- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

Duolingo: האפליקציה שתוציא אתכם עם שפה חדשה

אנגלית היא אמנם השפה השלטת בעולם (המערבי לפחות) מזה הרבה מאוד שנים, והולכת ומעמיקה את אחיזתה, אבל לא תמיד היא לבדה מספיקה. הכפר הולך והופך גלובלי, השווקים הולכים ונפתחים והדרישות הולכות וגדלות. אנשי עסקים ישראליים רבים עושים כיום ביזנס עם מדינות שבעבר היו פחות פתוחות לנו.

ברוב הפעמים, אנשים שעושים עסקים בעולם יודעים אנגלית, גם מהצד השני. אבל גם במקרים כאלה, רצוי לפעמים לדעת את שפתו של השותף העסקי הבינלאומי הקרוב שלנו. ביטויים שיש רק באותה השפה, מילים בעלות משמעות שונה והבנה טובה יותר יכולים לעשות לפעמים את ההבדל. שלא לדבר על זה שהכרת שפות נוספות יכולה לעזור מאוד גם כשנוסעים לחו"ל לצרכי תיירות.

הבעיה היא שלא לכולם יש חוש לשפות וככלל, לימוד שפה הוא לא תמיד מטלה קלה. יש גם כאלה שהחשק ללמוד שפה יוצא להם באמצע התהליך. אפליקציה בשם Duolingo מתיימרת לאפשר למשתמשים בה לעשות את זה בחינם ואפילו ליהנות תוך כדי. בנוסף, בניגוד לקורסים בבתי ספר לשפות, כל אחד יכול להתקדם בתהליך הלימוד באמצעותה בקצב שלו.

צריך להדגיש כבר עכשיו שאם אתם יודעים רק עברית – האפליקציה הזאת לא מיועדת לכם, שכן היא מאפשרת ללמוד ספרדית, צרפתית, גרמנית, פורטוגזית או איטלקית ליודעי אנגלית – ולהפך: מאפשרת ללמוד אנגלית לכל מי שמכיר את השפות הללו. כך שאם עליתם מאחת המדינות שדוברות את השפות הללו ואתם לא יודעים אנגלית, יש לכם הזדמנות לתקן את זה.

Duolingo לא מיועדת גם לאלה שרוצים ללמוד את כל רזיה הרבים של כל אחת מהשפות האלה. היא אמנם מגיעה גם לרמות גבוהות, אולם מיועדת בראש ובראשונה לדעת איך לשוחח, לקרוא ולכתוב בהן ברמה סבירה.

האפליקציה מאפשרת להירשם אליה באחת משלוש דרכים: דרך חשבון גוגל (Google) או פייסבוק (Facebook), או באמצעות פתיחת משתמש חדש במיוחד לצורך האפליקציה הזו. לאחר הליך הרישום הקצר, כל שנותר לעשות הוא לבחור איזו שפה רוצים ללמוד – ולצאת לדרך.

מי שבוחר את הקצב והרמה של הלמידה הוא המשתמש. כמו בתהליכי למידה רבים של שפות, הרמה הולכת ועולה – מהבסיס ועד לרמות גבוהות יותר, בהתאם להתקדמות של כל סטודנט סלולרי. קודם כל היא מלמדת אתכם כמה מילים אלמנטריות ואחר כך מתקדמת למשפטים וביטויים, שמות של מאכלים, חיות, צמחים וכך הלאה, עד שמגיעים לרמות הגבוהות באמת, שבהן לומדים פעלים, זמנים, הטיות ועוד. הלימוד חולש על פני שלל נושאים, רבים ומגוונים.

השיעורים עצמם מקלים על הלימוד, אולם מה שיכול להקשות הוא שבניגוד לשפות אחרות, העברית והאנגלית של היומיום, שאת שתיהן רוב הישראלים יודעים, לא כוללות ניקוד וסימנים מיוחדים. אלא שגם כאן יש פתרון: ניתן לעקוף את הבעיה הזאת על ידי הוספת מקלדת ייעודית לשפה שלומדים.

במהלך השיעור האפליקציה מציגה בכל פעם מילה חדשה (או משפט חדש), מסבירה מה פירושה, מלמדת אותנו להגות, לקרוא ולכתוב אותה – ובסוף מאפשרת לנו לבחון את עצמנו, עד כמה הבנו את המילה. בכל שיעור לומדים כמה מילים שכאלה, מספר הטעויות שעומד לרשותו של הסטודנט הסלולרי הוא ארבע בכל שיעור ואם טועים יותר, צריכים להתחיל מחדש. במקרה ששכחתם את השיעור או את חלקו, או שאתם רוצים לחזק את מה שכבר למדתם – אפשר לחזור על השיעור בכל עת שרוצים.

אחד היתרונות הבולטים ב-Duolingo היא העובדה שהיא עוקבת אחרי ההתקדמות ומאפשרת לראות בצורה גרפית כמה מילים חדשות נלמדו בכל שיעור, מה היה אחוז ההצלחה, כמה ניסיון נצבר ומתי עוברים לרמה חדשה. אפשר גם לקפוץ קדימה ולבחור לבד את הנושאים לשיעורים הבאים, אבל זה לא מומלץ. תנו לאפליקציה לעשות לבד את מה שהיא יודעת. בנוסף, היא מאפשרת שיתוף בין מספר משתמשים ומספקת את המעקב הנדרש עבור כל אחד מהם, בכל שפה שהם לומדים.

להורדה מ-AppStore לחצו כאן [1].

להורדה מ-Google Play לחצו כאן [2].