ממציא האנדרואיד עזב את גוגל ב-2014 בשל חשדות להטרדה מינית

אנדי רובין - מי שייסד והיה מנכ"ל Android, שנקנתה על ידי גוגל ושהפיתוח שלה הפך למערכת ההפעלה הנפוצה בשימוש אנדרואיד - עזב את שורותיה של הענקית לאחר בירור בנוגע ל-"התנהגות לא הולמת", כך נחשף כעת ● בשל הגילוי יצא רובין לחופשה מחברת המובייל שהקים, Essential

אנדי רובין, ממציא האנדרואיד - ו-Essential. צילום: יויצ'ירו אקיאמה, מתוך ויקיפדיה

אנדי רובין, ממציא האנדרואיד (Android), שהיה ממונה על תחום מערכת ההפעלה בשורות הענקית ממאונטיין וויו, עזב את גוגל (Google) לפני שלוש שנים, זמן קצר לאחר שחקירה פנימית בחברה מצאה שהיה מעורב לכאורה ב-"יחסים לא הולמים" עם עובדת הכפופה לו.

מאוחר יותר ייסד רובין את יצרנית הטלפונים החכמים Essential, שזכתה לרוח גבית מהחברות Tencent, פוקסקון (Foxconn), שותפת הייצור של אפל (Apple), ואמזון (Amazon), שהחליטו להשקיע במכשיר שהיא מייצרת 300 מיליון דולרים.

אלא שכעת יצא רובין לחופשה מחברתו החדשה, וזאת לאחר שהעיתון The Information דיווח על החשדות שנקשרו בשמו בזמן שעבד בגוגל. לפי הדיווח, שציין מקורות אנונימיים רבים, העזיבה הגיעה אחרי שאשה שעבדה תחתיו בחטיבת האנדרואיד הגישה תלונה למחלקת משאבי האנוש של ענקית החיפוש בדבר יחסיה עם רובין.

רובין, מהנדס אמריקני ויהודי, עבד בגוגל במשך תשע שנים, החל מ-2005, לאחר שרכשה את אנדרואיד שאותה הקים. הוא כיהן כסגן נשיא מערכת ההפעלה של גוגל ופיקח על פיתוח מערכת אנדרואיד עד שהוחלף על ידי סונדר פיצ'אי. על שמו רשומים 17 פטנטים, והוא בעל הון המוערך בכ-100 מיליון דולר. במהלך 2013 מונה על ידי לארי פייג' לנהל את מחלקת הרובוטיקה בגוגל, אך כאמור, עזב את משרתו הנחשקת בגוגל ב-2014.

"לא עשה זאת בגוגל או מאז"

דוברו של רובין, מייק סיטריק, אמר כי העזיבה של איש ההיי-טק הוותיק את גוגל לא הייתה קשורה לחקירה המדוברת, וכי רובין מכחיש שהיה נתון במערכת יחסים עם האשה שעבדה תחתיו במחלקה.

"כל מערכת יחסים שהייתה למר רובין בזמן שהיה בגוגל הייתה בהסכמה", אמר הדובר שהסביר כי רובין לא קיבל מעולם הודעה מטעם גוגל שקבעה כי התנהג בצורה בלתי הולמת בזמן העסקתו בה, ו-"הוא אכן לא עשה זאת, גם לא בגוגל או מאז", הוסיף הדובר.

דובר Essential, שאותה הקים רובין לאחר עזיבת גוגל, אמר בתגובה לדברים כי בישיבת מועצת המנהלים של החברה בתחילת החודש ביקש המייסד לצאת לחופשה על מנת "לעסוק בעניינים אישיים". הדובר מסר כי "מועצת המנהלים הסכימה (לבקשתו – ג"פ) והנשיא שלנו, ניקולו דה מאסי, ימשיך לנהל את הפעילות היומיומית ב-Essential".

MeToo# – הנורמה משתנה ויש מי שמשלמים את המחיר

יצוין כי מדיניותה של גוגל אוסרת, מן הסתם, על עובדים לקיים יחסים עם הכפופים להם. הדיווחים על רובין מגיעים בתקופה שבה עמק הסיליקון, כמו גם עולמות הבידור, הפוליטיקה והתקשורת העולמיים מתמודדים עם שינוי מהותי בהלך הרוח ובהתנהלות הרווחת שיצרו נורמה קלוקלת.

כך למשל מטלטלת כעת את ארצות הברית חשיפה אחרונה של התנהגות לא הולמת, מנצלת וראויה לכל גנאי, שבה מואשם המגיש הוותיק של התכנית Today, מאט לאואר, והודעתה של רשת NBC שהכריזה על פיטוריו.

ניתן להתייחס לקמפיין MeToo# – שהושק ברחבי המדיה החברתית באינטרנט, והביא לסדרת חשיפות והאשמות בדבר התנהלות סקסיסטית, הטרדות או אפילו תקיפות מיניות – כאחד הגורמים שייצרו את השינוי בתפישה, שינוי מבורך שמביא כעת לכך שאנשים כמו רובין נאלצים לשלם מחיר על התנהגותם, שנחשבה כנורמטיבית עד לפני זמן לא רב.

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

 1. זה שאינו יודע לשאול

  ברור שיש לגנות כל ניצול מרות להשגת מין.
  השאלה הגדולה היא מה יקרה אם יקום קמפיין נגדי "She or He Too" לא קודמתי לא קיבלתי תפקיד / עבודה כי היא או הוא קיימו יחסים לא נאותים.
  במקום שמגזין מכובד כמו דיילי מיילי (שאמשיך לקרוא למרות הכתבה הזאת) יעסוק בטכנולוגיה הוא נגרר לרכילות צהובה.
  אם הכתבת הנכבדה סבורה שבכל זאת צריך לעסוק בנושא כאן אז ראוי, שתואיל בטובה לפעול באיזון הראוי ולבחון מה מידת הפגיעה באוכלוסיה הנורמטיבית של נשים וגברים, זו שלא הסכימה לנורמות של הארווי ויינשטיין לצורך מילוי חשבון הבנק השלה במליוני דולרים תמורת הסכמה או הסכמה שבשתיקה לאורך שנים.
  אגב, ההתנהגות הזאת לא נחשבה נורמטיבית בעם היהודי מאז מעשה בת שבע ודוד…

אירועים קרובים