- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקס: "הדרך שבה הסתיימה 2009 מבשרת טובות לשנה הבאה"

"2009 היתה שנה מאתגרת, לא רק עבורנו – אלא עבור כל ענף ה-IT המקומי. לכן, אני שמח שתוצאות סיכום השנה מעידות, במובנים לא מעטים, על כך שההתאוששות בדרך. זהו בהחלט סימן מבשר טובות", כך אמר לאנשים ומחשבים מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקס. לדבריו, "המאפיין העיקרי לכל אורך השנה שעברה היה חוסר וודאות. זה הביא למצבים של האטה במשק, ופעילות עסקית תחת צילו של משבר כלכלי גלובלי. מנגד, ארגונים פעלו לייעול ולהידוק החגורה".

מהי הערכתך לגבי 2010?

"אני שמח שגם עמיתי בשוק משיגים תוצאות טובות. האינדיקציה לכך שהשנה תבוא ההתאוששות, היא התחלת הגידול בביקושים. אני מקווה שכל השנה תהיה שנה של ביקושים, אולם אני חושב שהלקוחות צריכים להתאים עצמם לתקופת הצמיחה, הן בהיבט התקציבים והן בהיבט התעריפים. כמו שהלקוחות הארגוניים ידעו להוריד את המחירים לספקים בעת המשבר, כך עליהם להבין שהמצב צפוי להשתנות –  צריכה להיות הלימה בין המחירים לבין המצב הכולל".

ואיך היתה 2009 למטריקס?
"למרות המצב, שמרנו על כוח המכירות. עסקנו בייזום של פעילויות ופרויקטים אשר הניבו ערך מוסף ללקוחות בתקופת משבר. בנוסף, מיקדנו את עצמנו מול הלקוחות בדגש על מנועי צמיחה הרלוונטיים להם במצב כלכלי משברי. סייענו להם להתייעל, ליזום, ולהיות תחרותיים עוד יותר, למרות המצב. במקביל, ביצענו כמה מהלכי התייעלות וצמצום הוצאות. למשל, הפסקנו פעילויות שהניבו שולי רווח נמוכים. לשמחתי, הצעדים בהם נקטנו היו בעיתוי ובמינון הנכונים".

גוטמן הוסיף, כי "שמרנו על יציבות בהכנסות החברה וצמחנו ב-8% ברווח התפעולי. הרווח מעסקי הליבה שלנו – פתרונות ושירותי התוכנה – צמח השנה ב- 16%, והרווח הנקי צמח בכ- 32%. תזרים המזומנים, אשר הסתכם בכ-130 מיליון שקלים, תרם לגידול ביתרות המזומנים שלנו. למעשה, השנה השתפרנו בכל הפרמטרים. בפילוח לפי תחומי פעילות, מנוע הצמיחה החזק שלנו היה בשירותי תוכנה ובפרויקטים בתחומי הבנקאות, הביטוח, האינטרנט, המובייל, ERP של תפנית, ו-CRM. זאת, לצד צמיחה שחווינו בעולם בדיקות התוכנה. עסקי הניר-שור והאוף-שור שלנו נתנו מענה לארגונים שרצו לחסוך תקציבים, בעוד עסקי המוצרים שמרו על רווחיות יפה למרות ההאטה בביקוש. ההתמקדות שלנו בתחום השירותים אפשרה לנו להגדיל רווחיות".

ומה יקרה השנה במכרז בתי התוכנה של הממשלה?
"שוחחתי עם טל הרמתי, סגן בכיר לחשב הכללי באוצר, עוד בטרם המכרז פורסם. אמרתי לו שמדובר בעיתוי אומלל, כיוון שהמשק נמצא במצב משברי. לדעתי, היו דרכים נאותות יותר לפרסומו. עדיין ניתן לשפר את המכרז הממשלתי הזה, אלא שלשם כך נדרש דיאלוג עם התעשיה – ודיאלוג כזה פשוט לא קיים. הואיל ואני רואה שתעשייתה ההיי-טק משפרת את תוצאותיה, הרי שזה מביא אותי להניח ולקוות שזו תחילת ההתאוששות", סיכם גוטמן. "2009 נגמרה אצלנו טוב – אנו יוצאים ממנה הרבה יותר אופטימיים מאשר נכנסנו אליה".