שר המסחר האמריקני: רישיונות למכור מוצרים לוואווי – בקרוב מאוד

לדברי שר המסחר האמריקני, וילבור רוס, חברות אמריקניות שמוכרות מוצרים לוואוי הסינית יקבלו בקרוב מאוד הקלות קבועות ממגבלות הסחר מול ענקית הטכנולוגיה הסינית

עוד פרק בסאגת המאבק של ארה"ב נגד וואווי. צילום: BigStock

תקווה לחברות אמריקניות שמייצאות מוצרים לוואווי: שר המסחר האמריקני, וילבור רוס, אמר אתמול לאתר בלומברג, כי הרישיונות שיתירו לחברות אמריקניות למכור לוואווי מוצרים "יינתנו בקרוב מאוד". לדבריו, הוגשו 260 בקשות לרישיונות. הוא הביע אופטימיות ואמר, כי הוא מקווה שארצות הברית תשלים את השלב הראשון בהסכם הסחר מול סין כבר עד סוף החודש.

וואווי הפכה במידה רבה לסמל של מלחמת הסחר בין ארה"ב סין. בהיותה יצרנית התקשורת הגדולה בעולם, והשנייה בתחום הסמארטפונים, וואווי היא לקוח גדול מאוד של חברות אמריקניות רבות. לדברי וואווי, רכישותיה בשוק האמריקני הסתכמו בשנה שעברה ב-11 מיליארד דולר.

כזכור, במאי השנה הוספה וואווי לרשימה "שחורה" של חברות שאסור לסחור עמן ללא היתר מיוחד, כשהסיבה המוצהרת של הממשל האמריקני היא סיכוני אבטחה לאומיים. בחודש אוגוסט האחרון האריך משרד המסחר את ה"הרישיון הזמני הכללי", שאפשר לחברות אמריקניות להמשיך למכור חלק ממוצריהן לוואווי, אך רישיון זה אמור לפוג באמצע החודש.

כזכור, במאי השנה הוספה וואווי לרשימה "שחורה" של חברות, שאסור לסחור עמן ללא היתר מיוחד, כשהסיבה המוצהרת של הממשל האמריקני היא סיכוני ביטחון לאומי. בחודש אוגוסט האחרון האריך משרד המסחר את ה"הרישיון הזמני הכללי", שאפשר לחברות אמריקניות להמשיך למכור חלק ממוצריהן לוואווי, אך רישיון זה אמור לפוג באמצע החודש.

ספקיות אמריקניות רבות של וואווי נפגעו מהחלטה זו של הממשל, בהן יצרניות שבבים כמו מיקרון, קואלקום ואינטל, וחברות תוכנה בהן מיקרוסופט, גוגל ועוד. רבות מהן יצאו בגלוי נגד מדיניות זו של הממשל, וציינו כי הדבר עשוי להוביל לפיתוח של מוצרים דומים על ידי חברות סיניות, מה שעלול לאיים על מעמדה של ארצות הברית כמובילה טכנולוגית עולמית.

נשיא מיקרוסופט, למשל, בראד סמית', אמר באחר הראיונות שלו לתקשורת בחודש שעבר, כי בעוד שהוא מבין את הרצון לא לשלב ציוד של וואווי ברשתות בארצות הברית, הוא אינו מסכים אם ההחלטה למנוע מכירות של מוצרים אמריקניים לחברה הסינית. לדבריו, "אם מישהו מהממשל מאמין ש-Windows במחשבים ניידים שנמכרים על ידי וואווי מציבים סיכון אבטחה לאומי לארצות הברית – זהו נושא שבוודאי נרצה לדבר עליו ולחשוב עליו. אבל אנחנו לא חושבים שזהו המקרה", הוא אמר, וציין, גם כי מיקרוסופט הגישה בקשה לרישיון.

"ברגע זה, אין מתחרה סינית בתחום של מערכות הפעלה למחשב", אמר רוס. "האם זהו באמת אינטרס כלכלי של ארצות הברית לא רק ליצור תמריץ, אלא גם ליצור את הצורך לייצר מערכת הפעלה סינית? הרי ברגע שזה יקרה, היא תתחרה בנו בכל העולם", הוא אמר.

במשך חודשים רבים מאשימים גורמים אמריקניים רשמיים כי וואווי פועלת לחתור נגד אינטרסים של ביטחון לאומי ומדיניות החוץ של ארה"ב. בעבר ציין רוס, כי הרישיונות יינתנו רק למכירות של מוצרים שאינם מציבים סיכוני ביטחון לאומי.

וואווי, מצידה, מכחישה בתוקף את הטענות, כי היא מהווה איום על ארצות הברית וכי יש לה קשרים לממשל הסיני. היא אף ציינה, כי אינה רוצה להיות חלק מהסכם סחר אמריקני-סיני כללי וכי היא מעדיפה לפתור את הנושא ישירות מול גורמים אמריקניים רשמיים.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים