האינטרנט של המוח

פרופ' מיצ'ו קאקו, פיזיקאי וסופר, חוזה את הגלים הבאים של הטכנולוגיה, שיואצו כשחוק מור יתמוטט – בעתיד הקרוב התבונה המלאכותית והננוטכנולוגיה ישנו את חיינו, ובעתיד הרחוק יותר – אינטרנט מוחי

מיצ'ו קאקו, פרופסור לפיזיקה תאורטית בסיטי קולג' של אוניברסיטת העיר ניו יורק, ממנסחי תאוריית שדה המיתרים ומחבר רבי מכר בתחום המדע הפופולארי, שבהם הוא מנגיש את המדע לציבור, היה אחד הנואמים המרכזיים בכנסScience in the age of experience, שערכה חברת דאסו סיסטמס בבוסטון. בהרצאותו דיבר קאקו על הגלים הבאים של הטכנולוגיה, וכיצד ישתנו חיינו בעתיד בעקבות התבונה המלאכותית והננוטכנולוגיה.

"העושר לא מגיע מכך שאחד ימכור לשני, או שהממשלה תיקח מסים ותדפיס כסף" אמר קאקו בהרצאתו, "כל אלו משחקים סכום אפס, העושר נוצר בשל התקדמות המדע והטכנולוגיה. אבל מדע וטכנולוגיה לא נוצרים בבת אחת, הם באים בגלים.

"הגל הראשון היה לפני 200 שנה, כשהפיזיקאים חקרו אז על חוקי התרמודינמיקה – תורת החום. אנחנו יכולים לחשב לפי חוקי ניוטון כמה אנרגיה נדרשת כדי להסיע קטר ולהפעיל מנוע קיטור. זה הניע את המהפכה התעשייתית. פתאום היה לאנשים עושר בלתי יתואר בזכות הקמת קווי הייצור. שמונים שנה לאחר מכן, גילו מדענים את חוקי החשמל והמגנטיות, והמצאות אלה הכניסו אותנו לעידן החשמל.

"שמונים שנה לאחר מכן, אנחנו הפיזיקאים עבדנו על תורת הקוונטים. גילוי זה נתן לנו את הטרנזיסטורים, הלייזר וכל הפלאים שאתם רואים מסביבכם, בבית, בטלפון הסלולרי ועוד.

"אם הקיטור גרם לגל הראשון, החשמל לגל השני, ותורת הקוונטים הביאה לגל השלישי של הטכנולוגיה, מה יהיו הגלים הרביעי והחמישי, שיהפכו את החברה על פניה? אני אומר, שהגל הרביעי יהיה פיזיקה ברמה המולקולרית. הגורמים שאנו מזהים עם גל זה הם התבונה המלאכותית – ירידה לרמת הנוירונים, ננוטכנולוגיה וביוטכנולוגיה. הגל החמישי שיתממש בין אמצע לסוף המאה ה-21 יהיה כאשר נגלה את חוקי הפיזיקה ברמה האטומית – הינע היתוך, מחשבים קוונטיים ורשתות מוחיות".

יום אחד, די בקרוב, חוק מור יתמוטט

"אנו מכירים את חוק מור, שלפיו עוצמת המחשוב מכפילה את עצמה כל 18 חודשים. זו הסיבה למהפכת המחשוב של היום, אך חוק מור מתחיל להאט את הקצב. יום אחד, די בקרוב, הוא יתמוטט. עמק הסיליקון יהפוך לחגורת החלודה מהר יותר ממה שאתם חושבים. עושרן של מדינות רבות ישובש כאשר חוק מור יתמוטט. זה עשוי לקחת חמש, עשר או 15 שנים, אבל לאחר מכן נצטרך לעבור לדורות חדשים של מחשוב – מחשבים אטומיים, מחשבי DNA, מחשוב אופטי, מחשבים קוונטיים – אבל איננו מוכנים כרגע לאף אחת מהאפשרויות.

"בשלב הבא נגיע לרמה האטומית של המוח עצמו. העתיד של האינטרנט הוא הרשת המוחית, Brain net. במקום לשלוח אותות דיגיטליים, נשלח רגשות, תחושות, זיכרונות. הזיכרון הראשון נשלח באינטרנט כבר לפני שנתיים. אנו גם יכולים לצלם חלומות. הרשת המוחית תגרום למהפכה בכל התחומים. מי ירצה לצפות בטלוויזיה? הטלוויזיה והקולנוע לא השתנו משמעותית (למרות השיפורים הטכנולוגיים) עשרות שנים. עדיין מדובר על צפייה בסרטים והאזנה לפס הקול ברמקולים. חישבו על זה, צעירים – במקום לשלוח אימוג'י של פנים מחייכות, הם ישלחו רגשות וזיכרונות מהמוח שלהם בסוף כל משפט".

מה יניע את עידן המידע?

"נחזור לגל הרביעי, מה יקרה בעשרים השנים הקרובות? ראשית, הנפט עם דלקים מאובנים אחרים הניעו את המהפכה התעשייתית. מה יניע את עידן המידע? ובכן, התשובה היא נתונים. נתונים יחליפו את הנפט כמטבע של העתיד. אבל נפט גולמי צריך לעבד ולהפוך לתוצרי נפט באמצעות בתי הזיקוק. אותו הדבר עם הנתונים. הנתונים צריכים לעבור האחדה, צריך לנתח אותם ולאחר מכן יש צורך לעשות ויזואליזציה שלהם. כמעט כל דבר שאנו עושים בחיי היום יום, כמעט כל תעשייה וכל תחום אחר בחיינו בסופו של דבר ימוחשב, יעבור דיגיטציה ויעובד חזותית באמצעות מציאות מדומה וטכנולוגיות נוספות.

"עכשיו עומדים בפנינו כמה אתגרים – הראשון, האם אנו יכולים לסמלץ את החיים עצמם? כבר היום בחדרי ניתוח המנתחים יכולים לקבל את האינטרנט לתוך המשקפיים שלהם ולהוריד סריקות MRI. בבתי ספר לרפואה עושים היום דיגיטציה של גוף האדם כדי שלא יהיה צורך לנתח גוויות. למעשה, כבר היום אנו משתמשים ברובוטים לביצוע הניתוח (כדוגמה הוצג הרובוט דה וינצ'י הישראלי. א.ב.). בעוד זמן לא רב, הרובוטים יבצעו את כל הניתוח. ניצור הדמיה של גוף החולה ונתכנן את הניתוח, נלחץ על כפתור והניתוח יתבצע על ידי הרובוט.

"הכוח של התבונה המלאכותית ישנה את פני הרפואה, כי בינה מלאכותית טובה בזיהוי תבניות. כבר היום, אם נעשה תחרות בין רופאים שמפענחים צילומי רנטגן, CT או MRI  לבין רובוטים, הרובוט ינצח בכל מבחן. רובוט יוכל לגלות סרטן, יוכל לזהות אלצהיימר בשלבים הראשונים, ובכלל יוכל להכיר את גוף האדם טוב יותר מהאדם עצמו. האם משמעות הדבר שנחליף את הרופאים האנושיים? לא. בסופו של דבר האדם הוא זה שיצטרך לקבל את ההחלטה הסופית. רק האדם יוכל לקבל החלטות בנושאי חיים ומוות. אבל העומס בפענוח אינספור צילומי MRI, העומס בחיפוש כימיקלים מתאימים לתרופות חדשות והעומס של ניתוח הנתונים הגולמיים יתבצע על ידי רובוטים.

"גם המציאות המדומה תשתלב בכל פעילות אנושית. מדענים יוכלו לצעוד דרך מולקולת DNA. אדריכל יוכל לצפות במה שתכנן וללכת בתוך המבנה. נשתמש במציאות מדומה כדי להמחיש תופעות מורכבות. ואם אתם לא אוהבים משקפי מציאות מדומה, נכניס את המציאות המדומה לעדשות מגע. זה העתיד של האינטרנט בשנים הקרובות… תמצמצו ותהיו און ליין. עדשות המגע האלה גם יזהו פנים אנושיות: כתסתכלו על מישהו תראו את הביוגרפיה שלו ליד הגוף שלו. אם ידברו איתכם בסינית, המחשב יתרגם מיידית לאנגלית. תוכלו להבין עם מי אתם מדברים. נניח שאתם נמצאים במסיבת קוקטייל ויש שם לקוחות חשובים, אך אינכם יודעים מי הם – בעתיד נוכל לדעת בדיוק למי כדאי להיצמד במסיבת קוקטייל.

"לחיות בעתיד זה כמו לחיות על הסיפון של מסע בין כוכבים – תלך לחדר, תזיז את ידיך ותעביר את עצמך לחלל, לירח, למאדים, או סתם לאתר נופש על כדור הארץ. תוכל להתאים את המציאות לצרכים שלך".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים