קרן חדשה תעניק 100 מיליון דולר לשיתוף פעולה טכנולוגי בין ישראל וארצות הברית

הנשיא רובי ריבלין אירח במשכנו את הפילנטרופ ואיש העסקים מורט צוקרמן, כהוקרה על שייסד את תוכנית STEM שנועדה לתמוך ולקדם מחקר משותף בין חוקרים בשתי המדינות באמצעות מלגות ויוזמות חינוכיות בתחומי מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה

מורט צוקרמן לוחץ את ידו של נשיא המדינה, רובי ריבלין. צילום: ישראל הדרי

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח אתמול (ב') במשכנו את איש העסקים והפילנטרופ מורט ב. צוקרמן במסגרת תוכנית המנהיגות STEM שייסד. תוכנית זו נועדה לתמוך ולקדם מחקר משותף בין חוקרים בארצות הברית וישראל באמצעות מלגות ויוזמות חינוכיות בתחומי מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה.

תוכנית STEM, לה תרם צוקרמן 100 מיליון דולר, תעניק לחוקרים אמריקנים בשלבי דוקטורט ופוסט-דוקטורט אפשרות לשתף פעולה עם חוקרים באוניברסיטאות ומוסדות המחקר המובילים בישראל – הכוללים את האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון, אוניברסיטת תל אביב ומכון ויצמן למדע, הנמנים עם הגופים האקדמיים המתקדמים בעולם.

מלבד צוקרמן, לקחו חלק באירוע מטעם תוכנית STEM גם אריק ג'יי. גרטלר וג'יימס ס. גרטלר, וכן ראשי המוסדות האקדמיים המשתתפים בתוכנית: נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-שושן; נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר; נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא; נשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' דניאל זייפמן; ופרופ' יפה זילברשץ, ראש הוועדה לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה.

עומדים משמאל לימין: ג'יימס ס. גרטלר ואריק ג'יי גרטלר, נאמני קרן צוקרמן; פרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון וייצמן למדע; פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב; פרופ' יפה זילברשץ, ראש הוועדה לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה; פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון; פרופ' מנחם בן-שושן, נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים. צילום: ישראל הדרי

עומדים משמאל לימין: ג'יימס ס. גרטלר ואריק ג'יי גרטלר, נאמני קרן צוקרמן; פרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון וייצמן למדע; פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב; פרופ' יפה זילברשץ, ראש הוועדה לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה; פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון; פרופ' מנחם בן-שושן, נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים. צילום: ישראל הדרי

באמצעות חשיפת חוקרים אמריקנים בשלבי דוקטורט ופוסט-דוקטורט למחקר פורץ הדרך בישראל ולתרבות הסטארט-אפים, תניב תוכנית STEM דור מנהיגים אקדמיים, מדעיים ומובילי תעשייה הניחנים ברוח יזמות וחדשנות. בד בבד, התוכנית תחזק את מעמדם של מוסדות המחקר הישראליים כמרכזים עולמיים של חדשנות מחקרית באמצעות גישה למקורות מימון בהיקף גדול הדרושים לפיתוח מעבדות מחקר, פרויקטים ותוכניות מהשורה הראשונה.

במשך הזמן, התוכנית תאפשר לחזק את השותפות בין ארצות הברית לישראל לאחר שהחוקרים ישובו לארצות הברית כשביססו קשרים ארוכי טווח. במקביל, המנהיגים האקדמיים הישראלים יחזרו ארצה למוסדות המחקר וימשיכו בבניית גשרים של עבודה משותפת עם עמיתיהם האמריקנים ובכך יניעו את המאמץ הכולל לשיתוף פעולה מדעי בין המדינות.

לא שמן, לא זהב ולא כסף

הקבוצה הראשונה, המונה 14 חוקרים החלה פעילותה בשנה אקדמית זו של 2016-2017 וכוונת התוכנית היא להבטיח כי הפרויקטים האקדמיים והפעילויות החינוכיות יימשכו לא הגבלת זמן. במהלך 20 השנים הבאות תזרים התוכנית מעל 100 מיליון דולר מהם ייהנו לא רק החוקרים אלא גם הציבור בכללותו.

ריבלין אמר במפגש כי "מהות המדע היא חוקים. אך ייתכן והחוק החשוב ביותר הוא שיתוף פעולה, ופיתוח מודרני יכול לקרות רק בשיתוף פעולה. אדם אחד יכול לחשוב ולגלות, אך כשאנו פועלים יחד אנו חולקים ניסיון ומתקדמים באמת.

"כישראלי, אני יודע כי אחד האנשים הגדולים שעזר לנו זה אתה", אמר הנשיא לצוקרמן. "עזרת לנו ליצור משהו שמביא לישראל הערכה רבה בכל העולם – חינוך ואחריות. כבוד עבורנו לקבל אותך בבית הנשיא."

לדברי צוקרמן, "הייתי אורח במדינה הזו פעמים רבות ותמיד נפעמתי מההישגים הרבים של המדינה. זו חברה שיודעת לפתח, לצמוח מתוך קשיים וליצור מדינה שהיא  בהחלט נס. תמיד הערצתי את מה שהישראלים מסוגלים להשיג במדינה שלא עשירה במשאבים טבעיים אך עשירה במשאב האנושי. זה לא שמן, לא זהב ולא כסף, אלה אנשים המוכנים לעבוד קשה ולעיתים להילחם קשה ואני מעריץ של ישראל. עבורי זו הזדמנות מיוחדת לדבר. כבוד עבורי ועבור כולנו להיות פה."

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים