- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

מחקר של אינטל: אובדן מחשב נייד יכול לעלות לתאגיד יותר מ-49 אלף דולרים

מחקר חדש שבוצע על ידי מכון המחקר פונמון עבור ענקית המעבדים אינטל, מגלה שלאובדן מחשב נייד יכולות להיות השלכות כספיות כבדות לתאגיד שהמחשב שייך לו. לפי המחקר, מחשב שאובד במקומות כמו שדות תעופה, מוניות או בתי מלון ברחבי העולם, עולה לתאגיד בממוצע כ-49,246 דולרים. סכום זה משקף את ערך המידע השמור במחשב, מעבר לעלות המחשב עצמו. למעשה, המחקר חושף שדווקא המידע, ולא המחשב עצמו, הוא הסיבה העיקרית לדחיפת העלויות הנגרמות לארגון בגין אובדן המחשב.

הסכום חושב לפי ניתוח של 138 מחקרים לגבי אובדן וגניבת מחשבים, וכולל את העלויות הקשורות בהחלפת המחשב, ניסיון לאתרו, פריצה למידע של הארגון, אובדן זכויות קנייניות בגין חשיפת המידע, אובדן הפרודוקטיביות למשך זמן מה והוצאות הקשורות לייעוץ חוקי ורגולטורי. הפריצה לנתוני החברה מהווה לבדה כ-80% מהסכום הממוצע המחושב.

מהמחקר עולה שככל שהחברה מאחרת בגילוי אובדן או גניבת המחשב, כך עולים גם הנזקים הכספיים שנגרמים לה. אם החברה מגלה על אובדן המחשב ביום שבו זה קרה, הסכום הממוצע של הנזקים מגיע ל-8,950 דולרים. לאחר יותר משבוע הוא יכול להגיע ל-115 אלף דולרים. כמו כן, יש חשיבות לבעל התפקיד שאיבד את המחשב. בעוד שמחשב ששייך למנהל מהשורה גורם נזק ממוצע של כ-28 אלף דולרים, מחשב של מנהל בכיר או דירקטור יגרום לנזק של יותר מ-60 אלף.

המחקר מציע גם כמה פתרונות להקטנת העלויות במקרה של אובדן או גניבת מחשב נייד. כך, לדוגמה, מחשב עם כונן קשיח מוצפן "זול" יותר לחברה בכ-20 אלף דולרים לעומת מחשב זהה עם כונן לא מוצפן.

מולי אדן, סגן נשיא ומנכ"ל קבוצת הניידות באינטל: "יותר ויותר עובדים מוותרים על המחשב השולחני שלהם לטובת מחשב נייד, שמעניק למשתמשים גידול בפרודוקטיביות וחופש שרק ניידות יכולה להעניק. מכיוון שהמגמה הזו מתחזקת, המחקר מציע שחברות צריכות לעמוד על המשמר כדי לבדוק שמערכות האבטחה שלהן עושות את העבודה. באינטל, אספקת אבטחה הולמת קשורה לא רק לפיתוח טכנולוגיות יעילות, כמו Intel Anti-Theft Technology, אלא גם שיתוף פעולה עם ספקיות מובילות בתחום ההצפנה, מחיקת נתונים ושירותי אבטחה אחרים בכדי להבטיח פתרונות מקיפים".