תוכן שיווקי

מהפכת הרשת הפרטית מגיעה לארגונים בישראל; למה עכשיו ומה היא נותנת?

הרשת הפרטית פותחת אפשרויות עצומות: שירות מובטח ומתועדף, זמן תגובה חסר תקדים ואבטחה שטרם נראתה ● רשת הסלולר הפרטית המבוססת על 5G Standalone שונה ממה שהכרתם עד היום

26/03/2024 12:34
רשת סלולר פרטית - הדבר החם הבא בעולם הטלקום.

כתב: גיא רונן, בשיתוף פרטנר עסקים.

שוטר נקלע לתאונת דרכים קשה. המצלמה שעל דש בגדו מתעדת את הזירה ומעבירה את התיעוד לחמ"ל המשטרתי. מהחמ"ל יוצא השידור היישר לניידות נוספות באזור, למגן דוד אדום ולבתי החולים. בינתיים, לזירה מגיעים עוד ועוד כוחות, וגם לא מעט אזרחים. הרשת הסלולרית הציבורית נופלת, אבל זו של המשטרה ממשיכה לתפקד ברציפות.

כדי שהתרחיש הזה יתממש צריכים לקרות שני דברים: 1. רשת סלולרית פרטית, עם שירות מתועדף ומובטח, שמשרתת את המשטרה ומקושרת לכוחות הרלוונטיים; ו-2. הרשת הזאת צריכה להישען על 5G Standalone (ובקיצור, 5G SA), ששונה דרמטית מטכנולוגיית הדור החמישי שרובנו מכירים וצורכים.

הרשת הזו נפרסת בימים אלה בישראל ויכולה לשמש מחסנים לוגיסטיים, ערים חכמות, בתי חולים ונמלים, מפעלים ואצטדיונים, חברות טק עתירות מכשירים עם סניפים במקומות שונים בעולם, וכאמור – גופי שיטור, ביטחון ופיקוח.

רשת ה-5G SA מאפשרת לחלק את משאבי הרשת הסלולרית ל-"סלייסים", לתעדף בתוך הרשת מכשירים ושירותים ספציפיים, ולהבטיח לכל סוג את איכות השירות שתביא אותו לתפקוד מרבי. לדוגמה: קצב Upload מינימלי למצלמות ו-Latency (זמן השהיה) נמוך לרכיבי ייצור.

יגאל גלעדי, סמנכ"ל חטיבת ההנדסה של פרטנר.

יגאל גלעדי, סמנכ"ל חטיבת ההנדסה של פרטנר. צילום: יח"צ

"דור 5 מעניק חוויית שירות משופרת לצרכנים פרטיים, אך האימפקט הדרמטי שלו יתבטא בסקטור העסקי", אמר יגאל גלעדי, סמנכ"ל חטיבת ההנדסה של פרטנר. "הוא נבנה כדי לתת מענה למכשירים מחוברים, לרובוטיקה, רחפנים, מכשירי IoT ומפעלים שמחייבים ניטור 24/7. הרעיון הוא לחבר את כל מה שנמצא במפעל, בקמפוס או באנטרפרייז, על כל סניפיו ותחנותיו (גם בעולם), לרשת סלולרית אחת הנבדלת מהרשת הציבורית, עם יכולות שאין באף פתרון אלחוטי אחר".

מה נותנת לנו הרשת הפרטית?

הרשת הפרטית אמורה לספק מענה אופטימלי לכלל המכשירים והשירותים שבכיסוי שלה. נוסף על ה-Latency הנמוך, נקבל רציפות ושרידות מרביות. זה קריטי לחירום או לאירוע רב משתתפים כגון משחק כדורגל, הופעה או הפגנה, כשרשתות הסלולר הציבוריות עלולות להיות בתפקוד חסר.

יתרון מובהק נוסף של ליבת ה-5G Standalone הוא רמת האבטחה, מפני שהדאטה העוברת בין מכשירים נשארת בתוך הרשת הפרטית. כמו כן, רק מכשירים שנושאים את מאפייני הרשת הספציפית יכולים להתחבר אליה ולכן, מרכז פיתוח בארץ יכול לתקשר עם תחנות קצה בחו"ל.

בזמני חירום, ובייחוד בעתות של ריבוי תקיפות סייבר – כפי שמתרחש בימים אלה של המלחמה – רשת פרטית מבוססת 5G SA עשויה להיות פתרון אידיאלי לחברות שלא יכולות להרשות לעצמן השבתה. פרטנר עסקים מציעה שני מודלים: רשת פרטית עצמאית עם ליבה שיושבת באתר הלקוח, או רשת נפרדת ומתועדפת, שליבתה באתר פרטנר. גלעדי ציין שלפי שעה, נראה שהפתרון המשולב – רשת ששוכנת באתר הלקוח אך מנוהלת ומתוחזקת מקצה לקצה על ידי אנשי פרטנר – הוא המועדף בקרב הלקוחות. העובדה שמדובר בספקית פתרונות תקשורת, IT ואבטחה גדולה, שהיא גם אינטגרטורית של סל מוצרים מבתי היצרנים המובילים בעולם, מבטיחה ללקוחות פתרונות אופטימליים, במסגרת של One Stop Shop.

אחרי שנים של דשדוש מסוים, ישראל מדביקה את הפער בתחום הטלקום ומקנה לחברות ולארגונים אפשרויות תקשורת חדשניות. מהפכת ה-5G היא מרכיב מרכזי במגמה הזאת, והיא מביאה עימה מגוון חסר תקדים של יכולות.

אירועים קרובים