תנו להיי-טק לנצח

המחסור בעובדי היי-טק מחייב תכנית חירום ממשלתית לעידוד לימודים טכנולוגים ● נדרשים השקעה בחינוך הטכנולוגי מגיל הגן ושילוב מגזרים נוספים - נשים, ערבים וחרדים - בהיי-טק ● זו הדרך לצמצם פערים חברתיים ושם טמון מנוע הצמיחה של הכלכלה הישראלית

19/09/2021 12:11
פרופ' יהודה חדד, רקטור SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון. צילום: יובל קנר

ההתפתחות הטכנולוגית משמשת מנוף ליצירת יוזמות, סטארט-אפים ומקומות עבודה חדשים. סטודנטים הפונים ללימודים גבוהים, יודעים כי בחירתם בלימודי הנדסה תוביל אותם לתחום מבוקש, לשילוב מהיר בשוק העבודה בתפקידים ובמקומות נחשקים, לשכר גבוה, לתנאי העסקה מפליגים ולתרומה לצמיחתה הכלכלית והביטחונית של מדינת ישראל. אך אליה וקוץ בה – מדינת ישראל נמצאת במחסור מתמיד של אלפי מהנדסים בשנה, והדרישה הכללית לבוגרי הנדסה ומקצועות טכנולוגיים נוספים רק עולה עם הזמן. בעוד חמש שנים, כך על פי נתוני משרד האוצר, יהיו חסרים לנו 100 אלף עובדי היי-טק.

אם המדינה לא תתעשת, ולא תדאג כבר היום לטפח את לימודי הטכנולוגיה מגיל הגן, אומת הסטארט-אפ תישאר בלי היי-טקיסטים ובלי הכסף הגדול שזורם לו כיום. מיליארדי הדולרים שמגייסות חברות הטכנולוגיה ירדו להם לטמיון, הכסף הזה יברח מכאן כלעומת שבא, ומי שייהנו ממנו הן רשויות המס במדינות אחרות, כמו אוקראינה, הודו וסינגפור.

נחוצה תכנית לאומית מקיפה, אשר תשקיע הן בחינוך לחשיבה טכנולוגית מעודדת מגדר ומגוון, והן בחינוך למסוגלות והגשמה עצמית, מהגילאים הצעירים ביותר ועד וכולל השירות הצבאי-לאומי.

התכנית שהציגו לאחרונה שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן ושרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, להטמעת לימודי היי-טק כבר מגיל הגן היא צעד נכון ונבון, אך אין בו די. הממשלה חייבת לגבש תכנית כוללת, עם ראייה רחבה ששואבת מגזרים נוספים ומשלבת אותם בעולם ההיי-טק הישראלי, מגזרים שעד כה היו כמעט מודרים.

רובם המכריע של עובדי ההיי-טק בישראל גדלו בערים ובשכונות מבוססות, רובם זכו בצעירותם לשיעורי העשרה וחוגים מדעיים, הודות ליכולת הכספית של הורים מבוססים כלכלית. המענה לצרכי המשק העתידי, מחייב שילוב אוכלוסיות נוספות כבר בגיל הרך.

זקוק לחיזוק דחוף. ההיי-טק הישראלי. אילוסטרציה: BigStock

זקוק לחיזוק דחוף. ההיי-טק הישראלי. אילוסטרציה: BigStock

המפתח לשוויון הזדמנויות ולצמצום הפערים בחברה

הטמעת השכלה טכנולוגית, שטומנת בחובה גם פרנסה טובה, היא המפתח לשוויון הזדמנויות ולצמצום הפערים בחברה – ולשם צריכים לכוון קברניטי הממשלה.

אנו מצויים בפתחה של צומת דרכים. לממשלה הנוכחית יש את כל הכלים להוביל חזון להכשרת דור מהנדסי העתיד של ישראל, שישתלבו בחברות ההיי-טק, בתעשייה הצבאית ובפיתוח הטכנולוגיה של המחר. על המדינה להשקיע משאבים להטמעת החינוך הטכנולוגי עוד בגיל הרך, בקרב כל שכבות האוכלוסייה. צריך לקדם תכנית ממשלתית ללימוד מדעי המחשב ושפות התכנות המובילות כבר מגן חובה ועד י"ב, להכשיר מורים נוספים, וכל זאת בהמשך לעידוד ותמיכה בהשכלה הגבוהה במקצועות הטכנולוגיים, על מנת לאפשר לעובדים שיגיעו לשוק העבודה להשיג תעסוקה איכותית ויצרנית, כזו שתעמוד גם בביקוש ההולך וצומח  להיי-טקיסטים מיומנים כחול-לבן.

אין לי ספק כי בקרב קובעי המדיניות בישראל קיימת ההסכמה כי עלינו כאומה וכחברה לגייס את כל המשאבים הנדרשים במטרה להכשיר את דור המועסקים הבא במקצועות הקשורים לפיתוח, תעשייה והיי-טק, מפני ששם נמצא כוחנו, זהו מנוע הכלכלה והצמיחה של ישראל, ולשם העולם צועד; ובאותה הזדמנות להשיג מוביליות וצמצום פערים.

הכותב הוא רקטור SCE במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים