- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

גרטנר: ההוצאות העולמיות על IT תרדנה השנה ב-3.7% – נמוך מב-2001; בארץ – נתונים דומים

חברת המחקר גרטנר עדכנה אתמול (ד') את תחזיותיה לגבי הוצאות המיחשוב העולמיות הצפויות השנה ובחמש השנים הקרובות, והפחיתה את ההערכה שלה ב-5.9%. כך, בניגוד לתחזית הקודמת, שנערכה ברבעון האחרון של 2008, אשר צפתה צמיחה חיובית בהוצאות ה-IT העולמיות בסדר גודל של 2.2%, הרי שאתמול מסרה החברה, כי צפויה צמיחה שלילית של 3.7%.

על פי חברת המחקר, "בשנת 2009 תהיה הירידה בהוצאות המיחשוב ברחבי העולם, גדולה אף מזו שנרשמה בשנת 2001, לאחר ההתפוצצות של בועת האינטרנט". כך, התחזית המעודכנת צופה סדר גודל של הוצאה עולמית על IT של 3.234 טריליון דולרים, בניגוד לתחזית הקודמת, מלפני שלושה חודשים, שצפתה הוצאות IT עולמיות של 3.504 טריליון דולרים.

ברבעון הרביעי של שנת 2008 עוד העריכה גרטנר, כי בשנת 2008 עלו ההוצאות על מיחשוב ברחבי העולם ב-7.5%. כעת, העדכון מהרבעון הראשון של 2009 כולל תיקון גם בנתון זה, ולפיו הסתכמה העלייה בהוצאות המיחשוב העולמי בשנת 2008 ב-6% בלבד, ועמדה על 3.358 טריליון דולרים.

לגבי ישראל, אמר לאנשים ומחשבים ברוך גינדין, מנכ"ל גרטנר המזה"ת, כי "בארץ צפויה צמיחה שלילית בהוצאות ה-IT בטווח של 2.5% עד 3.7%". לדבריו, אחוז הגידול השלילי יהיה שונה ממגזר תעשייתי אחד למשנהו. גינדין הוסיף, כי "ענפי התקשורת והמוליכים למחצה ייפגעו יותר מאשר ענף מיקור החוץ ושירותי ה-IT". הוא ציין, כי בישראל, מהווה תעשיית ההיי-טק כ-55% מפעילות היצוא. "פיחות של יותר מפי שניים בצמיחה", אמר, "יפגע בייצוא ובהשקעה במיזמים חדשים ותהיינה לכך השלכות עצומות על המשק הישראלי".

בשנת 2010 צופה גרטנר שהוצאות המיחשוב ברחבי העולם תעלנה ב-2.4%, לעומת צמיחה של 5% שנצפתה בתחזית הקודמת. בשנת 2011 צופה חברת המחקר גידול בהוצאות ה-IT של 5.1%, במקום 5.5% בתחזית הקודמת. התחזית אופטימית יותר רק לגבי 2012, אז צופה גרטנר גידול של 5.5%, לעומת 5.3% בתחזית הקודמת על הוצאות ה-IT העולמיות.

עקב ההאטה הכלכלית העולמית, צופה חברת המחקר, כי הירידה שתירשם בשנת 2009 בהוצאות על ציוד חומרה, תוכנות, שירותי מיחשוב, וטלקומוניקציה – תהיה גדולה אף יותר מהירידה אשר נרשמה בשנת 2001, לאחר ההתפוצצות של בועת האינטרנט. "ההוצאות של החברות העסקיות והצרכנים הפרטיים על מיחשוב תגענה השנה לשפל", כתבו האנליסטים, "וגם כאשר תיראה סוף סוף התאוששות, בשנת 2010, הקצב שלה יהיה איטי".

ירידה חדה במיוחד נרשמה, על פי נתוני גרטנר, בארה"ב ובמערב אירופה. האנליסטים אינם מגלים אופטימיות רבה ביחס לתוכנית התמריצים של הממשל האמריקני, ומעריכים כי "לא יהיה בה די, על מנת להתגבר על המציאות הכלכלית הקשה בטווח הקצר". עד שלא יתייצבו שוקי ההון, לא צופים בגרטנר התאוששות בקצב הצמיחה של התל"ג.

עקב ההאטה בהוצאות על מיחשוב מעריכים בחברת המחקר, כי ספקיות המיחשוב תאלצנה למצוא הזדמנויות לצמיחה בשווקים חדשים – למשל במדינות מתפתחות – וכי קצב ההחלפה של מחשבים ותוכנות יואט, בעיקר בשווקים מפותחים. "צרכנים פרטיים וחברות עסקיות יוסיפו להעדיף מוצרים זולים יותר, ישתמשו תקופות ארוכות יותר בציוד הקיים ויאריכו חוזים והסכמי רכש קיימים. מחלקות ה-IT תיאלצנה לקצץ תקציבים", נכתב בתחזית המעודכנת.

ובכל זאת, יש גם נקודות אור: חברות עדיין יצטרכו לתמוך בתשתיות מיחשוב מורכבות, אשר הן חיוניות לפעילות השוטפת. כך, נכתב, ניתן יהיה למצוא הזדמנויות שיסייעו ללקוחות לחסוך הוצאות, לעמוד בתקנות ולמצות את המירב מתוכניות התמריצים.