"לנשים מהדור הבא יהיה קל יותר להשתלב בתפקידים בכירים בהיי-טק"

"זו השליחות של הנשים הבכירות בענף", אמרה אל''מ (מיל') רות שהם, מנכ''לית האוניברסיטה הפתוחה ● היא דיברה עם חברות פורום WIT של אנשים ומחשבים על הפערים בין נשים לגברים, וחלקה מניסיונה

אל"מ (מיל') רות שהם, מנכ"לית האוניברסיטה הפתוחה.

"אחד הכאבים של נשים מהדור שלי הוא שוויתרנו ולא ניהלנו איזון נכון בין בית ומשפחה לבין קריירה והתפתחות אישית. לא התנהגתי כמו הנשים הצעירות שאני מנחה אותן כיום. הן נותנות יותר משקל למשפחה ולבית, כחלק מהקריירה שלהן – ובצדק. להערכתי, לדור הבא של הנשים יהיה קל יותר להשתלב בתפקידי ניהול בכירים – בהיי-טק ובכלל", כך אמרה אל"מ (מיל') רות שהם, מנכ"לית האוניברסיטה הפתוחה.

שהם הייתה הדוברת המרכזית במפגש של פורום WIT – נשים מובילות טכנולוגיה, מבית אנשים ומחשבים. המפגש, שנשא את הכותרת "נשים פורצות גבולות", נערך היום (ד') במשרדי שיכון ובינוי בקריית שדה התעופה.

ארבעה עשורי קריירה על קצה המזלג

בדבריה סיפרה שהם לעשרות משתתפות הפורום על ארבעת עשורי הקריירה שעברה עד כה, בצבא ובאזרחות, במיקוד על המגדר שלה. אלא שעוד קודם לכן היא אמרה ש-"מנתוני הפורום הכלכלי העולמי עולה שישראל מדורגת במקום ה-60 מתוך 146 מדינות במדד שילוב נשים. הפערים גבוהים בתחומי הממשל, התעשייה והכלכלה. בעולמות הרפואה והחינוך, מצבנו בסדר. אפליית הנשים הרבה ביותר היא בתחומים המכונים 'עוצמה פוליטית וכלכלית', שם הפער בין מספרן לבין זה של הגברים עומד על 64%. בנוסף, ככלל, שיעור המנכ"ליות מכלל המנכ"לים.ות עומד על 20%. גם בניהול בתי חולים ואקדמיות יש פער גדול לרעת נשים. בהיי-טק, נשים רבות סבורות שהקושי של נשים להשתלב בו נעוץ בהסללה מגיל צעיר".

"הייתי עתודאית, למדתי מתמטיקה", סיפרה. "התגייסתי לחיל הים והתקדמתי בתפקידים באגף התכנון, כשבאחרון שבהם, כסגן אלוף, הייתי אחראית על תכנון הרב שנתי בצה"ל. יצאתי ללימודי דוקטורט, שאותם לא סיימתי, עשיתי כמה תפקידים ב-8200, והתפקיד האחרון שלי בצבא היה ראשת מינהלת מעבר אגף המודיעין לדרום".

"לאחר השחרור שלי", הוסיפה שהם, "הייתי 'אמא במשרה מלאה', טיגנתי שניצלים וליוויתי את ילדיי לבתי הספר. בתום שנת חופשה הצטרפתי ליבמ, שם שימשתי בתפקידי פיתוח עסקי בכירים. גולת הכותרת בעבודתי בחברה הייתה הקמת קבוצת שירותי הגנת סייבר, והקמת מרכז חדשנות בתחום הסייבר של יבמ העולמית בבאר שבע. כמו כן, הייתי מעורבת בהקמת הקואליציה שהביאה לזכייה של רפאל ויבמ בהקמת ה-CERT הלאומי. ליבמ יש יתרונות רבים, למדתי שם הרבה, אבל בענק הכחול, לממש יוזמה מחוץ לקופסה דורש להילחם בטירוף".

"לפני תפקידי הנוכחי שימשתי כדירקטורית בחברה ביטחונית, תומר, ועסקתי בקידום הון אנושי, כולל נשים, באומת הסטארט-אפ. ב-2017 מוניתי לראשת אגף בכיר אסטרטגיה והתעצמות במערך הסייבר הלאומי", סיפרה.

"בינואר 2021 מוניתי למנכ"לית האוניברסיטה הפתוחה", המשיכה שהם. "זהו המוסד האקדמי הגדול במדינה, והוא מונה 52 אלף סטודנטים.יות. יש גידול משמעותי במספר הסטודנטים.ות שלומדים אצלנו מתמטיקה ומדעי המחשב, ועשרות אחוזים מהם.ן אלה נשים".

"במקביל לעבודתי, אני מתנדבת בשתי מסגרות להעצמת נשים: Women2Women של עמותת בוגרי 8200 ובתוכנית לביאות לקידום נשים לתפקידי בכירים באגף המודיעין", ציינה. "עמדתי בראש ועדה שהוקמה על ידי מאיר בן שבת, שהיה אז ראש המל"ל, שעסקה בהטמעת חשיבה מגדרית בחירום. אחת ההמלצות הייתה ששליש מחברי.ות הקבינט המדיני-ביטחוני תהיינה נשים. לדאבוני, על אף שההמלצות אושרו בממשלה בספטמבר 2022 – הן טרם יושמו (כיום יש בקבינט רק אישה אחת – שרת התחבורה, מירי רגב; י"ה)".

למה היא אופטימית?

שהם ציינה כי "יש סיבה לאופטימיות שלי לגבי שילוב נשים בתפקידים בכירים: אן קיסט-באטלר, שעבדה במשך שלושה עשורים במערכת הביטחון הלאומי בבריטניה, ושתפקידה הנוכחי הוא סגנית מנכ"ל סוכנות הביון MI5, מונתה לפני ימים אחדים לאישה הראשונה שתעמוד בראש סוכנות מודיעין התקשורת של בריטניה, GCHQ. זו המקבילה הבריטית ליחידה 8200. בסופו של דבר, יש בסיס איתן לקידום ולהעצמת נשים. אני מקווה שלדורות הבאים יהיה באמת קל יותר – וזו השליחות של הנשים הבכירות בענף".

אילת דביר-זיצוב, סמנכ''לית משאבי אנוש בקבוצת שיכון ובינוי.

אילת דביר-זיצוב, סמנכ"לית משאבי אנוש בקבוצת שיכון ובינוי. צילום: דליה פלד

את המפגש פתחה גילי שלזינגר, מנהלת התכנים של הפורום. שלזינגר, מנהלת חטיבת אפליקציות בענן באורקל ישראל, דיברה על תזונה, גוף ונפש כדרך חיים במציאות "בהפרעה". אילת דביר-זיצוב, סמנכ"לית משאבי אנוש בקבוצת שיכון ובינוי, הציגה את הקבוצה ואת פעילותה לצמצום פערים מגדריים. חתמה את המפגש עידית ג'וס, מרצה ל-NLP במכללת אחווה, שכותרת הרצאתה הייתה "כיצד התחלתי לרוץ: גיוס החוסן הנפשי לניהול משברים, והתמודדות במצבים של אי ודאות ומציאות משתנה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים