תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » כך נפגעה פרטיותם של מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים
צילום: BigStock

כך נפגעה פרטיותם של מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים

הרשות להגנת הפרטיות סיימה חקירה פלילית בנוגע לסחר במידע אישי רגיש של מאות אלפי מועמדים לשירות צבאי ● הנתונים הרגישים הוצאו מתוך מאגר מידע של יחידת מיטב בצה"ל

מאת 26 באוגוסט 2018, 14:09 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים חשפה פגיעה שיטתית בפרטיות של מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים, אשר מידע אישי רגיש אודותיהם הוצא מתוך מאגר מידע של יחידת מיטב בצה"ל.

במסגרת החקירה הפלילית הנרחבת, אשר נוהלה על ידי מחלקת האכיפה ברשות, התגלתה חוליה בת ארבעה חשודים – שני אזרחים ושני חיילים. החוליה הקימה מערך סחר במידע אישי המבוסס על רשימות שהתקבלו ממערכות המידע של יחידת מיטב, האחראית על מיון ושיבוץ מועמדים לשירות צבאי.

שני האזרחים נעזרו בשני חיילים להם הייתה גישה למערכות אלה ואשר דרכם התקבלו רשימות ובהן מידע אודות ילידי 1988 עד 1993 שהיו באותה תקופה מלש"בים – מועמדים לשירות צבאי. המידע כלל פרטים רבים אודות המועמדים לגיוס ובין היתר פרטים ליצירת קשר, מספר הילדים במשפחה והתפקיד המיועד במסגרת השירות הצבאי.

על פי ממצאי החקירה, בין השנים 2011 ל-2014 החשודים סרקו את הרשימות ופיתחו תוכנה, באמצעותה הם יצרו קשר עם חיילים, אזרחים ובני משפחה, לצורך שיחות שיווקיות. בנוסף, המידע נמכר לצדדים שלישיים. החשודים, נמסר מהרשות, פעלו כך במשך כמה שנים עד שהתקבלו תלונות רבות של אזרחים על שיחות שעוררו את חשדם.

כינו עצמם "המרכז לחיילים משוחררים"

המתלוננים, שרובם שוחררו מצה"ל לפני שנים, ציינו כי הגורמים כינו עצמם "המרכז לחיילים משוחררים" או "יעוץ והכוונה לחיילים משוחררים" והציעו להם שלל שירותים ומוצרים בתנאים מועדפים. חלק מהמתלוננים אף מסרו כי הגורמים ידעו עליהם פרטיים אישיים רגישים, כגון קיומה של אזרחות נוספת.

בעקבות החשדות לשימוש במידע אישי מפולח ורגיש הרשות להגנת הפרטיות פתחה בחקירה במסגרתה נתפסו מחשבי העסק ונחקרו המעורבים. ממצאי החקירה הועברו למחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. הרשות מייחסת לחשודים עבירות של פגיעה בפרטיות, קשירת קשר, שוחד והוצאת מסמך ממשמורת חוקית.

לדברי אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, "אנחנו מזהים, לצערנו, כי גם בארגונים בהם אמורה להיות מודעות מוגברת לחשיבות שבשמירה על מידע רגיש, אין די הקפדה על מילוי הוראות הדין בתחום הגנת המידע האישי. כאשר מידע נאסף מאנשים על פי חוק במסגרת שירותם הצבאי ולא נמסר מרצונם מוטלת על הארגון חובה ציבורית מוגברת בשמירה על הפרטיות שלהם. הרשות רואה בחומרה יתירה עבירות פרטיות נגד קטינים, כפי שארע במקרה זה ותמשיך לאכוף הוראות אלה בכל מקום בו נעשה סחר בלתי חוקי במידע אישי".

כך נפגעה פרטיותם של מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים Reviewed by on . הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים חשפה פגיעה שיטתית בפרטיות של מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים, אשר מידע אישי רגיש אודותיהם הוצא מתוך מאגר מידע של יחידת מיטב הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים חשפה פגיעה שיטתית בפרטיות של מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים, אשר מידע אישי רגיש אודותיהם הוצא מתוך מאגר מידע של יחידת מיטב Rating: 0

הגיבו