בריטניה: תביעה של יותר ממיליארד דולר נגד גוגל – גובה עמלות לא חוקיות ומוגזמות

בית הדין לתחרות בבריטניה הגיש בקשה לתביעה ייצוגית נגד גוגל, עם דרישה לפיצוי בסך של עד 920 מיליון ליש"ט (כ-1.28 מיליון דולר), בטענה כי היא מחבלת בתחרות וגובה עמלות מוגזמות ובכך מייצרת "רווחים אדירים ונפוחים" באמצעות "מס לא חוקי שלא מגיע לה"

בקשה לתביעה ייצוגית בבריטניה. Google Play. צילום אילוסטרציה: BigStock

בקשה לתביעה ייצוגית הוגשה נגד גוגל בבריטניה, בטענה לחיובים מוגזמים ולא הוגנים בחנות Play שלה. התביעה מבקשת פיצוי על נזקים של 920 מיליון ליש"ט (1.28 מיליארד דולר) ל-19.5 מיליון בעלי סמארטפוני אנדרואיד בבריטניה, וטוענת כי הנתח של 30% שגוגל גובה עבור רכישות משמעותו כי הצרכנים מחויבים בהגזמה וכי גוגל מחבלת בתחרות.

תביעה דומה הוגשה גם נגד אפל בחודש מאי האחרון, ומאשימה את שתי ענקיות הטק גם בהפרה של חוקי התחרות בבריטניה ובאיחוד האירופי.

התביעה הוגשה על ידי בית הדין לתחרות (Competition Appeal Tribunal) וטוענת, כי גוגל דורשת התקנה מראש ומיקום בולט של אפליקציית Play Store בסמארטפונים ובטאבלטים שעושים שימוש במערכת ההפעלה Android – דרישה שמצמצת את האפשרויות של צרכנים להימנע מהתשלום לגוגל, ובכך "חונקת" את התחרות, מאחר שרוב המשתמשים בבריטניה סומכים על החנות שלה לצורך גישה ורכישה של אפליקציות ופריטים דיגיטליים אחרים.

יתרה מכך, טוענת התביעה, באמצעות ניתוב אנשים לחנות Play, שבה גוגל מעבדת תשלומים על ידי מערכת התשלומים שלה וגובה עמלת שירות של 30% על הרכישות – החברה מייצרת "רווחים אדירים ונפוחים" באמצעות "מס לא חוקי שלא מגיע לה".

דובר של גוגל הגיב בהגנה על הפרקטיקה של החברה, ואמר, כי "Android מעניקה לאנשים יותר אפשרויות מכל פלטפורמה אחרת להחליט באילו אפליקציות או חנויות להשתמש – למעשה, רוב מכשירי ה-Android מגיעים עם יותר מחנות אפליקציה אחת שמותקנות עליהם מראש. אנו מתחרים בצורה הוגנת על מפתחים וצרכנים – 97% מהמפתחים בחנות Play לא משלמים כלל עמלת שירות, והמשמעות היא שהאפליקציות הן חינמיות לצרכנים".

עוד הוא ציין, כי "פחות מ-0.1% מהמפתחים משלמים את העמלה של 30% ורק כאשר הם מרוויחים מיליון דולר. העמלה הזאת היא בת השוואה למתחרים שלנו ומאפשרת לנו להשקיע בצורה תמידית בבנייה של פלטפורמה בטוחה ומשגשגת שמועילה לכל מי שמשתמשים בה. התביעה הזאת מתעלמת מהיתרונות והאפשרויות שמספקת חנות Play, כמו גם מהשוק התחרותי שאנו פועלים בו".

יצוין, כי באחרונה (כנראה בעקבות התביעה של אפיק גיימז) הפחיתה גוגל את עמלת השירות שלה ל-15% עבור מיליון הדולר הראשונים של הכנסות לשנה למפתחים, ולטענתה התוצאה תהיה הפחתה של מחצית מהתשלום של כמעט כל המפתחים בפלטפורמה שלה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים