- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

גוגל מתכננת לדרוש תשלום בשירותי החינם שלה דוגמת ג'ימייל

גוגל הציעה עד כה למיליארדי משתמשים את שירותי ג'ימייל או את שירות שמירת (ועריכת) התמונות שלה, Google Photos, וכמובן את הדרייב, בחינם. אבל משהו עומד להשתנות, ובגדול, בגישתה זו.

בשירות התמונות, למשל, החברה הציעה לכולנו בחינם שטח אחסון של 15 ג'יגה-בייט, שמספיק בכדי לאחסן כ-5,000 תמונות. לא מעט, אבל בעידן של ימינו שבו כל מצב כמעט זוכה בקליק, ובהעלאה לאינסטה או לרשת חברתית אחרת לטעמכם, זה בהחלט עלול שלא להספיק.

התמסרנו לשירותי החינם הללו והתרגלנו אליהם, אבל כעת אפשר שתגלו שאתם מתבקשים לרכוש מנוי כיוון שצרכתם יותר מדי שטח בענן וגוגל, כמו גם אלפבית החברה האם שלה, החליטו כי הן רוצות מכם כסף בעבור המרחב הווירטאולי הזה.

גוגל פתחה את שירות הדואר האלקטרוני שלה, ג'ימייל, בשנת 2004, ככזה שהיא מספקת חינם אין כסף. אבל גם בנוגע לשירות זה, משתמשים רבים של הענקית ממאונטיין וויו מגלים כעת שהאופציה החינמית של אחסון עד 15 ג'יגה-בייט עומדת לפוג, כך על פי דיווח חדש של בלומברג.

לפי הדיווח, רבים לא הבינו זאת עד שג'ימייל הודיעה להם לפתע כי בקרוב יפסיקו לקבל דוא"ל נכנס, אלא אם כן ירכשו יותר מקום אחסון דרך שירות שמכונה Google One. בעבור מי שלא יודע להעריך כמה שטח כבר נמצא בשימושו בשירות הענקית, ניתן לבדוק את כמות הזיכרון שנותר או נגמר באתר Google One. [1]

כמה שטח ניצלתם כבר בשירותי גוגל? צילום מסך עצמי

כמה שטח ניצלתם כבר בשירותי גוגל? צילום מסך עצמי

תלות שניתן לתרגם לכשני מיליארד דולר נוספים בחודש

עלות שטח אחסון של 100 ג'יגה בייט תעלה בערך 8 שקלים בחודש – לא נורא אבל בכל זאת זה כבר לא בחינם… ואכן, יש כבר מי שנוטים לשלם את הסכום משום שעליהם להשיג זיכרון נוסף, ומכיוון שכמעט בלתי אפשרי לשנות את כתובת הדוא"ל ואת חשבון הגוגל שלנו שכה הורגלנו בהם.

גוגל יודעת שכתובת דואר אלקטרונית שנמצא בשימוש במשך שנים היא ערוץ תקשורת נרחב וחשוב בעבור המשתמשים. בנוסף, שירותי אינטרנט רבים משתמשים בכתובות המייל שלנו כמזהי משתמש, כך שבריאת חשבון מייל חדש בשירותים חינמיים אחרים – או אפילו אצל גוגל עצמה – ויצירת כתובת חדשה יגרמו למשתמשים "כאב ראש" לא קטן. גם העברת אלפי תמונות או קבצים אחרים למיקום אחר יכולה להיות קשה עד בלתי אפשרית, ושוב – גוגל מודעת לכך, ואפשר שהיא מנצלת תלות זו שלנו בה ובשירותיה.

אם אפילו עשירית מהמנויים של ג'ימייל יסכימו לשלם סכום של כמה דולרים, או יורו, או שקלים או כל מטבע מקומי אחר, מדי חודש בחודשו בעבור השימוש בשירות שעד כה ניתן להם ללא עלות – מדובר בהכנסות נוספות משמעותיות לגוגל, שלפי בלומברג יכולות להגיע לכשני מיליארד דולרים נוספים בחודש.