משרד הקליטה, ובמערכת נתוני אשראי של בנק ישראל. התשתית שנפרסה, בשיתוף מערך הסייבר הלאומי, מהווה אחת מאבני הבסיס להמשך התפתחות השירותים הטכנולוגיים של משרדי הממשלה".

"מעבר לטכנולוגיה, אנחנו מבינים שהטיפול שלנו צריך להיות בעיקר באנשים. אנשים הם שעושים את השינוי המהותי. בעבודה משותפת עם נציבות שירות המדינה, שינינו באופן רוחבי בממשלה את השם של אגפי המנמ"רים, ממערכות מידע לטכנולוגיות דיגיטליות ומידע. עסקנו רבות בשלל קורסים והכשרות לכל בעלי התפקידים בנושאי התקשוב והשירות בממשלה".

"בעולם הרכש", סיכם ברכה, "נתנו למנמ"ר ארגז כלים גדול, אך היה בו רק בכלי אחד – של גיוס נותני שירותים או רכישת שירותים לפיתוח פנימי לתוך הארגון. מינהל הרכש הממשלתי, בשיתוף ישראל דיגיטלית ורשות התקשוב, פרסם שני מכרזים לפיתוח ותפוקות בעולמות מערכות המידע, טכנולוגיות המידע ועולמות הדיגיטל. הם מאפשרים למנמ"ר לרכוש תפוקות ותוצרים בצורה פשוטה וקלה ובכך – להתמקד בעיקר בעשייה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים