- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

סמסונג ניצחה את אפל במערכה משפטית באוסטרליה – והפסידה לה בצרפת

סמסונג (Samsung) זכתה בסיבוב נוסף במערכה המשפטית שלה מול אפל (Apple), כאשר בית המשפט באוסטרליה ביטל בסוף השבוע את האיסור למכור במדינה את מחשבי הלוח מדגמי Galaxy Tab 10.1 מתוצרתה. האיסור בוטל חמישה חודשים לאחר שהוטל, ביולי האחרון, ובדיוק בזמן לקראת עונת הקניות של חגי סוף השנה.

לעומת זאת, מעברו השני של העולם, בפריז, דחה בית המשפט את בקשתה של סמסונג לאסור על המכירה בצרפת של המכשירים מדגמי iPhone 4S של אפל, ואף קבע, כי על סמסונג לשלם לאפל הוצאות משפט בסכום של 100 אלף יורו. סמסונג הודיעה, כי תבחן את פסק הדין בקפידה ותנקוט בכל האמצעים המשפטיים הנחוצים כדי להגן על הקניין הרוחני שלה.

בשבוע שעבר דחתה [1] השופטת לוסי קוה מבית המשפט המחוזי בסן חוזה, קליפורניה, את בקשתה של אפל להוציא צו מניעה זמני שיאסור על סמסונג למכור את מכשירי Galaxy. השופטת נימקה את החלטתה בכך ש-"לא הוכח שצו מניעה שיאסור על מכירת המכשירים של סמסונג יוכל למנוע גרימת נזק שאינו בר תיקון לאפל". אפל הגישה ערעור על החלטה זו.

בסך הכול נפתחו מאז אפריל 30 תיקים ב-10 מדינות במסגרת קרבות הפטנטים בין אפל לסמסונג. התביעה הראשונה בארצות הברית הוגשה על ידי אפל באפריל, בטענה שהטלפונים החכמים ומחשבי הלוח מדגמי Galaxy של סמסונג הם "חיקוי בוטה" של מכשירי iPhone ומחשבי iPad מתוצרתה של אפל. סמסונג מיהרה להגיש תביעות נגדיות, ובסך הכול הגישה בקשות לצווי מניעה שיאסרו על אפל למכור מכשירים מדגמי iPhone 4S ביפן, צרפת, איטליה ואוסטרליה.

קץ הסכסוך בין שתי החברות לא נראה באופק. בסך הכול, אמורות המכירות של מחשבי הלוח ברחבי העולם להסתכם ב-2011 ביותר מ-50 מיליון יחידות. אפל מכרה עד כה יותר מ-30 מיליון יחידות של מחשבי iPad, והיא צפויה לשמור על מעמדה המוביל בשוק זה לפחות בעתיד הקרוב.

פלוריאן מילר, מומחה לקניין רוחני, אמר ש-"אם הבקשה שהגישה סמסונג לצו מניעה תידחה גם באיטליה, נראה שהן בה והן באפל יצטרכו להבין שאי אפשר לנצח בריצת מרתון בקצב של ספרינט". הכינוי "ספרינט" מתייחס בהקשר זה לבקשות לצו מניעה זמני שאותן מתבקש בית המשפט לקבל בתום בדיקה קצרה ומהירה. "הבעיה היא שלאחר שבית המשפט דוחה בקשה לקבל צו מניעה זמני, מתערערת במידה מסוימת גם המהימנות של הטענות שמעלה התביעה בהמשך".